Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenia w sprzedaży dopalaczy

Marta Piórkowska

REKLAMA

REKLAMA

Państwo konsekwentnie zmierza do ograniczenia sprzedaży dopalaczy. Posłowie właśnie skierowali do Sejmu projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy, nad własnym projektem pracuje również Ministerstwo Zdrowia. Proponowane zmiany mają zwiększyć ochronę małoletnich przed szkodliwym działaniem dopalaczy m.in. poprzez ograniczenie ich dostępności oraz zakaz promocji.

Pierwsze restrykcyjne zmiany w zakresie sprzedaży dopalaczy wprowadziła obowiązująca już nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która przewiduje zakaz reklamy sugerującej konsumentom, że substancje zawarte w dopalaczach mogą oddziaływać jak środki odurzające lub substancje psychotropowe. Dotyczy to również reklamy środków spożywczych lub innych produktów zawierających podobne sugestie.

REKLAMA

Sprzedaż dopalaczy będzie możliwa wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia

Posłowie skierowali do Sejmu projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy zakładający, iż sprzedaż i reklama środków zawierających substancje psychotropowe i odurzające, czyli tzw. dopalaczy będzie prowadzona wyłącznie na podstawie zezwoleń wydawanych przez organy samorządowe. Zezwoleń na sprzedaż detaliczną będzie udzielał burmistrz, wójt lub prezydent miasta, a na sprzedaż hurtową marszałek województwa. Do Rady Gminy natomiast należeć będzie określenie liczby i lokalizacji punktów sprzedaży, które powinny znaleźć się w odpowiedniej odległości od szkół, domów kultury czy kościołów.

Całkowity zakaz reklamy i promocji dopalaczy

Zgodnie z projektem zakazana będzie sprzedaż dopalaczy osobom poniżej 18 roku życia oraz nietrzeźwym, a także w określonych ustawą miejscach, takich jak szkoły, placówki oświatowo – wychowawcze, zakłady pracy, w czasie masowych imprez i zgromadzeń. Przepisy przewidują jedynie bezpośrednią sprzedaż dopalaczy w zamkniętych opakowaniach z etykietą zawierającą informacje w języku polskim o rodzaju, składzie i szkodliwości danej używki, niedozwolona będzie natomiast sprzedaż wysyłkowa i za pomocą internetu. Proponowane zmiany ponad to wprowadzają całkowity zakaz reklamy i promocji dopalaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Wykroczenia

Szkodliwe substancje trafią do „poczekalni”

REKLAMA

Regulacją sprzedaży dopalaczy zajęło się również Ministerstwo Zdrowia, które w przygotowanym projekcie co prawda nie zakazuje sprzedaży dopalaczy, jednak proponuje jej ograniczenie w postaci tzw. poczekalni. Minister zdrowia będzie zobligowany do prowadzenia specjalnego systemu monitorowania będących w obrocie substancji szkodliwych. Jeżeli po przeprowadzeniu analizy danej substancji powołany Zespół Oceny Ryzyka stwierdzi, że może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta zostanie skierowana do poczekalni na okres 18 miesięcy i poddana dokładnym badaniom, których wyniki zdecydują o zakazie lub ograniczeniu jej sprzedaży. Listę substancji znajdujących się w poczekalni, ogłosi w drodze rozporządzenia minister zdrowia.

Jeśli badana substancja zostanie uznana za szkodliwą, znajdzie się na liście zakazanych substancji, którą zawiera ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, natomiast jeśli dopalacz nie będzie stwarzać realnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów, trafi do legalnego obrotu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zmianie miałaby ulec również sama definicja dopalaczy, które obecnie zalicza się do przedmiotów kolekcjonerskich. Ministerstwo proponuje, aby uznać je za środki zastępcze, które ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii określa mianem trucizny używanej jako substancji odurzającej. Do środków zastępczych miałyby być również zaliczane substancje pochodzenia naturalnego i syntetycznego, w tym także rośliny i ich poszczególne części.

Zobacz serwis: Zdrowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  REKLAMA

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  REKLAMA

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

  W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

  REKLAMA