REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ograniczenia w sprzedaży dopalaczy

Marta Piórkowska
Zezwoleń na sprzedaż detaliczną dopalaczy będzie udzielał burmistrz, wójt lub prezydent miasta, a na sprzedaż hurtową marszałek województwa.
Zezwoleń na sprzedaż detaliczną dopalaczy będzie udzielał burmistrz, wójt lub prezydent miasta, a na sprzedaż hurtową marszałek województwa.

REKLAMA

REKLAMA

Państwo konsekwentnie zmierza do ograniczenia sprzedaży dopalaczy. Posłowie właśnie skierowali do Sejmu projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy, nad własnym projektem pracuje również Ministerstwo Zdrowia. Proponowane zmiany mają zwiększyć ochronę małoletnich przed szkodliwym działaniem dopalaczy m.in. poprzez ograniczenie ich dostępności oraz zakaz promocji.

Pierwsze restrykcyjne zmiany w zakresie sprzedaży dopalaczy wprowadziła obowiązująca już nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która przewiduje zakaz reklamy sugerującej konsumentom, że substancje zawarte w dopalaczach mogą oddziaływać jak środki odurzające lub substancje psychotropowe. Dotyczy to również reklamy środków spożywczych lub innych produktów zawierających podobne sugestie.

REKLAMA

Sprzedaż dopalaczy będzie możliwa wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia

Posłowie skierowali do Sejmu projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy zakładający, iż sprzedaż i reklama środków zawierających substancje psychotropowe i odurzające, czyli tzw. dopalaczy będzie prowadzona wyłącznie na podstawie zezwoleń wydawanych przez organy samorządowe. Zezwoleń na sprzedaż detaliczną będzie udzielał burmistrz, wójt lub prezydent miasta, a na sprzedaż hurtową marszałek województwa. Do Rady Gminy natomiast należeć będzie określenie liczby i lokalizacji punktów sprzedaży, które powinny znaleźć się w odpowiedniej odległości od szkół, domów kultury czy kościołów.

Całkowity zakaz reklamy i promocji dopalaczy

Zgodnie z projektem zakazana będzie sprzedaż dopalaczy osobom poniżej 18 roku życia oraz nietrzeźwym, a także w określonych ustawą miejscach, takich jak szkoły, placówki oświatowo – wychowawcze, zakłady pracy, w czasie masowych imprez i zgromadzeń. Przepisy przewidują jedynie bezpośrednią sprzedaż dopalaczy w zamkniętych opakowaniach z etykietą zawierającą informacje w języku polskim o rodzaju, składzie i szkodliwości danej używki, niedozwolona będzie natomiast sprzedaż wysyłkowa i za pomocą internetu. Proponowane zmiany ponad to wprowadzają całkowity zakaz reklamy i promocji dopalaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Wykroczenia

Szkodliwe substancje trafią do „poczekalni”

REKLAMA

Regulacją sprzedaży dopalaczy zajęło się również Ministerstwo Zdrowia, które w przygotowanym projekcie co prawda nie zakazuje sprzedaży dopalaczy, jednak proponuje jej ograniczenie w postaci tzw. poczekalni. Minister zdrowia będzie zobligowany do prowadzenia specjalnego systemu monitorowania będących w obrocie substancji szkodliwych. Jeżeli po przeprowadzeniu analizy danej substancji powołany Zespół Oceny Ryzyka stwierdzi, że może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta zostanie skierowana do poczekalni na okres 18 miesięcy i poddana dokładnym badaniom, których wyniki zdecydują o zakazie lub ograniczeniu jej sprzedaży. Listę substancji znajdujących się w poczekalni, ogłosi w drodze rozporządzenia minister zdrowia.

Jeśli badana substancja zostanie uznana za szkodliwą, znajdzie się na liście zakazanych substancji, którą zawiera ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, natomiast jeśli dopalacz nie będzie stwarzać realnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów, trafi do legalnego obrotu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zmianie miałaby ulec również sama definicja dopalaczy, które obecnie zalicza się do przedmiotów kolekcjonerskich. Ministerstwo proponuje, aby uznać je za środki zastępcze, które ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii określa mianem trucizny używanej jako substancji odurzającej. Do środków zastępczych miałyby być również zaliczane substancje pochodzenia naturalnego i syntetycznego, w tym także rośliny i ich poszczególne części.

Zobacz serwis: Zdrowie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Płaca minimalna 2025: Ile wyniesie na rękę, czyli netto?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2025 r. najniższe wynagrodzenie za pracę wyniosło 4626 zł brutto. Ta propozycja ma duże szanse na wejście w życie, bo Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w tej sprawie. Zobaczmy, ile to jest netto, czyli "na rękę".

REKLAMA

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

REKLAMA