reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Ograniczenia w sprzedaży dopalaczy

Ograniczenia w sprzedaży dopalaczy

Państwo konsekwentnie zmierza do ograniczenia sprzedaży dopalaczy. Posłowie właśnie skierowali do Sejmu projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy, nad własnym projektem pracuje również Ministerstwo Zdrowia. Proponowane zmiany mają zwiększyć ochronę małoletnich przed szkodliwym działaniem dopalaczy m.in. poprzez ograniczenie ich dostępności oraz zakaz promocji.

Pierwsze restrykcyjne zmiany w zakresie sprzedaży dopalaczy wprowadziła obowiązująca już nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która przewiduje zakaz reklamy sugerującej konsumentom, że substancje zawarte w dopalaczach mogą oddziaływać jak środki odurzające lub substancje psychotropowe. Dotyczy to również reklamy środków spożywczych lub innych produktów zawierających podobne sugestie.

Posłowie skierowali do Sejmu projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy zakładający, iż sprzedaż i reklama środków zawierających substancje psychotropowe i odurzające, czyli tzw. dopalaczy będzie prowadzona wyłącznie na podstawie zezwoleń wydawanych przez organy samorządowe. Zezwoleń na sprzedaż detaliczną będzie udzielał burmistrz, wójt lub prezydent miasta, a na sprzedaż hurtową marszałek województwa. Do Rady Gminy natomiast należeć będzie określenie liczby i lokalizacji punktów sprzedaży, które powinny znaleźć się w odpowiedniej odległości od szkół, domów kultury czy kościołów.

Zgodnie z projektem zakazana będzie sprzedaż dopalaczy osobom poniżej 18 roku życia oraz nietrzeźwym, a także w określonych ustawą miejscach, takich jak szkoły, placówki oświatowo – wychowawcze, zakłady pracy, w czasie masowych imprez i zgromadzeń. Przepisy przewidują jedynie bezpośrednią sprzedaż dopalaczy w zamkniętych opakowaniach z etykietą zawierającą informacje w języku polskim o rodzaju, składzie i szkodliwości danej używki, niedozwolona będzie natomiast sprzedaż wysyłkowa i za pomocą internetu. Proponowane zmiany ponad to wprowadzają całkowity zakaz reklamy i promocji dopalaczy.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Regulacją sprzedaży dopalaczy zajęło się również Ministerstwo Zdrowia, które w przygotowanym projekcie co prawda nie zakazuje sprzedaży dopalaczy, jednak proponuje jej ograniczenie w postaci tzw. poczekalni. Minister zdrowia będzie zobligowany do prowadzenia specjalnego systemu monitorowania będących w obrocie substancji szkodliwych. Jeżeli po przeprowadzeniu analizy danej substancji powołany Zespół Oceny Ryzyka stwierdzi, że może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta zostanie skierowana do poczekalni na okres 18 miesięcy i poddana dokładnym badaniom, których wyniki zdecydują o zakazie lub ograniczeniu jej sprzedaży. Listę substancji znajdujących się w poczekalni, ogłosi w drodze rozporządzenia minister zdrowia.

Jeśli badana substancja zostanie uznana za szkodliwą, znajdzie się na liście zakazanych substancji, którą zawiera ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, natomiast jeśli dopalacz nie będzie stwarzać realnego zagrożenia dla zdrowia konsumentów, trafi do legalnego obrotu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zmianie miałaby ulec również sama definicja dopalaczy, które obecnie zalicza się do przedmiotów kolekcjonerskich. Ministerstwo proponuje, aby uznać je za środki zastępcze, które ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii określa mianem trucizny używanej jako substancji odurzającej. Do środków zastępczych miałyby być również zaliczane substancje pochodzenia naturalnego i syntetycznego, w tym także rośliny i ich poszczególne części.

Zobacz serwis: Zdrowie

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zezwoleń na sprzedaż detaliczną dopalaczy będzie udzielał burmistrz, wójt lub prezydent miasta, a na sprzedaż hurtową marszałek województwa.
Zezwoleń na sprzedaż detaliczną dopalaczy będzie udzielał burmistrz, wójt lub prezydent miasta, a na sprzedaż hurtową marszałek województwa.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Pismo "Niebieska Linia"

Dwumiesięcznik poświęcony problematyce przemocy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama