reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Ochrona danych osobowych w serwisach społecznościowych

Ochrona danych osobowych w serwisach społecznościowych

Rejestrując się na różnego rodzaju portalach społecznościowych decydujemy się na udostępnianie swoich danych osobowych. Akceptując regulamin danego serwisu, wyrażamy zgodę na przetwarzanie tych danych. Warto jednak zwrócić uwagę na politykę prywatności i kwestie bezpieczeństwa (ochrona danych osobowych), aby nasze dane nie zostały wykorzystane w złym celu.

Czym są dane osobowe?

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych za dane osobowe uznaje się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Natomiast przez przetwarzanie danych należy rozumieć jakiekolwiek operacje wykonywane na tych danych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych.

Kwestie bezpieczeństwa

Warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa w sieci. Portale społecznościowe dbają o swoich użytkowników i starają się budować tzw. politykę prywatności. Jednak to w dużej mierze od samych użytkowników zależy w jaki sposób ich dane będą funkcjonowały w Internecie. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad aby nasze dane pozostały bezpieczne. Przede wszystkim trzeba przewidzieć konsekwencje nieprzemyślanych działań podejmowanych w sieci. Poza tym należy udostępniać tylko te dane, które są niezbędne (niezbyt szczegółowe) do korzystania z danego portalu. Ważne jest również kulturalne zachowanie w sieci, ponieważ jakiekolwiek działania zmierzające do naruszenia czyjejś godności czy dobrego imienia, a także o charakterze wulgarnym spotykają się z natychmiastową reakcją administratora sieci.

Zobacz: Komentarze na Facebooku a prawa autorskie

Zdjęcie a dane osobowe

Nie każdy zakłada konto na Naszej Klasie cz też na Facebooku. Może jednak dojść do sytuacji, że któryś z naszych znajomych zamieścił zdjęcie klasowe ze szkoły podstawowej i podpisał, kto się na nim znajduje (oznaczył osoby, które nie miały konta na portalu). Czy doszło do jakiegokolwiek naruszenia? Wydaje się, że nie. W takiej sytuacji nie jest wymagana zgoda od każdej osoby znajdującej się na zdjęciu na jego publikację. Jeżeli natomiast fotografia narusza dobro osobiste, osoba, której to naruszenie dotyczy może dochodzić swoich prawa na podstawie art. 23 kodeksu cywilnego (ochrona dóbr osobistych). Administratorzy nie godzą się zazwyczaj na usuwanie takich zdjęć, ponieważ argumentują, że nie stanowią one danych osobowych w świetle ustawy. Natomiast reagują na podszywanie się pod inną osobę. Wtedy dotyczy to konkretnych danych, stąd konto takiego użytkownika jest usuwane.

W rozumieniu prawa autorskiego rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby na nim przedstawionej. Powyższe nie dotyczy osoby, która otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych, oraz osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama