REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zniesławienie w Internecie - jak dochodzić swoich praw?

Anna Mazurek
mediator, specjalizuje się w tematyce prawnej ochrony dziedzictwa kulturowego oraz w prawie cywilnym
Zniesławienie w Internecie - jak dochodzić swoich praw?
Zniesławienie w Internecie - jak dochodzić swoich praw?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy możemy mówić o zniesławieniu w Internecie? Gdzie można zgłosić takie przestępstwo i jak dochodzić swoich praw?

Zniesławiające nieprawdziwe informacje

Każdy człowiek ma prawo do dobrego imienia i ochrony swoich dóbr osobistych. Co jednak zrobić, jeśli nasza reputacja, dobre imię czy wizerunek są przedmiotem pomówień za pośrednictwem środków masowego komunikowania - na przykład w sytuacji, gdy ktoś zamieszcza na portalach społecznościowych zniesławiające nas nieprawdziwe informacje, których celem jest poniżenie nas prywatnie lub zniszczenie reputacji i zaufania potrzebnych w wykonywanym zawodzie?

REKLAMA

Kiedy możemy mówić o zniesławieniu w Internecie?

REKLAMA

Przestępstwo zniesławienia spenalizowane jest w art. 212 Kodeksu karnego. Zniesławieniem będą szeroko rozumiane działania przeciwko czci osoby trzeciej, przede wszystkim rozpowszechnianie różnorodnych treści, które w opinii publicznej mogą poniżyć lub narazić zniesławianą osobę na utratę zaufania potrzebnego między innymi do pracy na danym stanowisku lub pełnienia określonej funkcji.

O ile zniesławienie zwykłe zgodnie z art. 212 § 1 k.k. zagrożone jest karą grzywny albo karą ograniczenia wolności, to już zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 212 § 2 k.k.).

Jak łatwo więc zauważyć, w przypadku zniesławienia dokonanego m.in. w Internecie ustawodawca wziął pod uwagę typ kwalifikowany tego przestępstwa ze względu na jego większą szkodliwość społeczną i stąd też zagrożenie karą pozbawienia wolności do roku.

Zniesławienie w Internecie – gdzie zgłosić?

Zniesławienie zawsze ścigane jest z oskarżenia prywatnego. Osoba zniesławiona może skorzystać z trzech dróg dochodzenia swoich praw:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Pierwszą z opcji – i zalecaną ze względu na większe możliwości ukarania sprawcy – jest złożenie ustnej skargi na Policji. W trybie art. 488 § 1 Policja jest uprawniona do przyjęcia pisemnej lub ustnej skargi pokrzywdzonego w związku z przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego i przekazania go do właściwego sądu oraz, w razie potrzeby, do zabezpieczenia dowodów. Jeśli nie mamy pewności co do osoby sprawcy, albo gdy sprawca pozostał anonimowy, Policja ustali adres IP komputera sprawcy. Warto dodać, że zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, usługodawca, a więc w tym przypadku dostawca usług internetowych, ma obowiązek udzielić informacji organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań. Wobec tego ustalenie danych sprawcy, takich jak nazwisko i imiona, adres oraz numer PESEL nie powinny nastręczać trudności.
 2. Drugą z opcji jest samodzielne sporządzenie i wniesienie do właściwego miejscowo Sądu Rejonowego Wydział Karny prywatnego aktu oskarżenia przeciwko sprawcy. Składając prywatny akt oskarżenia należy pamiętać, aby spełniał on wymogi formalne zgodnie z art. 487 k.p.k., który stanowi, iż prywatny akt oskarżenia musi zawierać jedynie oznaczenie osoby oskarżonego, zarzucany mu czyn oraz wskazania dowodów, na których oskarżenie się opiera. W przypadku zniesławienia dokonanego za pośrednictwem Internetu ważne jest zabezpieczenie linków, wykonanie zrzutów ekranu.
 3. Trzecią z opcji jest złożenie we właściwym miejscowo Sądzie Okręgowym Wydział Cywilny pozwu o ochronę dóbr osobistych. Złożenie takiego pozwu inicjuje postępowanie cywilne, zaś sam pozew musi spełniać wymogi formalne pisma procesowego. Konieczne będzie także uiszczenie opłaty skarbowej, która w chwili obecnej wynosi 600 zł od pozwu. Jeśli wraz z pozwem składamy żądanie zapłaty zadośćuczynienia za krzywdę, to do kwoty opłaty skarbowej od pozwu należy dodatkowo doliczyć 5% od kwoty takiego roszczenia. Oczywiście w pozwie należy wskazać konkretnie naruszone dobra osobiste oraz przedstawić dowody na okoliczność ich naruszenia, np. wydruki postów z mediów społecznościowych. Można żądać od pozwanego zaprzestania takich czynności, naprawienia skutków zniesławienia, przeprosin, a także zapłaty zadośćuczynienia.

Nawiązka i zadośćuczynienie za zniesławienie

REKLAMA

W razie skazania za przestępstwo zniesławienia, Sąd obok kary może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. Co do zasady, jej wysokość nie może przekroczyć 100 000 zł (art. 48 k.k.).

Niezależnie od otrzymania nawiązki w sprawie karnej o zniesławienie, zgodnie z art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego pokrzywdzony może dochodzić zadośćuczynienia na drodze postępowania cywilnego. Zadośćuczynienie przysługuje poszkodowanemu, gdy czuje krzywdę w związku ze zniesławianiem przez drugą osobę. Jako że jest to subiektywne poczucie, to do pokrzywdzonego należy ustalenie kwoty pieniężnej, która będzie satysfakcjonująca za doznane naruszenie dóbr osobistych.

Wnioski

Oprócz wymienionych powyżej trzech możliwości dochodzenia swoich praw za zniesławienie, czwartą opcją jest droga postępowania z aktywnym udziałem prokuratora, który na mocy k.p.k. z uwagi na interes społeczny wszczął postępowanie lub włączył się do już wcześniej wszczętego postępowania. W chwili włączenia się prokuratora w sprawę, postępowanie toczy się z urzędu.

Ponadto wybierając drogę karną, jeśli zapadnie wyrok skazujący, możemy w dalszej kolejności złożyć pozew cywilny o naruszenie dóbr osobistych, zaś ustalenia zawarte w prawomocnym wyroku karnym, skazujące co do popełnienia przestępstwa, są wiążące dla Sądu w postępowaniu cywilnym, więc sami nie musimy ponownie gromadzić materiałów dowodowych. Będąc poszkodowanym przestępstwem zniesławienia warto więc najpierw skorzystać z drogi postępowania karnego, a następnie skierować pozew cywilny z żądaniem adekwatnym do konsekwencji danego zniesławienia.

Przede wszystkim należy ciągle pamiętać, że w Internecie nie jesteśmy wcale tak anonimowi i bezkarni, jak nam się wydaje i dla ustalenia sprawcy zniesławienia nie stanowi przeszkody, że zniesławiające wpisy podpisane są pseudonimem czy publikowane za pośrednictwem fikcyjnego konta w mediach społecznościowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Daniel
  2023-03-25 16:10:44
  W podobnej sprawie zwróciłem się do adwokata Cejrowskiego z jednej z gdańskich kancelarii. Pomógł mi dojść moich praw.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

REKLAMA

TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

REKLAMA

Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

REKLAMA