| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Czym jest zawiadomienie o terminie rozprawy?

Czym jest zawiadomienie o terminie rozprawy?

Co do zasady, osoba uprawniona do wzięcia udziału w czynności procesowej, powinna zostać zawiadomiona o jej czasie i miejscu. W jakiej formie powinno to nastąpić? Jakie są konsekwencje niezawiadomienia?

Zgodnie z treścią art. 117 kodeksu postępowania karnego, uprawnionego do wzięcia udziału w czynności procesowej (wśród których znajduje się także rozprawa), zawiadamia się o jej czasie i miejscu.

Zawiadomienia doręcza się przez pocztę lub inny uprawniony podmiot zajmujący się doręczaniem korespondencji. W razie niezbędnej konieczności – Policja.

Należy pamiętać, że pomiędzy zawiadomieniem a terminem rozprawy głównej powinno upłynąć co najmniej 7 dni. Jeżeli ten termin nie zostanie zachowany w stosunku do oskarżonego lub obrońcy, mogą oni złożyć wniosek o odroczenie rozprawy. Takie wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem przewodu sądowego.

Czynność procesowa, która została przeprowadzona bez zawiadomienia osoby, której obecność jest przewidziana przepisami prawnymi, jest bezskuteczna w stosunku do tej osoby. Oznacza to, taka czynność powinna zostać przeprowadzona ponownie, tym razem z zawiadomieniem uprawnionych osób. Oczywiście, taka sytuacja ma miejsce, gdy osoba uprawniona złoży wniosek o ponowne przeprowadzenie czynności. Jeśliby tego nie uczyniła, wówczas czynność ulega konwalidacji (zostanie uznana za ważną i skuteczną).

Niezawiadomienie strony o rozprawie narusza jedno z podstawowych praw przysługujących osobom uczestniczącym w postępowaniu karnym – prawo do obrony.

Zadaj pytanie: Forum

Czynność nie zostanie przeprowadzona, gdy:

1. osoba uprawniona nie stawiła się, a brak jest dowodu, że została o niej powiadomiona;
2. zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że niestawiennictwo wynikło z powodu przeszkód żywiołowych lub innych wyjątkowych przyczyn;
3. osoba usprawiedliwiła należycie swoją nieobecność i wnosi o nieprzeprowadzanie czynności bez jej obecności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »