| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Elektroniczny materiał dowodowy – część 1

Elektroniczny materiał dowodowy – część 1

W obecnych czasach aktywność społeczeństwa w głównej mierze przenosi się do cyberprzestrzeni. Każdy zostawiony ślad w Internecie może stanowić dowód elektroniczny w materiale dowodowym. Czy takie dowody nadają się do spraw sądowych?

W cyberświecie ludzie komunikują się ze znajomymi, robią zakupy, zawierają umowy, prowadzą biznes, świadczą pracę i popełniają przestępstwa. Śladów tych aktywności – dowodów elektronicznych – należy zatem szukać właśnie tam. Ale jak?

Cyberrzeczywistość otacza nas z każdej strony. Chodzi zarówno o sferę prywatną, jak i zawodową życia każdego z nas. Trudno dziwić się zatem, że również aktywność ludzi, którzy zdecydowali się na życie wykraczające nieco lub nieco bardziej poza granice prawa, również kwitnie właśnie w cyberświecie. Obecnie praktycznie każde przestępstwo, czy nadużycie może zostawić elektroniczny ślad. Coraz więcej dokumentów istnieje w formie elektronicznej. Mówi się, że już ponad 90% informacji przybiera postać elektroniczną, równolegle do tradycyjnej postaci papierowej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Czy można poradzić sobie w dzisiejszych czasach bez internetu?

Powyższe oznacza, że w większości spraw sądowych, z którymi mamy dziś do czynienia, zarówno cywilnych, jak i karnych, przewijają sie wątki i okoliczności, które miały miejsce właśnie w cyberświecie. Pojawia się zatem problem z udowodnieniem tych okoliczności. W jaki sposób to zrobić?

Problematyką tą zajmuje się informatyka śledcza (Computer Forensics), która polega na poszukiwaniu i analizie danych zapisanych na różnego rodzaju nośnikach cyfrowych. Specjaliście zajmujący się informatyką śledczą mają na celu identyfikacje, gromadzenie, zabezpieczenie, analizę i prezentację dowodów elektronicznych pochodzących z systemów informatycznych, w sposób naukowy, za pomocą sprawdzonych metod i w celu rekonstrukcji zdarzeń występujących w tych systemach, do celów postępowania przed sądem.

Na czym dokładnie polega informatyka śledcza? Czy polskie przepisy dopuszczają wykorzystanie elektronicznego materiału dowodowego? Jakie są jego specyficzne cechy?

Zobacz również: W jakich sprawach prowadzi się śledztwo?

Autor: Jarosław Góra

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK