reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Elektroniczny materiał dowodowy – część 1

Elektroniczny materiał dowodowy – część 1

W obecnych czasach aktywność społeczeństwa w głównej mierze przenosi się do cyberprzestrzeni. Każdy zostawiony ślad w Internecie może stanowić dowód elektroniczny w materiale dowodowym. Czy takie dowody nadają się do spraw sądowych?

W cyberświecie ludzie komunikują się ze znajomymi, robią zakupy, zawierają umowy, prowadzą biznes, świadczą pracę i popełniają przestępstwa. Śladów tych aktywności – dowodów elektronicznych – należy zatem szukać właśnie tam. Ale jak?

Cyberrzeczywistość otacza nas z każdej strony. Chodzi zarówno o sferę prywatną, jak i zawodową życia każdego z nas. Trudno dziwić się zatem, że również aktywność ludzi, którzy zdecydowali się na życie wykraczające nieco lub nieco bardziej poza granice prawa, również kwitnie właśnie w cyberświecie. Obecnie praktycznie każde przestępstwo, czy nadużycie może zostawić elektroniczny ślad. Coraz więcej dokumentów istnieje w formie elektronicznej. Mówi się, że już ponad 90% informacji przybiera postać elektroniczną, równolegle do tradycyjnej postaci papierowej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Czy można poradzić sobie w dzisiejszych czasach bez internetu?

Powyższe oznacza, że w większości spraw sądowych, z którymi mamy dziś do czynienia, zarówno cywilnych, jak i karnych, przewijają sie wątki i okoliczności, które miały miejsce właśnie w cyberświecie. Pojawia się zatem problem z udowodnieniem tych okoliczności. W jaki sposób to zrobić?

Problematyką tą zajmuje się informatyka śledcza (Computer Forensics), która polega na poszukiwaniu i analizie danych zapisanych na różnego rodzaju nośnikach cyfrowych. Specjaliście zajmujący się informatyką śledczą mają na celu identyfikacje, gromadzenie, zabezpieczenie, analizę i prezentację dowodów elektronicznych pochodzących z systemów informatycznych, w sposób naukowy, za pomocą sprawdzonych metod i w celu rekonstrukcji zdarzeń występujących w tych systemach, do celów postępowania przed sądem.

Na czym dokładnie polega informatyka śledcza? Czy polskie przepisy dopuszczają wykorzystanie elektronicznego materiału dowodowego? Jakie są jego specyficzne cechy?

Zobacz również: W jakich sprawach prowadzi się śledztwo?

Autor: Jarosław Góra

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Elektroniczny materiał dowodowy – część 1 / fot. Fotolia
Elektroniczny materiał dowodowy – część 1 / fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama