Kategorie

Zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego

Zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego jest fakultatywne.
Zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego jest fakultatywne.
Czynność końcowego zaznajomienia podejrzanego oraz jego obrońcy z materiałami postępowania przygotowawczego jest czynnością zamykającą to postępowanie, której przeprowadzenie oznacza, iż organ ścigania podjął już decyzję o wniesieniu aktu oskarżenia w sprawie. Przeprowadzenie tej czynności jest fakultatywne i zależy od tego, czy podejrzany (lub jego obrońca) złożyli wniosek o jej przeprowadzenie. Po dokonaniu tej czynność podejrzany wraz z obrońcą mogą składać wnioski dowodowe o uzupełnienie śledztwa (lub dochodzenia).

Termin zaznajomienia z materiałami postępowania przygotowawczego

Zgodnie z treścią przepisu art. 321 § 1 Kodeksu postępowania karnego jeżeli istnieją podstawy do zamknięcia śledztwa, na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, prowadzący postępowanie zarządza wyznaczenie terminu tej czynności. Oznacza to zatem, iż przeprowadzenie takiej czynności jest fakultatywne, zależne od woli podejrzanego. W związku z faktem, iż ustawa nie określa cezury czasowej kiedy może on taki wniosek złożyć, należy uznać iż może to mieć miejsce w każdej chwili w toku trwającego postępowania przygotowawczego.

Wskazany termin końcowego zaznajomienia teoretycznie wyznacza samodzielnie organ ścigania, nie mniej w praktyce często jest to termin uzgodniony z podejrzanym (a zwłaszcza jego obrońcą). Wymogiem formalnym jest aby doręczenie wezwania na termin dokonania tej czynności (w razie jej odgórnego wyznaczenia przez organ ścigania) upłynęło 7 dni. Należy wskazać, iż nieusprawiedliwiona nieobecność podejrzanego i jego obrońcy nie tamują dalszego procedowania, co oznacza iż organ ścigania może sporządzić akt oskarżenia w sprawie.

Zapoznanie z całością materiału dowodowego

Istotą przeprowadzonej czynności, która jest poprzedzana lekturą akt jest możliwość zapoznania się przez podejrzanego i obrońcę z całością zebranego dotychczas w sprawie materiału dowodowego. Z czynności tej sporządzany jest protokół. Czynności ta ma funkcję gwarancyjną i realizuje prawo do obrony podejrzanego. Wynika to z faktu, iż w postępowaniu przygotowawczym ich dostęp do akt sprawy w związku z obowiązującą na tym etapie zasadą tajności może być ograniczony przez prokuratora, który z uwagi na dobro śledztwa może w ogóle stron nie dopuścić tej strony do lektury akt w toku postępowania (za wyjątkiem materiałów dotyczących tymczasowego aresztowania w razie gdyby toczyło się o to postępowanie).

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego spełnia zatem istotną funkcję – ujawnia wszystkie ustalenia poczynione przez organy ścigania w sprawie, które będą podstawą aktu oskarżenia. Wynika to z faktu, iż tylko w przypadku decyzji o takim zakończeniu postępowania przygotowawczego organ przeprowadza analizowaną czynność. Uzyskane informacje mogą pozwolić na próbę podjęcia przez podejrzanego zmiany kierunku działań organu ścigania poprzez złożenie wniosków dowodowych o uzupełnienie materiału postępowania przygotowawczego. Zgodnie z treścią przepisu art. 321 § 5 Kodeksu postępowania karnego termin na złożenie takich wniosków wynosi 3 dni. Należy wskazać, iż jest to jednak termin instrukcyjny. Uwzględnienie wniosków dowodowych leży bowiem w gestii organu prowadzącego postępowanie. Należy podkreślić, iż fakt oddalenia takich wniosków lub fakt nie zgłoszenia ich w toku postępowania przygotowawczego w żaden sposób nie tamuje możliwości ich zgłoszenia na etapie postępowania sądowego.

Zobacz również: Sprawy karne

Uwzględnienie wniosków dowodowych

W razie uwzględnienie wniosków dowodowych zmierzających do uzupełnienie postępowania przygotowawczego prokurator (lub inny prowadzący sprawę organ ścigania) podejmuje decyzję odnośnie dalszego toku sprawy. Jeżeli jest w dalszym ciągu utwierdzony co do konieczności skierowania aktu oskarżenia do sądu, wówczas ponownie powtarza procedurę końcowego zaznajomienia się z aktami sprawy. W razie braku złożonych wniosków dowodowych o uzupełnienie śledztwa (lub dochodzenia) lub w razie ich oddalenia organ ścigania prowadzący sprawę proceduje dalej, czyli sporządza akt oskarżenia.

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.