reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego

Zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego

Czynność końcowego zaznajomienia podejrzanego oraz jego obrońcy z materiałami postępowania przygotowawczego jest czynnością zamykającą to postępowanie, której przeprowadzenie oznacza, iż organ ścigania podjął już decyzję o wniesieniu aktu oskarżenia w sprawie. Przeprowadzenie tej czynności jest fakultatywne i zależy od tego, czy podejrzany (lub jego obrońca) złożyli wniosek o jej przeprowadzenie. Po dokonaniu tej czynność podejrzany wraz z obrońcą mogą składać wnioski dowodowe o uzupełnienie śledztwa (lub dochodzenia).

Zgodnie z treścią przepisu art. 321 § 1 Kodeksu postępowania karnego jeżeli istnieją podstawy do zamknięcia śledztwa, na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, prowadzący postępowanie zarządza wyznaczenie terminu tej czynności. Oznacza to zatem, iż przeprowadzenie takiej czynności jest fakultatywne, zależne od woli podejrzanego. W związku z faktem, iż ustawa nie określa cezury czasowej kiedy może on taki wniosek złożyć, należy uznać iż może to mieć miejsce w każdej chwili w toku trwającego postępowania przygotowawczego.

Wskazany termin końcowego zaznajomienia teoretycznie wyznacza samodzielnie organ ścigania, nie mniej w praktyce często jest to termin uzgodniony z podejrzanym (a zwłaszcza jego obrońcą). Wymogiem formalnym jest aby doręczenie wezwania na termin dokonania tej czynności (w razie jej odgórnego wyznaczenia przez organ ścigania) upłynęło 7 dni. Należy wskazać, iż nieusprawiedliwiona nieobecność podejrzanego i jego obrońcy nie tamują dalszego procedowania, co oznacza iż organ ścigania może sporządzić akt oskarżenia w sprawie.

Istotą przeprowadzonej czynności, która jest poprzedzana lekturą akt jest możliwość zapoznania się przez podejrzanego i obrońcę z całością zebranego dotychczas w sprawie materiału dowodowego. Z czynności tej sporządzany jest protokół. Czynności ta ma funkcję gwarancyjną i realizuje prawo do obrony podejrzanego. Wynika to z faktu, iż w postępowaniu przygotowawczym ich dostęp do akt sprawy w związku z obowiązującą na tym etapie zasadą tajności może być ograniczony przez prokuratora, który z uwagi na dobro śledztwa może w ogóle stron nie dopuścić tej strony do lektury akt w toku postępowania (za wyjątkiem materiałów dotyczących tymczasowego aresztowania w razie gdyby toczyło się o to postępowanie).

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego spełnia zatem istotną funkcję – ujawnia wszystkie ustalenia poczynione przez organy ścigania w sprawie, które będą podstawą aktu oskarżenia. Wynika to z faktu, iż tylko w przypadku decyzji o takim zakończeniu postępowania przygotowawczego organ przeprowadza analizowaną czynność. Uzyskane informacje mogą pozwolić na próbę podjęcia przez podejrzanego zmiany kierunku działań organu ścigania poprzez złożenie wniosków dowodowych o uzupełnienie materiału postępowania przygotowawczego. Zgodnie z treścią przepisu art. 321 § 5 Kodeksu postępowania karnego termin na złożenie takich wniosków wynosi 3 dni. Należy wskazać, iż jest to jednak termin instrukcyjny. Uwzględnienie wniosków dowodowych leży bowiem w gestii organu prowadzącego postępowanie. Należy podkreślić, iż fakt oddalenia takich wniosków lub fakt nie zgłoszenia ich w toku postępowania przygotowawczego w żaden sposób nie tamuje możliwości ich zgłoszenia na etapie postępowania sądowego.

Zobacz również: Sprawy karne

W razie uwzględnienie wniosków dowodowych zmierzających do uzupełnienie postępowania przygotowawczego prokurator (lub inny prowadzący sprawę organ ścigania) podejmuje decyzję odnośnie dalszego toku sprawy. Jeżeli jest w dalszym ciągu utwierdzony co do konieczności skierowania aktu oskarżenia do sądu, wówczas ponownie powtarza procedurę końcowego zaznajomienia się z aktami sprawy. W razie braku złożonych wniosków dowodowych o uzupełnienie śledztwa (lub dochodzenia) lub w razie ich oddalenia organ ścigania prowadzący sprawę proceduje dalej, czyli sporządza akt oskarżenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama