REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego

Zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego jest fakultatywne.
Zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego jest fakultatywne.

REKLAMA

REKLAMA

Czynność końcowego zaznajomienia podejrzanego oraz jego obrońcy z materiałami postępowania przygotowawczego jest czynnością zamykającą to postępowanie, której przeprowadzenie oznacza, iż organ ścigania podjął już decyzję o wniesieniu aktu oskarżenia w sprawie. Przeprowadzenie tej czynności jest fakultatywne i zależy od tego, czy podejrzany (lub jego obrońca) złożyli wniosek o jej przeprowadzenie. Po dokonaniu tej czynność podejrzany wraz z obrońcą mogą składać wnioski dowodowe o uzupełnienie śledztwa (lub dochodzenia).

Termin zaznajomienia z materiałami postępowania przygotowawczego

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisu art. 321 § 1 Kodeksu postępowania karnego jeżeli istnieją podstawy do zamknięcia śledztwa, na wniosek podejrzanego lub jego obrońcy o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania, prowadzący postępowanie zarządza wyznaczenie terminu tej czynności. Oznacza to zatem, iż przeprowadzenie takiej czynności jest fakultatywne, zależne od woli podejrzanego. W związku z faktem, iż ustawa nie określa cezury czasowej kiedy może on taki wniosek złożyć, należy uznać iż może to mieć miejsce w każdej chwili w toku trwającego postępowania przygotowawczego.

Wskazany termin końcowego zaznajomienia teoretycznie wyznacza samodzielnie organ ścigania, nie mniej w praktyce często jest to termin uzgodniony z podejrzanym (a zwłaszcza jego obrońcą). Wymogiem formalnym jest aby doręczenie wezwania na termin dokonania tej czynności (w razie jej odgórnego wyznaczenia przez organ ścigania) upłynęło 7 dni. Należy wskazać, iż nieusprawiedliwiona nieobecność podejrzanego i jego obrońcy nie tamują dalszego procedowania, co oznacza iż organ ścigania może sporządzić akt oskarżenia w sprawie.

Zapoznanie z całością materiału dowodowego

Istotą przeprowadzonej czynności, która jest poprzedzana lekturą akt jest możliwość zapoznania się przez podejrzanego i obrońcę z całością zebranego dotychczas w sprawie materiału dowodowego. Z czynności tej sporządzany jest protokół. Czynności ta ma funkcję gwarancyjną i realizuje prawo do obrony podejrzanego. Wynika to z faktu, iż w postępowaniu przygotowawczym ich dostęp do akt sprawy w związku z obowiązującą na tym etapie zasadą tajności może być ograniczony przez prokuratora, który z uwagi na dobro śledztwa może w ogóle stron nie dopuścić tej strony do lektury akt w toku postępowania (za wyjątkiem materiałów dotyczących tymczasowego aresztowania w razie gdyby toczyło się o to postępowanie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania przygotowawczego spełnia zatem istotną funkcję – ujawnia wszystkie ustalenia poczynione przez organy ścigania w sprawie, które będą podstawą aktu oskarżenia. Wynika to z faktu, iż tylko w przypadku decyzji o takim zakończeniu postępowania przygotowawczego organ przeprowadza analizowaną czynność. Uzyskane informacje mogą pozwolić na próbę podjęcia przez podejrzanego zmiany kierunku działań organu ścigania poprzez złożenie wniosków dowodowych o uzupełnienie materiału postępowania przygotowawczego. Zgodnie z treścią przepisu art. 321 § 5 Kodeksu postępowania karnego termin na złożenie takich wniosków wynosi 3 dni. Należy wskazać, iż jest to jednak termin instrukcyjny. Uwzględnienie wniosków dowodowych leży bowiem w gestii organu prowadzącego postępowanie. Należy podkreślić, iż fakt oddalenia takich wniosków lub fakt nie zgłoszenia ich w toku postępowania przygotowawczego w żaden sposób nie tamuje możliwości ich zgłoszenia na etapie postępowania sądowego.

Zobacz również: Sprawy karne

Uwzględnienie wniosków dowodowych

W razie uwzględnienie wniosków dowodowych zmierzających do uzupełnienie postępowania przygotowawczego prokurator (lub inny prowadzący sprawę organ ścigania) podejmuje decyzję odnośnie dalszego toku sprawy. Jeżeli jest w dalszym ciągu utwierdzony co do konieczności skierowania aktu oskarżenia do sądu, wówczas ponownie powtarza procedurę końcowego zaznajomienia się z aktami sprawy. W razie braku złożonych wniosków dowodowych o uzupełnienie śledztwa (lub dochodzenia) lub w razie ich oddalenia organ ścigania prowadzący sprawę proceduje dalej, czyli sporządza akt oskarżenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA