Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola formalna aktu oskarżenia

REKLAMA

REKLAMA

Każdy akt oskarżenia wnoszony przez oskarżyciela podlega wstępnej kontroli tzw. formalnej, która weryfikuje czy spełnia on wszystkie ustawowe formalne wymogi pod rygorem zwrotu aktu oskarżenia w celu uzupełnienia braków.

Zgodnie z powyższą uwagą, każdy akt oskarżenia podlega kontroli pod kątem spełniania ustawowych wymogów formalnych. Jest to przyczyną dla której najpierw oskarżyciel przesyła akt oskarżenia do sądu, a potem dopiero (po pozytywnie zakończonej kontroli) sąd rozsyła jego odpis do stron.

REKLAMA

Co sprawdza Sąd?

Wskazane wymogi formalne aktu oskarżenia dotyczą sprawdzenia:

a) czy spełnione są “klasyczne” wymogi pisma procesowego (art. 119 Kodeksu postępowania karnego) tj. tego czy oznaczony jest nadawca, adresat, czy pismo jest podpisane, czy zawiera wszystkie załączniki w nim wskazane etc.

REKLAMA

b) czy spełnione są wymogi z art. 332 KPK, który wskazuje że każdy akt oskarżenia powinien zawierać:imię i nazwisko oskarżonego, inne dane o jego osobie oraz dane o zastosowaniu środka zapobiegawczego,dokładne określenie zarzucanego oskarżonemu czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków, a zwłaszcza wysokości powstałej szkody,wskazanie, że czyn został popełniony w warunkach wymienionych w art. 64 Kodeksu karnego albo art. 37 § 1 pkt 4 Kodeksu karnego skarbowego,  wskazanie przepisów ustawy karnej, pod które zarzucany czyn podpada,  wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprawy i trybu postępowania, uzasadnienie oskarżenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) czy akt oskarżenia spełnia wymogi określone w art. 333 KPK tj. czy zawiera listę osób, których wezwania oskarżyciekl żąda (wraz z ich adresami) oraz czy zawiera wykaz innych dowodów, których przeprowadzenia na rozprawie głównej domaga się oskarżyciel, oraz oskarżyciel załączył do wiadomości sądu listę ujawnionych osób pokrzywdzonych (z podaniem ich adresów)

d) czy akt oskarżenia zawiera prawidłowo sformułowany wniosek o skazanie bez rozprawy na podstawie art. 335 KPK (naturalnie, jest to sprawdzane tylko gdy ów wniosek zostanie złożony).

Zadaj pytanie: Forum

Skutki kontroli

Skutkiem przeprowadzonej kontroli jest albo nadanie sprawie dalszego biegu – rozesłanie odpisu aktu oskarżenia oraz wyznacznie składu sędziowskiego, terminu etc. albo zwrot sprawy oskarżycielowi w celu uzupełnienia przez niego braków. Decyzja o zwrocie sprawy następuje w formie zarządzenia.

Co może zrobić oskarżyciel w razie zwrotu aktu oskarżenia?

Oskarżyciel w razie otrzymania zarządzenia o zwrocie aktu oskarżenia ma zasadniczo 2 możliwości:

a) wnieść poprawiony lub uzupełniony akt oskarżenia w terminie 7 dni

b) złożyć zażalenie na wskazane zarządzenie w terminie zawitym 7 dni

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jak wygląda rozpoznania zażalenia oskarżyciela na zwrot aktu oskarżenia?

Odnośnie do wniesienia zażalenia, to zostanie ono rozpoznane na posiedzeniu przez Sąd prowadzący sprawę (w innym składzie osobowym).

Sąd rozpozna to zażalenie w składzie jednoosobowym (gdy jest to Sąd Rejonowy) lub trzyosobowym (gdy jest to Sąd Okręgowy).

Skutkiem rozpoznania zażalenia może być albo uwzględnienie zażalenia (równoznaczne z nakazem aby Sąd uznał akt oskarżenia za wniesiony prawidłowo i tym samym dalej procedował) albo jego nieuwzględnienie (co jest równoznaczne z przyznaniem racji Sądowi i nakazem uzupełnienia braków).

Zobacz serwis: Kodeks karny

Co się stanie, gdy oskarżyciel zaniecha poprawienia lub uzupełnienia aktu oskarżenia?

Przedstawiony problem ma charakter głównie teoretyczny i z tego punktu widzenia w opisanym przypadku może nastąpić umorzenie sprawy przez Sąd z powodu braku skargi uprawnionego oskarżyciela.

Ewentualna radość oskarżonego z powyższej decyzji jest jedynie iluzoryczna, albowiem oskarżyciel zawsze może wnieść nowy akt oskarżenia w tej sprawie i będzie on rozpoznawany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA