reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Słownik > Niezgodność towaru z umową

Niezgodność towaru z umową

Takim mianem określa się towar, który jest wadliwy. Dotyczy to jedynie sytuacji gdy sprzedającym jest przedsiębiorca. Może ona przejawiać się w różny sposób.

Towar niezgodny z umową jest to towar, który nie nadaje się do celu, do jakiego zwykle jest używany albo nie ma właściwości cechujących produkty danego rodzaju.

Poniżej przedstawionych zostało kilka przykładów. Każdy z nich odnosi się do innego rodzaju niezgodności. Niezgodność towaru z umową może bowiem objawiać się  pod różnymi postaciami.

Zakupione przez nas DVD po podłączeniu nie działa. Jest to towar niezgodny z umową.

Niezgodność może polegać również na tym, że sprzęt, który nabyliśmy nie ma właściwości o jakich zapewniał nas sprzedawca.

W sklepie zapewniano nas, że mikser ma trzy funkcje i cztery poziomy szybkości. Po rozpakowaniu w domu okazało się, że ten robot kuchenny ma jedynie dwie funkcje i jeden poziom szybkości.

Niekiedy decydujemy się na zakup jakiegoś towaru jedynie po obejrzeniu jego próbki albo wzoru. Jeżeli produkt dostarczony konsumentowi nie jest zgodny ze wzornikiem to można uznać go za niezgodny z umową. Innym przykładem może być niezgodność produktu z celem jaki został określony przez konsumenta, np. do czego chce używać towaru.

Kupujący chciał nabyć szafki kuchenne. W sklepie były jedynie wzory frontów szafek. Po dostarczeniu ich do domu konsumenta okazało się, że nie wyglądają one tak, jak przedstawiono na próbkach. Taki towar jest niezgodny z umową.

Za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową należy uznać również nieprawidłowe jego zamontowanie i uruchomienie. Pod warunkiem, że czynności te zostały wykonane w ramach umowy przez sprzedawcę lub osobę przez niego do tego wyznaczoną albo przez konsumenta, jeżeli postępował zgodnie z instrukcją obsługi.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama