| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Terminy > Ile czasu powinna trwać naprawa telefonu

Ile czasu powinna trwać naprawa telefonu


Kupiłem telefon komórkowy, którego przez wadliwe działanie baterii bardzo szybko się wyłączał. Sprzedawca miesiąc temu przyjął reklamację, jednak do tego czasu komórka nie została naprawiona. Nie dostałem też żadnej informacji, co się dzieje z tej sprawie. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

Sprzedawca przyjmując naszą reklamację z powodu niezgodności towaru z umową powinien dokonać nieodpłatnej naprawy lub wymiany w odpowiednim czasie. Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej nie przewiduje jednak konkretnego terminu, w którym powinien to uczynić. W każdej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę rodzaj towaru oraz indywidualne okoliczności. Jeżeli chodzi o naprawy drobne i nieskomplikowane termin, jaki ma sprzedający towar powinien być krótki. Taki też powinien być w danym przypadku, zwłaszcza, że chodzi o telefon komórkowy, który przeważnie jest produkowany na skalę masową.

W przypadku, gdy sprzedawca nie zdoła dokonać naprawy, bądź wymiany w odpowiednim czasie konsument może domagać się stosownego obniżenia ceny albo odstąpić od umowy. Nie jest to jednak możliwe, jeżeli niezgodność towaru z umową jest nieistotna.

Towar jest niezgodny z umową w istotny sposób, jeżeli z tego powodu kupujący nie może w ogóle korzystać z produktu, jak również gdy niezgodność uniemożliwia  korzystanie z niego w zgodnie z przeznaczeniem.

Ewentualne obniżenie ceny powinno nastąpić w stosownym rozmiarze, przy uwzględnieniu zmniejszenia się wartości towaru (im poważniejsza niezgodność, tym większe powinno być obniżenie ceny). W przypadku odstąpienia powinniśmy przekazać stosowne oświadczenie sprzedawcy. Powinno być ono złożone w takiej samej formie, w jakiej zawarta była umowa.

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy powinno być przekazane sprzedawcy w formie pisemnej, jeżeli w tej formie zawieraliśmy umowę.

Warunkiem odpowiedzialności sprzedawcy wobec kupującego jest niezgodność towaru z umową. W przypadkach, gdy strony nie uzgadniają indywidualnie właściwości towaru, co często ma miejsce przy sprzedaży konsumenckiej, niezgodność z umową powstaje gdy:

  • produkt nie nadaje się do celu, do jakiego jest zwykle używany,
  • jego właściwości nie odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju,
  • nie odpowiada oczekiwaniom konsumenta, opartych na publicznie składanych zapewnieniach sprzedawcy lub producenta.

Bateria w telefonie komórkowym działa krócej, w porównaniu do zapewnień producenta (sprzedawcy) zawartych w reklamie.

Zobacz również: Co napisać w reklamacji

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1176).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy nie przewidują konkretnego terminu naprawy, zależy on od rodzaju towaru i zakresu naprawy.
Przepisy nie przewidują konkretnego terminu naprawy, zależy on od rodzaju towaru i zakresu naprawy.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »