| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Wspólne rozliczenie rozwodników

Wspólne rozliczenie rozwodników

Na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tj. ustawy o PIT możliwe jest wspólne rozliczenie rozwodników (byłych małżonków). Kiedy i po spełnieniu jakich warunków możemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku PIT – wspólnego rozliczenia rozwodników?

Musimy pamiętać, że wyżej wymienione kryteria należy spełnić jednocześnie.

Łączne rozliczenie rozwodników

Konstrukcja rozliczenia łącznego polega na odrębnym odliczeniu przez każdego z małżonków składek ubezpieczeniowych i ulg podatkowych. Następnie dochody obu osób są sumowane i dzielone na pół. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w sytuacji, gdy pomiędzy wysokością zarobków małżonków (także rozwodników) występują znaczne różnice. Wówczas łączne opodatkowanie pozwala na uniknięcie przekroczenia progu podatkowego i pozostanie przy stawce 18%. Podatek płacony jest w podwójnej wysokości podatku, jaki ustalony został od połowy łącznej kwoty dochodów rozwodników. Małżonkowie/ byli małżonkowie wypełniają więc tylko jedną deklarację PIT.

Pani Halina nie pracuje. Jej mąż samodzielnie utrzymuje rodzinę a jego zarobki znacząco przekraczają kwotę 85.528 zł (tj. próg podatkowy, od którego dochody opodatkowane są stawką 32%). W ich sytuacji wspólne rozliczenie będzie bardzo optymalizacją podatkową. Dochody męża pomniejszamy o ulgi i składki, i sumujemy z dochodami żony (które w tym przypadku nie istnieją). Następnie dzielimy na dwa. Od dwóch równych części obliczamy podatek PIT. Oczywistym jest więc, że wspólny dochód małżonków nie przekroczy progu podatkowego i opodatkowany będzie stawką 18%, dzięki czemu uzyskają oni istotną korzyść finansową.

Polecamy serwis: Rozwody

Skorzystanie rozliczenia wspólnego wymaga złożenia odpowiedniego oświadczenia, praktycznie – zaznaczenia odpowiedniego pola w deklaracji PIT.

Dotyczy to tylko podmiotów opodatkowanych na zasadach ogólnych, nie stawką liniową, ryczałtem (oprócz najmu prywatnego), kartą podatkową czy podatkiem tonażowym.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.),
  • wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lipca 2011 roku, (I SA/Gl 1272/10).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »