REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Majątek małżonków - poradnik

Wioleta Matela
Majątek wspólny małżonków/ Fot. Fotolia
Majątek wspólny małżonków/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieodłącznym elementem małżeństwa są sprawy majątkowe. Czy wszystko to, co mamy i nabywamy w małżeństwie, należy do majątku wspólnego? Co daje nam coraz popularniejsza intercyza? Jak uchronić się przed odpowiedzialnością za długi małżonka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Na czym polega majątkowa wspólność ustawowa?

Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje wspólność ustawowa. Oznacza to, że przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez każdego z małżonków lub wspólnie wchodzą w skład ich majątku wspólnego.

REKLAMA

Istnieję jednak pewne wyjątki od tej zasady. Niektóre przedmioty bowiem pomimo istnienia między małżonkami ustroju wspólności majątkowej  będą stanowiły część ich majątków osobistych. Przedmioty te wymienia Kodeks rodzinny i opiekuńczy. I tak do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

 • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
 • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
 • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
 • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość);
 • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
 • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
 • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;
 • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Zobacz również: Co należy do majątku wspólnego małżonków?

Zobacz również serwis: Majątek

Zobacz również: Kiedy ustaje małżeńska wspólność majątkowa?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest intercyza?

W drodze umowy małżonkowie mogą znieść ustrój wspólności majątkowej, decydując się na inne ustalenie udziałów w majątku wspólnym. Za pomocą umowy majątkowej małżeńskiej potocznie zwanej intercyzą małżonkowie mogą wspólność ustawową rozszerzyć, ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Mogą również ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym. Takie uregulowania będą miały znaczenie przy ewentualnym rozwodzie i podziale wspólnego majątku.

Zobacz również: Intercyza - na czym polega?

Zobacz również: Jak sporządzić intercyzę?

Praca zarobkowa a udziały w majątku wspólnym

Niekiedy małżonkowie decydują się na podział ról w małżeństwie: jedno z nich zajmuje się pracą zarobkową, drugie zaś – prowadzeniem tzw. gospodarstwa domowego. Należy pamiętać, że niepracujący małżonek ma  prawo do majątku wspólnego. Tylko z ważnych powodów każdy z małżonków przy podziale majątku może żądać, aby ustalenie udziałów nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Zobacz również: Czy niepracujący małżonek ma prawo do majątku wspólnego?

Odpowiedzialność małżonków za długi

Zasadą jest, iż małżonek odpowiada za swoje długi majątkiem osobistym, wynagrodzeniem za pracę lub innymi swoimi dochodami. W przypadku egzekucji wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków tylko wówczas, gdy zobowiązanie zostało zaciągnięte za zgodą drugiego z nich.

Zobacz również: Czy małżonkowie odpowiadają za swoje długi?

Kiedy zdecydować się na rozdzielność majątkową?

Co w przypadku, gdy jeden z małżonków trwoni majątek? Sytuacja taka uzasadnia wystąpienie do sądu z wnioskiem o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami. Możliwe jest ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną, co ma ogromne znaczenie w przypadku długów małżonka z przeszłości, o których nie wiedzieliśmy w chwili zawarcia małżeństwa.

Zobacz również: Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną - czy możliwa?

Zobacz również: Jak napisać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA