reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Wyrównanie dorobku małżonków

Wyrównanie dorobku małżonków

 W maju 2008r. podpisaliśmy z żoną umowę majątkową małżeńską o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. W styczniu żona zmarła ustanawiając swoim spadkobiercą siostrę. Majątek żony w chwili śmierci przewyższał o 10 tyś zł majątek z chwili zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej, natomiast mój majątek wzrósł o 20 tyś zł. Czy jest możliwe rozliczenie wyrównania dorobków a jeśli tak to jak ono będzie wyglądało.

Zgodnie z art. 51(2) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie mogą zawrzeć pomiędzy sobą umowę o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Dorobkiem każdego z małżonków jest to, o co wzrosła wartość jego majątku po zawarciu takiej umowy majątkowej.

Wówczas małżonek którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka może żądać wyrównania dorobków np. przez zapłatę na jego rzecz przez drugiego małżonka odpowiedniej sumy pieniędzy.

W tej sytuacji dorobkiem żony jest różnica miedzy stanem jej majątku z chwili zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej a ustaniem małżeństwa.

Zobacz: Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?

W razie śmierci jednego z małżonków wyrównanie dorobków następuje między jego spadkobiercami a małżonkiem pozostałym przy życiu.

Zgodnie z kodeksem wyrównanie dorobków może nastąpić także miedzy siostra, jako spadkobierczynią żony a mężem. Ponieważ majątek małżonków wzrósł w okresie trwania małżeństwa łącznie o 30 tyś zł lecz wzrost majątku męża jest wyższy niż połowa tej kwoty siostra żony miałaby roszczenie do męża o 5.000 zł. Jest to różnica miedzy dorobkiem żony a połowa sumy będącej wartością o jaką razem wzrosły majątki małżonków.

Dodatkowa ciekawostką jest fakt, że przepis jednak nie reguluje sytuacji, która może nastąpić w wypadku śmierci obojga małżonków i nie rozstrzyga tego czy spadkobiercy małżonka mieliby tego typu roszczenie w stosunku do spadkobierców drugiego z małżonków.

Zobacz serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dorobkiem każdego z małżonków jest to, o co wzrosła wartość jego majątku po zawarciu umowy majątkowej.
Dorobkiem każdego z małżonków jest to, o co wzrosła wartość jego majątku po zawarciu umowy majątkowej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama