REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Adwokat i jego dodatkowy charakter pomocy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Prawo kanoniczne
Prawo kanoniczne

REKLAMA

REKLAMA

W poniższym artykule postaram się ukazać dodatkową pomoc, jaką może spełnić adwokat. Zależy to w dużej mierze od jego osobowości, charakteru: gdy jest on ze swojej natury nastawiony na drugiego człowieka empatycznie - to nawet nie musi zdawać sobie sprawę z „dodatkowego” zadania, jakie spełnia przy okazji tego właściwego, prawnego; gdy nie – to na pewno trudno jest wymagać, żądać od niego, aby taką rolę odgrywał, aczkolwiek może ona służyć doskonalszej „współpracy” pomiędzy nim a jego Klientami.

Pierwszą sytuacją, podczas której może odegrać on rolę w wyżej wymienionym zakresie jest kwestia propozycji tytułu.

REKLAMA

Zasadniczo nie ma problemu, gdy dokonuje się propozycji przyczyny po przeciwnej stronie, chociaż spotkałam się z sytuacją, kiedy strona powodowa gotowa jest wziąć całą „winę” na siebie, byleby tylko oszczędzić współmałżonkowi negatywnych przeżyć. Jednak trudniejszą jest sytuacja, kiedy trzeba Klientowi powiedzieć wprost, iż zasadnym jest wniesienie tytułu po Jego stronie (chodzi tu szczególnie o niezdolność natury psychicznej), bowiem trudno jest zrozumieć, dlaczego adwokat, który ma mnie bronić obiera zupełnie inną taktykę. Tu z kolei przyda się prawna wiedza, aby w pełni wyjaśnić, na czym polega istota danej przyczyny, następnie wyjaśnić, iż nie chodzi o kwestię „winy”, jej braku, przegranej czy wygranej sprawy, ale o dojście do stanu faktycznego na okres zawierania związku. Z tym pozostaje w związku kolejny problem w postaci braku zasadności sprawy, to wymaga jeszcze większej delikatności, aby owo odebranie nadziei nie wywarło innych pejoratywnych skutków.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa – jak rozpocząć?

REKLAMA

Oczywiście z tą propozycją tytułu spotykamy się szczególnie na etapie ustalania przedmiotu sporu (pisanie skargi powodowej, skargi wzajemnej), ale też na kolejnych etapach, bez względu jednak na to, wymaga to każdokrotnie podobnego rozwiązania.

Podobnie jest przy odczycie akt. Gdy adwokat prowadzi sprawę swojego Klienta od początku, wówczas nie powinno to już stanowić większego problemu, ale może pojawić się on, gdy adwokat spotyka się z Klientem po raz pierwszy dopiero podczas publikacji; gdy widzi, iż przyczyna, na podstawie której prowadzony jest proces doprowadzi do pozytywnego wyroku, chociaż jest po stronie właśnie jego Klienta. Kolejny raz należy wyjaśnić tegoż istotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elastyczność prawa kanonicznego w kwestii małżeństwa

Najtrudniejszą jest jednak chyba sytuacja, gdy dochodzi do wydania negatywnego wyroku. Sprawa jest tym trudniejsza, im „współpraca” Klient-adwokat jest dłuższa, bowiem czas na pewno stał się przyczynkiem do położenia większej ufności w swoją sprawę. Naturalnie, zadaniem adwokata nie jest swoistego rodzaju rozczulenie się nad tą sytuacją, ale podjęcie konkretnego działania, nie odchodząc jednak od jakiegoś emocjonalnego wsparcia. Każdokrotnie trzeba bowiem sobie zdawać sprawę, iż Strona dlatego wszczęła proces, aby móc w przyszłości zawrzeć ślub kościelny, zatem negatywny wyrok dla Niej, to nie tylko porażka w jakiejś sferze życia, ale i niejednokrotnie osobista tragedia, która może objąć też inne życiowe płaszczyzny. Stąd od początku zadaniem adwokata jest ukazanie, iż nie każda sprawa przyjęta do procesu zakończy się pomyślnie, iż czasami zależy to od prozaicznych okoliczności, nie może on zatem już na początku ferować pomyślność dla sprawy, gdyż w trakcie procesu może wyłonić się zupełnie coś odmiennego, co oznacza jednak tym samym, iż powinien on uczynić wszystko, aby dana sprawa została przyjęta do procesu, nawet gdy na początku wydawać by się mogło, iż są dla niej nikłe szanse, gdyż tak jak „dobra” sprawa może zakończyć się negatywnym wyrokiem, tak i ta mało zasadna wręcz odwrotnie. To jednak wymaga już wykorzystania całego potencjału umysłowego, aby pomóc Stronom.

Funkcja pomocnicza for prawnych w kościelnym procesie małżeńskim

REKLAMA

Może dojść też do zgoła zupełnie innej sytuacji, a mianowicie, gdy Strona otrzymuje dwa wyroki pozytywne, ale z zakazem, gdy siłą rzeczy buntuje się przeciwko temu. Wtedy trzeba wytłumaczyć, iż należy skoncentrować się na procedurze cofnięcia zakazu, co przecież nie należy do rzadkości, oraz dopowiedzieć, iż podjęcie kroków mających na celu nowe wniesienie sprawy, chociaż z prawnego punktu całkiem realne, to jednak oznacza akceptację możliwości, równie rzeczywistej, iż można w rezultacie otrzymać wyrok jakby po swojej myśli, ale negatywny, i bez zakazu.

Bez względu na to, w jakich sytuacjach możliwe jest podjęcie przez adwokata nowej roli (pominęłam przecież „setki” zapytań, które w trakcie procesu Strona może zadawać adwokatowi, które dla Niej są czymś ważnym, dla adwokata już nie, co wymaga od niego sporej cierpliwości) wymaga to, zgodnie z tym, co napisane zostało powyżej, odpowiednich cech charakteru po jego stronie, a przede wszystkim empatii, która nie tylko pozwoli na zrozumienie Strony, ale i nie zablokuje podjęcia konkretnych, racjonalnych działań.

Specyficzne sformułowania w kościelnym prawie małżeńskim

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia – obietnice kontra rzeczywistość. Gdzie się podziały obiecane 300 zł?

Choć rząd obiecywał wdowom i wdowcom podwyżki świadczeń sięgające średnio 300 zł, rzeczywistość wielu z nich okazuje się zupełnie inna. Po żmudnej procedurze urzędowej, część seniorów otrzymała realnie zaledwie 38 zł więcej – bo pozostałą kwotę odjęto z innych świadczeń. Czy renta wdowia to faktyczna pomoc, czy jedynie iluzja?

Groźna bakteria w lodach: zakażenie może doprowadzić do sepsy. Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia

Niewinnie wyglądające lody mogą skrywać śmiertelne niebezpieczeństwo. Wysokie temperatury, brak higieny i niewłaściwe przechowywanie sprzyjają rozwojowi wyjątkowo groźnej bakterii – gronkowca złocistego. Zakażenie nim może prowadzić do poważnych chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do sepsy. Szczególnie narażone są dzieci i kobiety w ciąży. Ministerstwo Zdrowia apeluje o ostrożność i wybieranie tylko sprawdzonych, czystych punktów sprzedaży lodów.

Ważny komunikat RCB w sprawie zagrożenia powodziowego w Polsce w dniach 7-13 lipca 2025 r. Czy grozi nam powtórka sytuacji z września 2024 r.?

W dniu 4 lipca 2025 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało komunikat, w którym odnosi się do pojawiających się w przestrzeni publicznej doniesień o możliwych intensywnych opadach deszczu i ryzyku powodzi w Polsce w przyszłym tygodniu (tj. w dniach 7-13 lipca 2025 r.). Czy grozi nam wytworzenie się nad Polską „niżu genueńskiego” i powtórka sytuacji z września 2024 r.?

Sondaż partyjny: Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r.? Najbardziej wierzą w to młodzi

Ponad połowa młodych Polaków do 24. roku życia (52,7 proc.) uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wróci do władzy po wyborach parlamentarnych w 2027 roku. Wśród wszystkich badanych przekonanie to podziela 49 proc. respondentów, przy czym mężczyźni wyrażają je częściej niż kobiety — wynika z sondażu SW Research dla Onetu.

REKLAMA

Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA

Planujesz zakup nieruchomości? Uważaj na finansową pułapkę – możesz ponieść dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

REKLAMA