reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Adwokat i jego dodatkowy charakter pomocy

Adwokat i jego dodatkowy charakter pomocy

W poniższym artykule postaram się ukazać dodatkową pomoc, jaką może spełnić adwokat. Zależy to w dużej mierze od jego osobowości, charakteru: gdy jest on ze swojej natury nastawiony na drugiego człowieka empatycznie - to nawet nie musi zdawać sobie sprawę z „dodatkowego” zadania, jakie spełnia przy okazji tego właściwego, prawnego; gdy nie – to na pewno trudno jest wymagać, żądać od niego, aby taką rolę odgrywał, aczkolwiek może ona służyć doskonalszej „współpracy” pomiędzy nim a jego Klientami.

Pierwszą sytuacją, podczas której może odegrać on rolę w wyżej wymienionym zakresie jest kwestia propozycji tytułu.

Zasadniczo nie ma problemu, gdy dokonuje się propozycji przyczyny po przeciwnej stronie, chociaż spotkałam się z sytuacją, kiedy strona powodowa gotowa jest wziąć całą „winę” na siebie, byleby tylko oszczędzić współmałżonkowi negatywnych przeżyć. Jednak trudniejszą jest sytuacja, kiedy trzeba Klientowi powiedzieć wprost, iż zasadnym jest wniesienie tytułu po Jego stronie (chodzi tu szczególnie o niezdolność natury psychicznej), bowiem trudno jest zrozumieć, dlaczego adwokat, który ma mnie bronić obiera zupełnie inną taktykę. Tu z kolei przyda się prawna wiedza, aby w pełni wyjaśnić, na czym polega istota danej przyczyny, następnie wyjaśnić, iż nie chodzi o kwestię „winy”, jej braku, przegranej czy wygranej sprawy, ale o dojście do stanu faktycznego na okres zawierania związku. Z tym pozostaje w związku kolejny problem w postaci braku zasadności sprawy, to wymaga jeszcze większej delikatności, aby owo odebranie nadziei nie wywarło innych pejoratywnych skutków.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa – jak rozpocząć?

Oczywiście z tą propozycją tytułu spotykamy się szczególnie na etapie ustalania przedmiotu sporu (pisanie skargi powodowej, skargi wzajemnej), ale też na kolejnych etapach, bez względu jednak na to, wymaga to każdokrotnie podobnego rozwiązania.

Podobnie jest przy odczycie akt. Gdy adwokat prowadzi sprawę swojego Klienta od początku, wówczas nie powinno to już stanowić większego problemu, ale może pojawić się on, gdy adwokat spotyka się z Klientem po raz pierwszy dopiero podczas publikacji; gdy widzi, iż przyczyna, na podstawie której prowadzony jest proces doprowadzi do pozytywnego wyroku, chociaż jest po stronie właśnie jego Klienta. Kolejny raz należy wyjaśnić tegoż istotę.

Elastyczność prawa kanonicznego w kwestii małżeństwa

Najtrudniejszą jest jednak chyba sytuacja, gdy dochodzi do wydania negatywnego wyroku. Sprawa jest tym trudniejsza, im „współpraca” Klient-adwokat jest dłuższa, bowiem czas na pewno stał się przyczynkiem do położenia większej ufności w swoją sprawę. Naturalnie, zadaniem adwokata nie jest swoistego rodzaju rozczulenie się nad tą sytuacją, ale podjęcie konkretnego działania, nie odchodząc jednak od jakiegoś emocjonalnego wsparcia. Każdokrotnie trzeba bowiem sobie zdawać sprawę, iż Strona dlatego wszczęła proces, aby móc w przyszłości zawrzeć ślub kościelny, zatem negatywny wyrok dla Niej, to nie tylko porażka w jakiejś sferze życia, ale i niejednokrotnie osobista tragedia, która może objąć też inne życiowe płaszczyzny. Stąd od początku zadaniem adwokata jest ukazanie, iż nie każda sprawa przyjęta do procesu zakończy się pomyślnie, iż czasami zależy to od prozaicznych okoliczności, nie może on zatem już na początku ferować pomyślność dla sprawy, gdyż w trakcie procesu może wyłonić się zupełnie coś odmiennego, co oznacza jednak tym samym, iż powinien on uczynić wszystko, aby dana sprawa została przyjęta do procesu, nawet gdy na początku wydawać by się mogło, iż są dla niej nikłe szanse, gdyż tak jak „dobra” sprawa może zakończyć się negatywnym wyrokiem, tak i ta mało zasadna wręcz odwrotnie. To jednak wymaga już wykorzystania całego potencjału umysłowego, aby pomóc Stronom.

Funkcja pomocnicza for prawnych w kościelnym procesie małżeńskim

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama