Kategorie

Adwokat i jego dodatkowy charakter pomocy

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Prawo kanoniczne
Prawo kanoniczne
W poniższym artykule postaram się ukazać dodatkową pomoc, jaką może spełnić adwokat. Zależy to w dużej mierze od jego osobowości, charakteru: gdy jest on ze swojej natury nastawiony na drugiego człowieka empatycznie - to nawet nie musi zdawać sobie sprawę z „dodatkowego” zadania, jakie spełnia przy okazji tego właściwego, prawnego; gdy nie – to na pewno trudno jest wymagać, żądać od niego, aby taką rolę odgrywał, aczkolwiek może ona służyć doskonalszej „współpracy” pomiędzy nim a jego Klientami.

Pierwszą sytuacją, podczas której może odegrać on rolę w wyżej wymienionym zakresie jest kwestia propozycji tytułu.

Zasadniczo nie ma problemu, gdy dokonuje się propozycji przyczyny po przeciwnej stronie, chociaż spotkałam się z sytuacją, kiedy strona powodowa gotowa jest wziąć całą „winę” na siebie, byleby tylko oszczędzić współmałżonkowi negatywnych przeżyć. Jednak trudniejszą jest sytuacja, kiedy trzeba Klientowi powiedzieć wprost, iż zasadnym jest wniesienie tytułu po Jego stronie (chodzi tu szczególnie o niezdolność natury psychicznej), bowiem trudno jest zrozumieć, dlaczego adwokat, który ma mnie bronić obiera zupełnie inną taktykę. Tu z kolei przyda się prawna wiedza, aby w pełni wyjaśnić, na czym polega istota danej przyczyny, następnie wyjaśnić, iż nie chodzi o kwestię „winy”, jej braku, przegranej czy wygranej sprawy, ale o dojście do stanu faktycznego na okres zawierania związku. Z tym pozostaje w związku kolejny problem w postaci braku zasadności sprawy, to wymaga jeszcze większej delikatności, aby owo odebranie nadziei nie wywarło innych pejoratywnych skutków.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa – jak rozpocząć?

Oczywiście z tą propozycją tytułu spotykamy się szczególnie na etapie ustalania przedmiotu sporu (pisanie skargi powodowej, skargi wzajemnej), ale też na kolejnych etapach, bez względu jednak na to, wymaga to każdokrotnie podobnego rozwiązania.

Podobnie jest przy odczycie akt. Gdy adwokat prowadzi sprawę swojego Klienta od początku, wówczas nie powinno to już stanowić większego problemu, ale może pojawić się on, gdy adwokat spotyka się z Klientem po raz pierwszy dopiero podczas publikacji; gdy widzi, iż przyczyna, na podstawie której prowadzony jest proces doprowadzi do pozytywnego wyroku, chociaż jest po stronie właśnie jego Klienta. Kolejny raz należy wyjaśnić tegoż istotę.

Elastyczność prawa kanonicznego w kwestii małżeństwa

Najtrudniejszą jest jednak chyba sytuacja, gdy dochodzi do wydania negatywnego wyroku. Sprawa jest tym trudniejsza, im „współpraca” Klient-adwokat jest dłuższa, bowiem czas na pewno stał się przyczynkiem do położenia większej ufności w swoją sprawę. Naturalnie, zadaniem adwokata nie jest swoistego rodzaju rozczulenie się nad tą sytuacją, ale podjęcie konkretnego działania, nie odchodząc jednak od jakiegoś emocjonalnego wsparcia. Każdokrotnie trzeba bowiem sobie zdawać sprawę, iż Strona dlatego wszczęła proces, aby móc w przyszłości zawrzeć ślub kościelny, zatem negatywny wyrok dla Niej, to nie tylko porażka w jakiejś sferze życia, ale i niejednokrotnie osobista tragedia, która może objąć też inne życiowe płaszczyzny. Stąd od początku zadaniem adwokata jest ukazanie, iż nie każda sprawa przyjęta do procesu zakończy się pomyślnie, iż czasami zależy to od prozaicznych okoliczności, nie może on zatem już na początku ferować pomyślność dla sprawy, gdyż w trakcie procesu może wyłonić się zupełnie coś odmiennego, co oznacza jednak tym samym, iż powinien on uczynić wszystko, aby dana sprawa została przyjęta do procesu, nawet gdy na początku wydawać by się mogło, iż są dla niej nikłe szanse, gdyż tak jak „dobra” sprawa może zakończyć się negatywnym wyrokiem, tak i ta mało zasadna wręcz odwrotnie. To jednak wymaga już wykorzystania całego potencjału umysłowego, aby pomóc Stronom.

Funkcja pomocnicza for prawnych w kościelnym procesie małżeńskim

Może dojść też do zgoła zupełnie innej sytuacji, a mianowicie, gdy Strona otrzymuje dwa wyroki pozytywne, ale z zakazem, gdy siłą rzeczy buntuje się przeciwko temu. Wtedy trzeba wytłumaczyć, iż należy skoncentrować się na procedurze cofnięcia zakazu, co przecież nie należy do rzadkości, oraz dopowiedzieć, iż podjęcie kroków mających na celu nowe wniesienie sprawy, chociaż z prawnego punktu całkiem realne, to jednak oznacza akceptację możliwości, równie rzeczywistej, iż można w rezultacie otrzymać wyrok jakby po swojej myśli, ale negatywny, i bez zakazu.

Bez względu na to, w jakich sytuacjach możliwe jest podjęcie przez adwokata nowej roli (pominęłam przecież „setki” zapytań, które w trakcie procesu Strona może zadawać adwokatowi, które dla Niej są czymś ważnym, dla adwokata już nie, co wymaga od niego sporej cierpliwości) wymaga to, zgodnie z tym, co napisane zostało powyżej, odpowiednich cech charakteru po jego stronie, a przede wszystkim empatii, która nie tylko pozwoli na zrozumienie Strony, ale i nie zablokuje podjęcia konkretnych, racjonalnych działań.

Specyficzne sformułowania w kościelnym prawie małżeńskim

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?