REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowody w kościelnym procesie małżeńskim

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Rozwód kościelny./ Fot. Fotolia
Rozwód kościelny./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do najczęściej spotykanych środków dowodowych, które mogą być zaproponowane przez strony w trakcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa są: ich oświadczenia, zeznania świadków, dowód z dokumentów, opinia biegłych. W niniejszym artykule przedstawię najczęstsze zapytania, jak i odpowiedzi na nie, a związane bezpośrednio z naszym zagadnieniem.

REKLAMA

Wstępnie i bardzo ogólnie warto wyjaśnić, iż świadkami zdolne są osoby, które ukończyły czternasty rok życia (kan. 1550 §1 KPK). Jest to o tyle ważne, gdyż czasami można spotkać się z zapytaniem o powołanie na świadków swoich dzieci, swojego rodzeństwa. Co do rodzeństwa, to nie ma zasadniczo problemu, problem może pojawić się jedynie wówczas, gdy w okresie przedślubnym i po zawartym małżeństwie rodzeństwo było na tyle małe, aby mogło zauważyć pewne problemy. Owszem w przypadku niektórych sytuacji, a spotykanych często przy niezdolności natury psychicznej, jak pobicia, alkoholizm itp., fakty te mimo młodego wieku mogły zapaść w pamięć, inaczej sytuacja przedstawia się przy tytułach bardziej już skomplikowanych, przy których brane jest chociażby podejście strony do danej kwestii, przykładowo jakiś rodzaj symulacji (wykluczenia). Natomiast co do wspólnego dziecka stron, to raczej rzadko zdarza się sytuacja, aby rodzice zawierali związek małżeński, gdy dziecko jest już dorosłe. Gdyby nawet tak było, to warto wziąć pod uwagę kwestię, iż są to osoby związane nie tylko emocjonalnie z obojgiem stron. Warto zastanowić się wówczas: czy czasami nie ma możliwości powołania kogoś innego na świadka, aby zaoszczędzić przykrych przeżyć. Innym zapytaniem jest kwestia powołania na świadka swojego obecnego, cywilnego współmałżonka. Oczywiście, gdy znał on strony w okresie okołoślubnym, tj. przed zawarciem związku, jak i po. to rzeczywiście może być cenny, jednakże warto zaproponować innego, bowiem jego wiarygodność może zostać postawiona pod znakiem zapytania, bowiem jego zeznania odczytane mogą zostać jako zeznania świadka, któremu szczególnie zależy na pozytywnym wyroku.

REKLAMA

Pojawia się również zapytanie, co z powołaniem na świadka np. osoby związanej tajemnicą zawodową (np. lekarza), można to uczynić, uprzednio zwalniając go jednak z zachowania tej tajemnicy, a dotyczącej swojej osoby.

Zobacz również: Świadkowie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

REKLAMA

Kolejne zapytania mogą pojawić się przy dowodzie z dokumentów. Nie do rzadkości należy sytuacja, kiedy istnieje jakiś ważki dokument, ale z racji braku więzi małżeńskiej między stronami nie może zostać on wydany jednej ze stron, strona nawet nie wydałaby jakiegoś upoważnienia w tym kierunku. Dlatego już podczas rozwodu cywilnego (chociaż bywa, iż strony jeszcze nie myślą o kościelnym procesie małżeńskim) warto, aby postarały się o to, aby to sąd cywilny wystąpił z wnioskiem o wydanie jakiegoś dokumentu do właściwej instytucji (np. szpitala). Następnym zapytaniem jest to dotyczące załączenia dokumentów, które zostały zdobyte na sposób niegodziwy (np. wykradzione). W czasie procesu, gdy zostanie to ujawnione, ich wartość dowodowa może zostać podważona (kan. 1527 KPK).

Często w procesach bierze udział właściwy ekspert. Przy tym warto tylko pokrótce dodać, iż gdy upłynęło już sporo czasu od momentu zawarcia związku do możliwości sporządzenia opinii przez biegłego, bądź gdy sprawa jest ewidentna, wówczas taka opinia wydaje się zbędna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kodeks Prawa Kanonicznego na pierwszym miejscu wśród dowodów wymienia jednak oświadczenia stron. Przy tym warto dodać, iż strona pozwana nie musi składać zeznań w Sądzie, gdy tego nie chce, ale wartość dowodową ma jej oświadczenie złożone już na piśmie i wysłane do Sądu, naturalnie wartość dowodowa tegoż oświadczenia złożonego w takiej formie jest oceniana przez Trybunał (kan. 1537 KPK). Oczywiście ja zalecam jednak stawienie się, bowiem przez nie sprawa może zostać dogłębnie zbadana. Przestrzegam też przed sugerowaniem stronie przeciwnej, co może ona złożyć w takim oświadczeniu.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA