| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Niemiecki ustawowy ustrój majątkowy nie zna wspólnego majątku małżonków, a odpowiada w zarysie wprowadzonej w roku 2004 do polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego instytucji rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Niemiecki ustrój podziału dorobku (Zugewinngemeinschaft) ma na celu zapewnienie drugiemu małżonkowi niepracującemu zawodowo udziału w przyroście majątku.

Pomimo obowiązywania rozdzielności majątkowej istnieją przepisy chroniące bezmajętnego małżonka. Na podstawie § 1365 ust.1 niemieckiego Kodeksu cywilnego małżonek nie może rozporządzać bez zgody drugiego małżonka swoim majątkiem w całości albo w jego większej części.

Z chwilą podziału majątku, a więc najczęściej przy rozwodzie, następuje jego wyrównanie.

Reforma, która weszła w życie z dniem 1.09.2009 r. przewiduje bardziej sprawiedliwe wyrównanie przyrostu majątku małżonków przy rozwodzie.

Przy wyrównaniu porównuje się majątek początkowy z majątkiem końcowym każdego małżonków. Małżonek, którego przyrost majątku jest mniejszy może żądać wyrównania od drugiego małżonka.

Zobacz również serwis: Podział majątku

Reforma nie zmieniła w dalszym ciągu problemu dotyczącego tzw. uprzywilejowanego majątku. § 1374 ust. 2 BGB , który przewiduje, że podziałowi nie podlegają tylko przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę. Oznacza to, że te wartości wliczane są do majątku początkowego każdego z małżonków. Przepis ten stosuje się bardzo restryktywnie i nie można go stosować analogicznie do innych podobnych przypadków.

Powoduje to że np. wygrana w totolotku, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenia ciała czy zdrowia albo zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (Schmerzensgeld) , inaczej jak w prawie polskim, podlegają wyrównaniu między małżonkami.

Ważną zmianą jest uwzględnienie tzw. negatywnego majątku początkowego. Chodzi tutaj o małżonków, którzy przy zawieraniu związku mają długi, które potem w czasie małżeństwa są spłacone. Dotychczas nie były one uwzględniane i małżonek ten był tak traktowany jakby nie miał długów. Teraz długi te są uwzględniane.

Reforma ta próbuje też zapobiec manipulacjom i nielojalnym zachowaniom odnośnie zamieszania i zatajania majątku przez małżonków. Chodzi tutaj o termin, w którym mają być wyliczane przyrosty majątku i wysokości wyrównania. Terminem tym jest dzień doręczenia pozwu o rozwód. Wniesienie pozwu o rozwód zakłada jednak w regule jednoroczną rozłąkę, co pozwala „nieuczciwemu” małżonkowi na manipulacje redukujące przyrost wartości majątku.

Reforma zapobiega tym manipulacjom w ten sposób, że wszystkie rozporządzenia majątkowe krzywdzące drugiego małżonka nie są uwzględniane.

Zobacz również: Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »