reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Niemiecki ustawowy ustrój majątkowy nie zna wspólnego majątku małżonków, a odpowiada w zarysie wprowadzonej w roku 2004 do polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego instytucji rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Niemiecki ustrój podziału dorobku (Zugewinngemeinschaft) ma na celu zapewnienie drugiemu małżonkowi niepracującemu zawodowo udziału w przyroście majątku.

Pomimo obowiązywania rozdzielności majątkowej istnieją przepisy chroniące bezmajętnego małżonka. Na podstawie § 1365 ust.1 niemieckiego Kodeksu cywilnego małżonek nie może rozporządzać bez zgody drugiego małżonka swoim majątkiem w całości albo w jego większej części.

Z chwilą podziału majątku, a więc najczęściej przy rozwodzie, następuje jego wyrównanie.

Reforma, która weszła w życie z dniem 1.09.2009 r. przewiduje bardziej sprawiedliwe wyrównanie przyrostu majątku małżonków przy rozwodzie.

Przy wyrównaniu porównuje się majątek początkowy z majątkiem końcowym każdego małżonków. Małżonek, którego przyrost majątku jest mniejszy może żądać wyrównania od drugiego małżonka.

Zobacz również serwis: Podział majątku

Reforma nie zmieniła w dalszym ciągu problemu dotyczącego tzw. uprzywilejowanego majątku. § 1374 ust. 2 BGB , który przewiduje, że podziałowi nie podlegają tylko przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę. Oznacza to, że te wartości wliczane są do majątku początkowego każdego z małżonków. Przepis ten stosuje się bardzo restryktywnie i nie można go stosować analogicznie do innych podobnych przypadków.

Powoduje to że np. wygrana w totolotku, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenia ciała czy zdrowia albo zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (Schmerzensgeld) , inaczej jak w prawie polskim, podlegają wyrównaniu między małżonkami.

Ważną zmianą jest uwzględnienie tzw. negatywnego majątku początkowego. Chodzi tutaj o małżonków, którzy przy zawieraniu związku mają długi, które potem w czasie małżeństwa są spłacone. Dotychczas nie były one uwzględniane i małżonek ten był tak traktowany jakby nie miał długów. Teraz długi te są uwzględniane.

Reforma ta próbuje też zapobiec manipulacjom i nielojalnym zachowaniom odnośnie zamieszania i zatajania majątku przez małżonków. Chodzi tutaj o termin, w którym mają być wyliczane przyrosty majątku i wysokości wyrównania. Terminem tym jest dzień doręczenia pozwu o rozwód. Wniesienie pozwu o rozwód zakłada jednak w regule jednoroczną rozłąkę, co pozwala „nieuczciwemu” małżonkowi na manipulacje redukujące przyrost wartości majątku.

Reforma zapobiega tym manipulacjom w ten sposób, że wszystkie rozporządzenia majątkowe krzywdzące drugiego małżonka nie są uwzględniane.

Zobacz również: Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama