REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyrównanie emerytur w niemieckim postępowaniu rozwodowym

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Rozwód w Niemczech
Rozwód w Niemczech

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo rodzinne nie zna instytucji wyrównania emerytur. Chodzi tutaj o wyrównanie wypracowanych przez małżonków tylko w okresie trwania małżeństwa ekspektatyw na otrzymanie emerytury (tzw. Anwartschaft).

Ustawa, która weszła w życie z dniem 1.09.2009 r., zmieniła w istotny sposób dotychczasową regulację wyrównania emerytur przy rozwodzie. Pojęcie „wyrównanie emerytur„ jest skrótem, który może prowadzić do nieporozumień. Polskie prawo rodzinne nie zna instytucji wyrównania emerytur, a więc nie istnieją odpowiednie pojęcia w polskiej terminologii prawniczej, które ułatwiłyby zrozumienie tego problemu. Chodzi tutaj o wyrównanie wypracowanych przez małżonków tylko w okresie trwania małżeństwa ekspektatyw na otrzymanie emerytury (tzw. Anwartschaft).

REKLAMA

W jaki sposób sąd wyrównuje emerytury?

Każdy pracownik płaci wspólnie z pracodawcą składki emerytalne, które potem są miarodajne do obliczenia wysokości jego emerytury. On wypracowuje niejako z biegiem czasu swojego zatrudnienia swoją przyszłą emeryturę.

REKLAMA

Małżeństwo trwało, włącznie z okresem rozłąki przed wniesienia pozwu o rozwód 20 lat. Pracował tylko mąż a żona zajmowała się prowadzeniem gospodarstwa domowego. W tym okresie mąż „wypracował” na emeryturę 700 EUR a żona jako niepracująca nie uzyskała żadnych roszeń do przyszłej emerytury. 

Podczas sprawy rozwodowej sąd wyrównuje emerytury w ten sposób, że połowę wypracowanej przez męża emerytury przenosi na konto emerytalne żony, a więc 350 EUR. Jeżeli żona „wypracowałaby” sama w tym wypadku 200 EUR na emeryturę, to otrzymała by różnicą , a więc 250 EUR ( 700 EUR – 200 EUR = 500 EUR : 2 = 250 EUR). Sąd przenosi tą różnicę z konta emerytalnego małżonka na konto rentowe żony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotychczas obowiązywała zasada jedności wyrównania. Teraz przy podziale uprawniony małżonek nabywa własne roszczenie w stosunku do podmiotu odpowiedzialnego za zaopatrzenie emerytalne drugiego małżonka i to także przy emeryturach zakładowych i prywatnym zabezpieczeniu na starość.

Umowy dotyczące wyrównania rent

Nowa regulacja ułatwia zawieranie umów dotyczących wyrównania rent. Zawarcie umowa o wyłączeniu wyrównania emerytur prowadziło dotychczas automatycznie na podstawie § 1414 BGB do wprowadzenia rozdzielności majątkowej małżonków. Ten automatyzm został teraz zniesiony Ułatwione jest także odłączenie postępowania o wyrównanie emerytur od samego postępowania rozwodowego. Ma to duże znaczenie w przypadku, kiedy renty muszą być wyjaśniane przez ZUS w Polsce. 

Zobacz również: Okiem Eksperta: Alimenty dla rozwiedzionej żony w Niemczech

Odrębne postępowanie

REKLAMA

Wyjaśnianie kont emerytalnych przy współudziale ZUS-u w Polsce traw bardzo długo, co przeciągało postępowanie rozwodowe, czasami nawet do trzech lat.. Teraz sąd może już po trzech miesiącach od chwili doręczenia wniosku o rozwód na wspólny wniosek małżonków odłączyć postępowanie o wyrównanie emerytur i wydać postanowienie orzekające rozwód. W nowym prawie rodzinnym nie ma już wyroków (Urteil) a tylko postanowienia (Beschluss). W przypadku małżeństw, które trwały krócej niż trzy lata, przeprowadzenia wyrównania następuje tylko na wniosek jednego z małżonków. Sąd nie przeprowadza też wyrównania, jeżeli różnica nie przekracza 25,20 EUR. Dotychczas uwzględnione były nawet różnice w wys. np. 2 EUR.

Przy przeprowadzeniu rozwodów polskich obywateli stosuje się przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego włącznie z orzekaniem o winie. Prawo polskie nie zna instytucji wyrównania rent.

Dyskusyjny jest problem, czy regulacja zawarta w art. 31 § 2 nr 3 polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest zalążkiem wyrównania emerytur.
(Art. 31 § 2 nr 3 polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje, że środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków są majątkiem wspólnym).

Na wniosek jednego z małżonków sąd przeprowadza też wyrównanie emerytur także obywateli polskich przeprowadzających rozwód w Niemczech. Podstawą prawną jest art. 17 ust. 3 EGBGB ( ustawa wprowadzająca niemiecki Kodeks cywilny).

Zobacz również serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA