reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Pozew o separację - kwestie dowodowe

Pozew o separację - kwestie dowodowe

Wnosząc pozew o separację z żądaniem ustalenia winnego rozpadu małżeństwa koniecznym jest udowodnienie winy małżonka. W tym celu należy przedstawić sądowi dowody na winę pozwanej strony. Dowody mogą być różnego typu, w zależności od sprawy. Najczęściej są nimi zeznania świadków, dokumenty, zdjęcia, zaświadczenia lekarskie, wydruki z poczty internetowej jak również coraz częściej się pojawiające nagrania audio i video.

Wina w rozpadzie małżeństwa może polegać na różnych zachowaniach się małżonka, może nimi być zdrada małżeńska, alkoholizm, przemoc domowa czy też zwykła obojętność wobec małżonka a nawet oziębłość seksualna. Pomocą we wskazaniu sądowi tych przyczyn służą właśnie wnioski dowodowe.

Wnioskując o przeprowadzenie określonego dowodu należy wskazać sądowi na jaką okoliczność ma zostać przeprowadzony wnioskowany dowód, tj. co chcemy udowodnić. Nie powinno się wnosić w pozwie o powołania świadków bez podania dlaczego chcemy ich przesłuchania. Przykładowo, dążąc do udowodnienia żonie zdrady małżeńskiej, która spowodowała rozpad związku zawnioskować należy, iż dowód przeprowadzony ma zostać na okoliczność wykazania wyłącznej winy w rozpadzie małżeństwa lub bardziej szczegółowo, na okoliczność zdrady małżeńskiej żony będącej przyczyną rozpadu małżeństwa.

Zobacz: Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

Zasadą procesową jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności dowodów wnioskowanych przez stronę powodową, głównie dotyczy to przesłuchania świadków co oznacza, że świadkowie powoda będą najczęściej słuchani w pierwszej kolejności. W trakcie przesłuchania każda ze stron może zadawać świadkowi pytania, jednakże mogą one dotyczyć tylko okoliczności, na które świadek został zawnioskowany, wyjątkowo sąd może dopuścić pytanie wykraczające poza obręb wniosku. Świadkowi nie wolno zadawać pytań sugerujących odpowiedź, pytania takie najczęściej są przez sąd uchylane.

Tym samym przygotowując się do rozprawy, na której będą przesłuchiwani świadkowie (w wypadku gdy nie korzystamy z pomocy profesjonalnego pełnomocnika) przygotować wypada listę pytań do świadka.

Rzadko jednak bywa, że lista ta wyczerpie wszystkie dla nas ważne kwestie, gdyż bardzo często w trakcie przesłuchania świadka pojawiają się nowe okoliczności a wtedy należałoby umiejętnie sformułować pytania tak aby sąd ich nie uchylił.

Zobacz: POZEW O SEPARACJĘ - WZÓR

Od konieczności wskazywania sądowi dowodów poza koniecznymi (akty USC, ewentualne umowy małżeńskie, zeznania stron na okoliczność zupełnego rozpadu małżeństwa) wyjątkami są sprawy gdy obie strony godzą się na separację bez orzekania o winie albo gdy jedna bądź obie strony zgadzają się na poniesienie winy w rozpadzie związku małżeńskiego.

Dodatkową okolicznością jest nieposiadanie małoletnich dzieci, gdyż w wypadki ich posiadania koniecznością jest przeprowadzenie dowodu na okoliczność sytuacji małoletnich dzieci. Zazwyczaj są to zeznania świadków jak również opinia z Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno Konsultacyjnego.

Pamiętać należy, że sąd wydając wyrok opiera się na całym materiale dowodowym zgromadzonym w sprawie, wobec czego należy umiejętnie wskazywać sądowi dowody a następnie je rzetelnie przeprowadzać.

Zobacz serwis: Separacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wnioskując o przeprowadzenie określonego dowodu należy wskazać sądowi na jaką okoliczność ma zostać przeprowadzony wnioskowany dowód, tj. co chcemy udowodnić.
Wnioskując o przeprowadzenie określonego dowodu należy wskazać sądowi na jaką okoliczność ma zostać przeprowadzony wnioskowany dowód, tj. co chcemy udowodnić.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama