REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pozew o separację - kwestie dowodowe

Andrzej Jastrzębski
Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego
Wnioskując o przeprowadzenie określonego dowodu należy wskazać sądowi na jaką okoliczność ma zostać przeprowadzony wnioskowany dowód, tj. co chcemy udowodnić.
Wnioskując o przeprowadzenie określonego dowodu należy wskazać sądowi na jaką okoliczność ma zostać przeprowadzony wnioskowany dowód, tj. co chcemy udowodnić.

REKLAMA

REKLAMA

Wnosząc pozew o separację z żądaniem ustalenia winnego rozpadu małżeństwa koniecznym jest udowodnienie winy małżonka. W tym celu należy przedstawić sądowi dowody na winę pozwanej strony. Dowody mogą być różnego typu, w zależności od sprawy. Najczęściej są nimi zeznania świadków, dokumenty, zdjęcia, zaświadczenia lekarskie, wydruki z poczty internetowej jak również coraz częściej się pojawiające nagrania audio i video.

Wina w rozpadzie małżeństwa może polegać na różnych zachowaniach się małżonka, może nimi być zdrada małżeńska, alkoholizm, przemoc domowa czy też zwykła obojętność wobec małżonka a nawet oziębłość seksualna. Pomocą we wskazaniu sądowi tych przyczyn służą właśnie wnioski dowodowe.

REKLAMA

Wnioskując o przeprowadzenie określonego dowodu należy wskazać sądowi na jaką okoliczność ma zostać przeprowadzony wnioskowany dowód, tj. co chcemy udowodnić. Nie powinno się wnosić w pozwie o powołania świadków bez podania dlaczego chcemy ich przesłuchania. Przykładowo, dążąc do udowodnienia żonie zdrady małżeńskiej, która spowodowała rozpad związku zawnioskować należy, iż dowód przeprowadzony ma zostać na okoliczność wykazania wyłącznej winy w rozpadzie małżeństwa lub bardziej szczegółowo, na okoliczność zdrady małżeńskiej żony będącej przyczyną rozpadu małżeństwa.

Zobacz: Kiedy separacja jest niedopuszczalna?

REKLAMA

Zasadą procesową jest przeprowadzenie w pierwszej kolejności dowodów wnioskowanych przez stronę powodową, głównie dotyczy to przesłuchania świadków co oznacza, że świadkowie powoda będą najczęściej słuchani w pierwszej kolejności. W trakcie przesłuchania każda ze stron może zadawać świadkowi pytania, jednakże mogą one dotyczyć tylko okoliczności, na które świadek został zawnioskowany, wyjątkowo sąd może dopuścić pytanie wykraczające poza obręb wniosku. Świadkowi nie wolno zadawać pytań sugerujących odpowiedź, pytania takie najczęściej są przez sąd uchylane.

Tym samym przygotowując się do rozprawy, na której będą przesłuchiwani świadkowie (w wypadku gdy nie korzystamy z pomocy profesjonalnego pełnomocnika) przygotować wypada listę pytań do świadka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzadko jednak bywa, że lista ta wyczerpie wszystkie dla nas ważne kwestie, gdyż bardzo często w trakcie przesłuchania świadka pojawiają się nowe okoliczności a wtedy należałoby umiejętnie sformułować pytania tak aby sąd ich nie uchylił.

Zobacz: POZEW O SEPARACJĘ - WZÓR

Od konieczności wskazywania sądowi dowodów poza koniecznymi (akty USC, ewentualne umowy małżeńskie, zeznania stron na okoliczność zupełnego rozpadu małżeństwa) wyjątkami są sprawy gdy obie strony godzą się na separację bez orzekania o winie albo gdy jedna bądź obie strony zgadzają się na poniesienie winy w rozpadzie związku małżeńskiego.

REKLAMA

Dodatkową okolicznością jest nieposiadanie małoletnich dzieci, gdyż w wypadki ich posiadania koniecznością jest przeprowadzenie dowodu na okoliczność sytuacji małoletnich dzieci. Zazwyczaj są to zeznania świadków jak również opinia z Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno Konsultacyjnego.

Pamiętać należy, że sąd wydając wyrok opiera się na całym materiale dowodowym zgromadzonym w sprawie, wobec czego należy umiejętnie wskazywać sądowi dowody a następnie je rzetelnie przeprowadzać.

Zobacz serwis: Separacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  REKLAMA

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

  Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA