Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile dokładnie kosztuje rozwód?

Ile dokładnie kosztuje rozwód?
Ile dokładnie kosztuje rozwód?
Shutterstock
W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.

Koszty stałe

Składając pozew o rozwód należy liczyć się z opłatą sądową w wysokości 600 zł. Jeżeli sąd zająłby się dodatkowo kwestią podziału majątku małżonków, to należy się liczyć z dodatkową opłatą sądową 300 zł w przypadku zgodnego podziału majątku lub 1.000 zł w przypadku spornego podziału majątku. Trzeba jednak wspomnieć, że sądy rzadko zajmują się podziałem majątku w praktyce tylko wtedy, gdy małżonkowie doszli do porozumienia wypracowując wspólne stanowisko, a sama kwestia podziału majątku nie spowoduje nadmiernej zwłoki w rozpoznaniu sprawy. Jeżeli w pozwie o rozwód dodatkowo wnosimy o eksmisję małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania taki wniosek wymaga opłaty sądowej w wysokości 200 zł.

W trakcie procesu pojawiają się opłaty za tzw. zabezpieczenie roszczenia np. kontakty z dzieckiem zmiana wysokości alimentów. Wówczas za każdy taki wniosek ponosimy opłatę w wysokości 100 złotych. Przy czym wniosek o zabezpieczenie, w którym roszczeń dochodzi strona uprawniona do alimentów jest wolny od opłat sądowych. Stanowi o tym art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nie ma znaczenia czy dochodzimy alimentów na dziecko czy byłego małżonka.

Jeżeli w postępowaniu o rozwód stronę reprezentuje adwokat lub radca prawny należy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł do właściwego urzędu miasta.

Dodatkowe koszty, które mogą się pojawić w trakcie sprawy rozwodowej

Na wysokość kosztów rozwodu mogą wpłynąć opłaty związane z przeprowadzeniem konkretnych dowodów. Tak jest z opinią tzw. OZSS, czyli Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, której koszt jest różny i wynosić może ok. 500-2.000 zł. Sąd przeprowadza taki dowód z reguły na wniosek stron w sytuacji, gdy strony mają małoletnie dzieci i nie wiadomo, czy rozwód nie wpłynie negatywnie na ich dobro lub w sytuacji, gdy rodzice pozostają w sporze o władzę rodzicielską oraz o częstotliwość kontaktów z dziećmi czy też ustalenie, z którym z rodziców ma mieszkać dziecko.

Zdarza się, że sąd zarządza wykonanie wywiadu środowiskowego przez kuratora rodzinnego, który ma sprawdzić w jakich warunkach wychowuje się dziecko, jaka atmosfera panuje w domu. Koszt wywiadu opiewa zazwyczaj na kilkadziesiąt złotych przeważnie około 80-100 złotych.

Jeżeli sąd skieruje strony do mediacji (na co strony muszą wyrazić zgodę) czyli podjęcia rozmów ugodowych mających na celu polubowne załatwienie sprawy przy udziale mediatora koszt mediacji w zależności od ilości spotkań może wynieść kilkaset złotych (ok. 500) na co składają się: udział mediatora, koszty przejazdu, koszt wynajmu Sali na spotkanie.

Wśród dodatkowych kosztów należy wyszczególnić koszt adwokata czy też radcy prawnego. Nie ma oczywiście obowiązku posiadania adwokata czy radcy prawnego na sprawie rozwodowej, niemniej jednak rozwody bez udziału profesjonalnych pełnomocników są rzadkością i zdarzają się w zasadzie w sytuacji, gdy strony mają wspólne stanowiska. W pozostałych przypadkach, gdy sporna jest wina w rozkładzie pożycia małżonków, wysokość alimentów, władza rodzicielska czy kontakty ewentualnie którakolwiek z tych płaszczyzn taki pełnomocnik będzie w stanie opracować strategię działania w tym zgłosić stosowne dowody do sprawy, a przede wszystkim służyć klientowi profesjonalną pomocą prawną opartą na wiedzy i doświadczeniu w podobnych sprawach.

Rynek usług prawniczych jest szeroki, a honorarium adwokata czy radcy prawnego zależne od etapu sprawy, stopnia skomplikowania oraz tego co chcemy uzyskać. Z perspektywy profesjonalnego pełnomocnika pomoc prawna w sprawie o rozwód to wiele czynności, przede wszystkim zaznajomienie się ze stanem faktycznym, przygotowanie pozwu, udział w rozprawach, które nierzadko trwają kilka godzin, tworzenie wniosków o zabezpieczenie, tworzenie zażaleń i innych pism procesowych, dodatkowe spotkania w kancelarii, kontakt telefoniczny, mailowy z Klientem, czas trwania sprawa (jeżeli strony są skłócone i pojawia się wiele dowodów w postaci świadków, to sprawa rozwodowa może się wydłużać). Ilość bez wątpienia wpływa na wysokość honorarium adwokata czy też radcy prawnego.

Kto ponosi koszty sprawy rozwodowej?

Według ogólnej zasady zawartej w Kodeksie postępowania cywilnego koszty ponosi ten, kto przegrywa sprawę. O kosztach sąd orzeka dopiero w wyroku. Opłatę sądową 600 zł ponosi strona, która składa pozew. Dopiero jeśli wygra, to druga strona musi mu ją zwrócić. Strona przegrywająca płaci za adwokata czy też radcę prawnego strony przeciwnej, ale uwaga pamiętać należy, że zasądzane przez sąd koszty prawnika równe są 720 zł (w szczególnie zawiłych i długotrwałych sprawach sąd może zasądzić wielokrotność tej sumy – maksymalnie do 4.320 zł.

Przy orzeczeniu rozwodu z winy obu stron koszty dzielone powinny być na pół. Każdy też płaci wówczas za swojego prawnika. Jeżeli rozwód kończy się nieorzekaniem o winie, wówczas Sąd zwraca połowa opłaty od pozwu (300 zł), a były małżonek powinien zwrócić nam 150 zł. Za opinię OZSS strony mogą zapłacić po połowie lub płaci ten, kto wnosił o sporządzenie takiej opinii (sąd może obciążyć strony zaliczką na poczet takiej opinii).

Jeżeli sytuacja materialna strony jest ciężka wówczas może ona składać wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych lub o przyznanie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • aaaa
  2022-05-26 06:51:35
  rozwód i tak jest tańszy, niż nieudane małżeństwo
  0
 • Magda
  2022-05-28 10:11:22
  A ile kosztuje rozwód kościelny?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rozwód
  2022-05-28 11:40:55
  nic nie kosztuje jeśli się nie wzięło ślubu.
  0
 • tessa
  2022-05-22 15:19:12
  Dla mnie najtrudniejszy był koszt emocjonalny, jaki poniosłam, ale na szczęście dobry adwokat pan Cejrowski pomógł mi się z tym uporać w miarę szybko.
  7
 • wyder
  2022-05-26 12:09:56
  Sady sa zawalone, bo koszty przewodu rozwodu sa zbyt niskie.
  0
 • żonka
  2022-05-25 08:54:23
  Mam dobrego męza wiec nawet nie myślę o rozwodzie :) Dobrze się dogadujemy, raczej się nie kłócimy. Raz tylko nam się zdarzyło mocno pokłócić. To pamiętam że na drugi dzień dostałam od męża irobota i bukiet róż na przeprosiny. W związku trzeba ze sobą dużo rozmawiać i rozwiązywać problemy a nie sie kłocić i obrażać.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
Jakie prawa ma ojciec dziecka?
Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później
Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
Wakacje 2022 - ostatnie z bonem turystycznym
Wakacje to dobry moment na to, by wykorzystać bon turystyczny. Płatności w tej formie będzie można dokonać do 30 września 2022 r.
Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.
Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm
Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.
Dopłaty do węgla - ustawa gwarantująca cenę węgla uchwalona przez Sejm
Dopłaty dla węgla dla sprzedawców mają umożliwić wprowadzenie ceny gwarantowanej węgla dla kupujących. Ustawowa cena gwarantowana ma wynieść 996 zł za tonę. Jakie będę warunki i zasady skorzystania z ceny gwarantowanej i z dopłaty do węgla?
Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?
W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.
Pozwolenie na broń palną w Polsce – jak je uzyskać
Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce może mieć miejsce tylko w określonych ustawą przepisach. Jej nabycie i posiadanie bez zezwolenia jest zabronione. Jak je uzyskać?
Będzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych - RPO oczekuje wyjaśnień
Rejestr ciąż i wkładek antykoncepcyjnych w Polsce wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak poważne wątpliwości m.in. co ich konstytucyjności.
Kodeks karny wykonawczy
Kodeks karny wykonawczy jest istotnym aktem prawnym dla skazanych. Jakie prawa i obowiązki określa?
Szpitalne jedzenie do poprawy
Wprowadzenie stawki dziennej i zatrudnienie dietetyków – to zdaniem ekspertów klucz do poprawienia jakości żywienia w szpitalach. Przepisy powinny zaś regulować, do jakiego posiłku pacjent ma prawo.
Dziecko nie chce kontaktu z rodzicem? Ważny wyrok TK
Przepisy pozwalające na nałożenie na rodzica obowiązku zapłaty drugiemu rodzicowi w związku z utrudnianiem mu ustalonych kontaktów z dzieckiem są niezgodne z konstytucją, jeśli do kontaktu nie dojdzie z woli dziecka. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Szybka eksmisja lokatora. Czy hotel robotniczy to pomieszczenie tymczasowe?
Niektórzy wynajmujący proponują przekwaterowanie najemcy do hotelu robotniczego uważając, że dzięki temu możliwa będzie szybka eksmisja. Artykuł 1046 kodeksu postępowania cywilnego potwierdza, że właściciel lokum może zapewnić dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie. W takiej sytuacji, komornik nie powinien wstrzymywać się z eksmisją. Problem polega na tym, że pokój w hotelu robotniczym często nie spełnia wymogów przewidzianych dla tymczasowego pomieszczenia. Szybka eksmisja na zasadach zgodnych z prawem jest dużo łatwiejsza w przypadku najmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.