REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Ile dokładnie kosztuje rozwód?
Ile dokładnie kosztuje rozwód?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.

Koszty stałe

REKLAMA

Składając pozew o rozwód należy liczyć się z opłatą sądową w wysokości 600 zł. Jeżeli sąd zająłby się dodatkowo kwestią podziału majątku małżonków, to należy się liczyć z dodatkową opłatą sądową 300 zł w przypadku zgodnego podziału majątku lub 1.000 zł w przypadku spornego podziału majątku. Trzeba jednak wspomnieć, że sądy rzadko zajmują się podziałem majątku w praktyce tylko wtedy, gdy małżonkowie doszli do porozumienia wypracowując wspólne stanowisko, a sama kwestia podziału majątku nie spowoduje nadmiernej zwłoki w rozpoznaniu sprawy. Jeżeli w pozwie o rozwód dodatkowo wnosimy o eksmisję małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania taki wniosek wymaga opłaty sądowej w wysokości 200 zł.

REKLAMA

W trakcie procesu pojawiają się opłaty za tzw. zabezpieczenie roszczenia np. kontakty z dzieckiem zmiana wysokości alimentów. Wówczas za każdy taki wniosek ponosimy opłatę w wysokości 100 złotych. Przy czym wniosek o zabezpieczenie, w którym roszczeń dochodzi strona uprawniona do alimentów jest wolny od opłat sądowych. Stanowi o tym art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nie ma znaczenia czy dochodzimy alimentów na dziecko czy byłego małżonka.

Jeżeli w postępowaniu o rozwód stronę reprezentuje adwokat lub radca prawny należy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł do właściwego urzędu miasta.

Dodatkowe koszty, które mogą się pojawić w trakcie sprawy rozwodowej

REKLAMA

Na wysokość kosztów rozwodu mogą wpłynąć opłaty związane z przeprowadzeniem konkretnych dowodów. Tak jest z opinią tzw. OZSS, czyli Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, której koszt jest różny i wynosić może ok. 500-2.000 zł. Sąd przeprowadza taki dowód z reguły na wniosek stron w sytuacji, gdy strony mają małoletnie dzieci i nie wiadomo, czy rozwód nie wpłynie negatywnie na ich dobro lub w sytuacji, gdy rodzice pozostają w sporze o władzę rodzicielską oraz o częstotliwość kontaktów z dziećmi czy też ustalenie, z którym z rodziców ma mieszkać dziecko.

Zdarza się, że sąd zarządza wykonanie wywiadu środowiskowego przez kuratora rodzinnego, który ma sprawdzić w jakich warunkach wychowuje się dziecko, jaka atmosfera panuje w domu. Koszt wywiadu opiewa zazwyczaj na kilkadziesiąt złotych przeważnie około 80-100 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli sąd skieruje strony do mediacji (na co strony muszą wyrazić zgodę) czyli podjęcia rozmów ugodowych mających na celu polubowne załatwienie sprawy przy udziale mediatora koszt mediacji w zależności od ilości spotkań może wynieść kilkaset złotych (ok. 500) na co składają się: udział mediatora, koszty przejazdu, koszt wynajmu Sali na spotkanie.

Wśród dodatkowych kosztów należy wyszczególnić koszt adwokata czy też radcy prawnego. Nie ma oczywiście obowiązku posiadania adwokata czy radcy prawnego na sprawie rozwodowej, niemniej jednak rozwody bez udziału profesjonalnych pełnomocników są rzadkością i zdarzają się w zasadzie w sytuacji, gdy strony mają wspólne stanowiska. W pozostałych przypadkach, gdy sporna jest wina w rozkładzie pożycia małżonków, wysokość alimentów, władza rodzicielska czy kontakty ewentualnie którakolwiek z tych płaszczyzn taki pełnomocnik będzie w stanie opracować strategię działania w tym zgłosić stosowne dowody do sprawy, a przede wszystkim służyć klientowi profesjonalną pomocą prawną opartą na wiedzy i doświadczeniu w podobnych sprawach.

Rynek usług prawniczych jest szeroki, a honorarium adwokata czy radcy prawnego zależne od etapu sprawy, stopnia skomplikowania oraz tego co chcemy uzyskać. Z perspektywy profesjonalnego pełnomocnika pomoc prawna w sprawie o rozwód to wiele czynności, przede wszystkim zaznajomienie się ze stanem faktycznym, przygotowanie pozwu, udział w rozprawach, które nierzadko trwają kilka godzin, tworzenie wniosków o zabezpieczenie, tworzenie zażaleń i innych pism procesowych, dodatkowe spotkania w kancelarii, kontakt telefoniczny, mailowy z Klientem, czas trwania sprawa (jeżeli strony są skłócone i pojawia się wiele dowodów w postaci świadków, to sprawa rozwodowa może się wydłużać). Ilość bez wątpienia wpływa na wysokość honorarium adwokata czy też radcy prawnego.

Kto ponosi koszty sprawy rozwodowej?

Według ogólnej zasady zawartej w Kodeksie postępowania cywilnego koszty ponosi ten, kto przegrywa sprawę. O kosztach sąd orzeka dopiero w wyroku. Opłatę sądową 600 zł ponosi strona, która składa pozew. Dopiero jeśli wygra, to druga strona musi mu ją zwrócić. Strona przegrywająca płaci za adwokata czy też radcę prawnego strony przeciwnej, ale uwaga pamiętać należy, że zasądzane przez sąd koszty prawnika równe są 720 zł (w szczególnie zawiłych i długotrwałych sprawach sąd może zasądzić wielokrotność tej sumy – maksymalnie do 4.320 zł.

Przy orzeczeniu rozwodu z winy obu stron koszty dzielone powinny być na pół. Każdy też płaci wówczas za swojego prawnika. Jeżeli rozwód kończy się nieorzekaniem o winie, wówczas Sąd zwraca połowa opłaty od pozwu (300 zł), a były małżonek powinien zwrócić nam 150 zł. Za opinię OZSS strony mogą zapłacić po połowie lub płaci ten, kto wnosił o sporządzenie takiej opinii (sąd może obciążyć strony zaliczką na poczet takiej opinii).

Jeżeli sytuacja materialna strony jest ciężka wówczas może ona składać wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych lub o przyznanie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA