Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile dokładnie kosztuje rozwód?

Ile dokładnie kosztuje rozwód?
Ile dokładnie kosztuje rozwód?
Shutterstock
W ostatnich latach rozwody w Polsce stały się coraz popularniejsze. Sądy uginają się od ilości spraw rozwodowych, co powoduje, że czas oczekiwania na termin rozprawy może się wydłużyć. Niezależnie od tego osoby zainteresowane ta tematyką w pierwszej kolejności poszukują informacji na temat tego z jakimi kosztami sądowymi będą musiały się mierzyć składając pozew rozwodowy i jakie są ceny usług prawnych: koszt adwokata czy radcy prawnego.

Koszty stałe

Składając pozew o rozwód należy liczyć się z opłatą sądową w wysokości 600 zł. Jeżeli sąd zająłby się dodatkowo kwestią podziału majątku małżonków, to należy się liczyć z dodatkową opłatą sądową 300 zł w przypadku zgodnego podziału majątku lub 1.000 zł w przypadku spornego podziału majątku. Trzeba jednak wspomnieć, że sądy rzadko zajmują się podziałem majątku w praktyce tylko wtedy, gdy małżonkowie doszli do porozumienia wypracowując wspólne stanowisko, a sama kwestia podziału majątku nie spowoduje nadmiernej zwłoki w rozpoznaniu sprawy. Jeżeli w pozwie o rozwód dodatkowo wnosimy o eksmisję małżonka ze wspólnie zajmowanego mieszkania taki wniosek wymaga opłaty sądowej w wysokości 200 zł.

W trakcie procesu pojawiają się opłaty za tzw. zabezpieczenie roszczenia np. kontakty z dzieckiem zmiana wysokości alimentów. Wówczas za każdy taki wniosek ponosimy opłatę w wysokości 100 złotych. Przy czym wniosek o zabezpieczenie, w którym roszczeń dochodzi strona uprawniona do alimentów jest wolny od opłat sądowych. Stanowi o tym art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nie ma znaczenia czy dochodzimy alimentów na dziecko czy byłego małżonka.

Jeżeli w postępowaniu o rozwód stronę reprezentuje adwokat lub radca prawny należy uiścić opłatę skarbową od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł do właściwego urzędu miasta.

Dodatkowe koszty, które mogą się pojawić w trakcie sprawy rozwodowej

Na wysokość kosztów rozwodu mogą wpłynąć opłaty związane z przeprowadzeniem konkretnych dowodów. Tak jest z opinią tzw. OZSS, czyli Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, której koszt jest różny i wynosić może ok. 500-2.000 zł. Sąd przeprowadza taki dowód z reguły na wniosek stron w sytuacji, gdy strony mają małoletnie dzieci i nie wiadomo, czy rozwód nie wpłynie negatywnie na ich dobro lub w sytuacji, gdy rodzice pozostają w sporze o władzę rodzicielską oraz o częstotliwość kontaktów z dziećmi czy też ustalenie, z którym z rodziców ma mieszkać dziecko.

Zdarza się, że sąd zarządza wykonanie wywiadu środowiskowego przez kuratora rodzinnego, który ma sprawdzić w jakich warunkach wychowuje się dziecko, jaka atmosfera panuje w domu. Koszt wywiadu opiewa zazwyczaj na kilkadziesiąt złotych przeważnie około 80-100 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli sąd skieruje strony do mediacji (na co strony muszą wyrazić zgodę) czyli podjęcia rozmów ugodowych mających na celu polubowne załatwienie sprawy przy udziale mediatora koszt mediacji w zależności od ilości spotkań może wynieść kilkaset złotych (ok. 500) na co składają się: udział mediatora, koszty przejazdu, koszt wynajmu Sali na spotkanie.

Wśród dodatkowych kosztów należy wyszczególnić koszt adwokata czy też radcy prawnego. Nie ma oczywiście obowiązku posiadania adwokata czy radcy prawnego na sprawie rozwodowej, niemniej jednak rozwody bez udziału profesjonalnych pełnomocników są rzadkością i zdarzają się w zasadzie w sytuacji, gdy strony mają wspólne stanowiska. W pozostałych przypadkach, gdy sporna jest wina w rozkładzie pożycia małżonków, wysokość alimentów, władza rodzicielska czy kontakty ewentualnie którakolwiek z tych płaszczyzn taki pełnomocnik będzie w stanie opracować strategię działania w tym zgłosić stosowne dowody do sprawy, a przede wszystkim służyć klientowi profesjonalną pomocą prawną opartą na wiedzy i doświadczeniu w podobnych sprawach.

Rynek usług prawniczych jest szeroki, a honorarium adwokata czy radcy prawnego zależne od etapu sprawy, stopnia skomplikowania oraz tego co chcemy uzyskać. Z perspektywy profesjonalnego pełnomocnika pomoc prawna w sprawie o rozwód to wiele czynności, przede wszystkim zaznajomienie się ze stanem faktycznym, przygotowanie pozwu, udział w rozprawach, które nierzadko trwają kilka godzin, tworzenie wniosków o zabezpieczenie, tworzenie zażaleń i innych pism procesowych, dodatkowe spotkania w kancelarii, kontakt telefoniczny, mailowy z Klientem, czas trwania sprawa (jeżeli strony są skłócone i pojawia się wiele dowodów w postaci świadków, to sprawa rozwodowa może się wydłużać). Ilość bez wątpienia wpływa na wysokość honorarium adwokata czy też radcy prawnego.

Kto ponosi koszty sprawy rozwodowej?

Według ogólnej zasady zawartej w Kodeksie postępowania cywilnego koszty ponosi ten, kto przegrywa sprawę. O kosztach sąd orzeka dopiero w wyroku. Opłatę sądową 600 zł ponosi strona, która składa pozew. Dopiero jeśli wygra, to druga strona musi mu ją zwrócić. Strona przegrywająca płaci za adwokata czy też radcę prawnego strony przeciwnej, ale uwaga pamiętać należy, że zasądzane przez sąd koszty prawnika równe są 720 zł (w szczególnie zawiłych i długotrwałych sprawach sąd może zasądzić wielokrotność tej sumy – maksymalnie do 4.320 zł.

Przy orzeczeniu rozwodu z winy obu stron koszty dzielone powinny być na pół. Każdy też płaci wówczas za swojego prawnika. Jeżeli rozwód kończy się nieorzekaniem o winie, wówczas Sąd zwraca połowa opłaty od pozwu (300 zł), a były małżonek powinien zwrócić nam 150 zł. Za opinię OZSS strony mogą zapłacić po połowie lub płaci ten, kto wnosił o sporządzenie takiej opinii (sąd może obciążyć strony zaliczką na poczet takiej opinii).

Jeżeli sytuacja materialna strony jest ciężka wówczas może ona składać wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych lub o przyznanie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(13)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • aaaa
  2022-05-26 06:51:35
  rozwód i tak jest tańszy, niż nieudane małżeństwo
  0
 • Rozwód
  2022-05-28 11:40:55
  nic nie kosztuje jeśli się nie wzięło ślubu.
  0
 • Magda
  2022-05-28 10:11:22
  A ile kosztuje rozwód kościelny?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • żonka
  2022-05-25 08:54:23
  Mam dobrego męza wiec nawet nie myślę o rozwodzie :) Dobrze się dogadujemy, raczej się nie kłócimy. Raz tylko nam się zdarzyło mocno pokłócić. To pamiętam że na drugi dzień dostałam od męża irobota i bukiet róż na przeprosiny. W związku trzeba ze sobą dużo rozmawiać i rozwiązywać problemy a nie sie kłocić i obrażać.
  11
  pokażodpowiedzi (1)
 • tessa
  2022-05-22 15:19:12
  Dla mnie najtrudniejszy był koszt emocjonalny, jaki poniosłam, ale na szczęście dobry adwokat pan Cejrowski pomógł mi się z tym uporać w miarę szybko.
  9
  pokażodpowiedzi (2)
 • wyder
  2022-05-26 12:09:56
  Sady sa zawalone, bo koszty przewodu rozwodu sa zbyt niskie.
  4
 • Oliwka
  2022-11-27 14:44:57
  Mnie kosztował przede wszystkim dużo nerwów, ale i tak jestem wdzięczna adwokatowi Cejrowskiemu, bo bez niego podejrzewam, że to by się ciągnęło w nieskończoność.
  0
 • mila
  2022-11-27 14:49:48
  Proponuję kancelarię z Tczewa ze Słowackiego. Doświadczeni.
  0
 • kinga
  2022-07-30 20:56:13
  Różnie to bywa, ale lepiej nie żałować na adwokata, jak się ma trudną sprawę rozwodową. Ja postawiłam na adwokata Cejrowskiego i wszystko skończyło się po mojej myśli, a mogło być różnie gdybym trafiła źle.
  2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 życzeń dla naszej wspaniałej teściowej w Dniu Matki!

Dzień Matki to wyjątkowy czas, kiedy możemy okazać naszą miłość i wdzięczność nie tylko naszym mamom, ale także niesamowitym teściowym, które weszły w nasze życie i stały się częścią naszej rodziny. To doskonała okazja, aby docenić ich rolę i pokazać, jak bardzo są dla nas ważne. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla Twojej teściowej w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację! Przedstawiam dziesięć wyjątkowych życzeń, które przyniosą uśmiech na twarzy Twojej teściowej i pokażą jej, jak bardzo ją doceniamy.

10 oryginalnych życzeń na Dzień Matki

Dzień Matki to wyjątkowa okazja, aby okazać miłość, wdzięczność i podziękowania dla tych niezastąpionych kobiet, naszych mam. Jeśli szukasz oryginalnych pomysłów na życzenia dla swojej mamy w tym wyjątkowym dniu, to właśnie tutaj znajdziesz inspirację!

Premier zaakceptował propozycję kredytu dla firm skupujących zboże i owoce miękkie

Premier zaakceptował propozycję nowej linii kredytowej dla firm skupujących od polskiego rolnika zboże, jak również tzw. owoce miękkie - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Minister rolnictwa: w przyszłym tygodniu nabór wniosków o dopłaty do nawozów

W przyszłym tygodniu będę chciał ogłosić nabór wniosków o dopłaty do nawozów - zapowiedział minister rolnictwa. Przypomniał, że budżet na ten cel to 4,7 mld zł.

W dzień mamy o ojcach z dzieckiem

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to przecież „niemęskie”. Dzisiaj nikogo już nie dziwi fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od wielu lat urlopy tzw. „ojcowski” (potocznie nazywany tacierzyński) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców bardzo popularne. 

Europejski Dzień Sąsiada. Polscy przedsiębiorcy wyciągają rękę na zgodę

Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKiK przedstawia krótkie podsumowanie w zakresie rozwiązywania transgranicznych skarg, tym razem z perspektywy polskiego przedsiębiorcy. 

Alimenty na rodzica – kiedy dziecko powinno je płacić? Adwokat wyjaśnia

Temat alimentów zazwyczaj koncentruje się na rodzicach, którzy są zobligowani do wsparcia finansowego swoich dzieci po rozwodzie lub prawnej separacji. Istnieją jednak również sytuacje, w których to pełnoletnie już dzieci zobowiązane są do płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców. 

Luka płacowa, czyli nierówność wynagrodzeń

Luka płacowa sprawia, iż osoby o podobnych kwalifikacjach i wykonywające podobną pracę otrzymują różne wynagrodzenia ze względu na swoją przynależność do określonej grupy. Problem ten dotyczy nie tylko samej jednostki, ale też wpływa na cale społeczeństwa i gospodarkę.

Ponad połowa Polek twierdzi, że jest niedostatecznie wynagradzana. [RAPORT]

Luka płacowa, mimo że wydawać się może jedynie kolejnym modnym hasłem na arenie politycznej, niestety jest zjawiskiem realnym, dotykającym miliony kobiet na całym świecie. Potwierdzają to wyniki raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”.

Jak napisać statut fundacji rodzinnej?

Wejście w życie przepisów o fundacji rodzinnej oznacza, że można tworzyć takie podmioty. Są one użyteczne przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy chcą zabezpieczyć swoje interesy przed komplikacjami związanymi z sukcesją i zagwarantować pozostawienie wypracowanego majątku w rodzinie.

Podwójne wnioski o 500+ i inne błędy. Jak wpływają na wypłatę świadczeń?

Najczęściej popełniane błędy przy składaniu wniosku o 500+ to te w numerze rachunku bankowego lub peselu dziecka. Najbardziej wydłużają czas rozpatrywania - podwójne wnioski na jedno dziecko, czyli składane zarówno przez ojca jak i matkę.

Reklama OOH

Na czym polega reklama OOH? Kiedy jest skuteczna?

Patostreaming. Co czeka patostreamerów

Osiem lat więzienia ma grozić za patostreaming, a dziesięć – jeśli patostreamer będzie działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. To założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który złożyła do Sejmu Suwerenna Polska.

Czternasta emerytura. Komisje sejmowe są za

Projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów został poparty przez komisje sejmowe. Ma on wprowadzić na stałe tzw. czternastą emeryturę.

Sąd Najwyższy orzekł. Czy pismo procesowe można wysłać do sądu mailem lub za pośrednictwem ePUAP

Wniesienie pisma procesowego do sądu mailem, czy za pośrednictwem platformy ePUAP, nie wywołuje skutków procesowych. Zasadniczą drogą złożenia pisma jest wniesienie go do sądu – orzekł Sąd Najwyższy. W uzasadnieniu zastrzeżono, że strona powinna zostać poinformowana o bezskuteczności tej czynności „w trybie pozaprocesowym”.

Świadczenie wspierające. Sejm odesłał projekt do komisji

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podczas drugiego czytania w Sejmie, poprawki do projektu zgłosili m.in. przedstawiciele PiS, KO i Lewicy. 

ZPP o waloryzacji programu 500+

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje wprowadzenie do programu progu dochodowego, powyżej którego otrzymywane świadczenie byłoby zmniejszane według zasady złotówka za złotówkę.

Zamiana obligacji

Co to jest zamiana obligacji?

Program Ochrony Powietrza na Mazowszu ponownie zaskarżony

Program Ochrony Powietrza w województwie mazowieckim został zaskarżony przez osobę prywatną, mieszkańca powiatu pruszkowskiego z miejscowości Żółwin. Brak możliwości użytkowania kominka zgodnego z ogólnie przyjętymi normami Ekoprojektu przez większość roku kalendarzowego to główny zarzut wobec kontrowersyjnej uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego z września 2020 roku, która wprowadziła na terenie całego województwa mazowieckiego ograniczenia w eksploatacji tych urządzeń. 

Molestowanie

Molestowanie (prawo pracy) – niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy – osoba fizyczna wpisana na listę doradców podatkowych uprawniona do wykonywania czynności doradztwa podatkowego.

Wreszcie mniej plastikowych jednorazówek!

24 maja wchodzą w życie przepisy dotyczące ograniczenia ilości jednorazówek z tworzyw sztucznych w sklepach i restauracjach. Z rynku mają zniknąć plastikowe patyczki do uszu, a także styropianowe opakowania do żywności na wynos.

Cenzura KRRiT: Rada Przedsiębiorczości o nadużyciach

Rada Przedsiębiorczości stanowczo protestuje przeciwko praktykom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej KRRiT), która prowadzi nieuzasadnione postępowania dyscyplinujące przeciwko niepaństwowym wydawcom medialnym

Kiedy wypłata czternastej emerytury w 2023 r.?

Najprawdopodobniej czternasta emerytura zostanie wypłacona na przełomie sierpnia i września, podobnie jak w ubiegłym roku - powiedziała w środę w PR24 minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że decyzję co do terminu wypłaty świadczenia podejmie rząd.

Długi w spadku? Notariusze informują o istniejących procedurach i planowanych zmianach

Spadek to nie zawsze  korzyści. Czasem to po prostu długi i nic więcej. Czy uproszczenie procedur może wyeliminować prawne pułapki?