REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obniżyć koszty rozwodu?

Nowy Etap
Kancelaria Rozwodowa
Jak obniżyć koszty rozwodu?
Jak obniżyć koszty rozwodu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile kosztuje rozwód? Tradycyjne postępowanie sądowe generuje ogromne koszty finansowe. Rozpoczynając od złożenia pozwu, po powołanie biegłych, czy inne opłaty sądowe, a na prawniku kończąc – te wszystkie wydatki mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jak obniżyć koszty rozwodu? Jaką drogę rozwodu wybrać, by zminimalizować czas, stres i koszty? Wyjaśniamy.

Ile kosztuje rozwód? 

Rozwód to szczególna sprawa, a jego koszty uzależnione są od wielu czynników. 

REKLAMA

Osoby ubiegające się o rozwód muszą liczyć się z podstawowymi urzędowymi opłatami. Im bardziej skomplikowana sprawa rozwodowa, tym koszty rozwody wzrastają.

  • Stałe koszty rozwodu – to opłaty sądowe, związane z wniesieniem pozwu o rozwód — ich wysokość to 600 zł oraz wynagrodzenie zatrudnionego prawnika, które w zależności od prestiżu kancelarii wynosi od 5000 do 8000 zł;

  • Zmienne koszty rozwodu – to koszty biegłych sądowych, kuratora, wywiadu środowiskowego, a także wydatki na świadków (zazwyczaj wzrastają przy problematycznych kwestiach związanych z podziałem majątku i ustaleniem opieki rodzicielskiej).

Nie da się ukryć, że nawet podstawowe opłaty mogą znacząco przewyższać spodziewane koszty rozwodu. Jak wynika z naszych obserwacji, szacunkowy koszt rozwodu to ok. 12 000 zł. Kwota nie zawiera w sobie wydatków, które ponosimy w związku z dojazdem na salę rozpraw, zorganizowaniem opieki dla dziecka czy tych, ponoszonych dla podreperowania swoich nerwów. Powstaje zatem pytanie: jak obniżyć koszty rozwodu?

Jak obniżyć koszty rozwodu?

Gdy uświadomimy sobie, ile naprawdę może kosztować rozwód, zaczynamy się zastanawiać: skąd właściwie wziąć na to wszystko pieniądze? Chcemy przecież rozstać się i nie widzimy dla siebie wspólnej przyszłości. Jednocześnie nie chcemy zbankrutować podczas całego procesu rozwodowego. W zasadzie jest kilka sposobów, które pozwolą obniżyć koszty rozwodu. 

  • Złożenie wniosków o zwolnienie od kosztów sądowych – jest to opcja dla osób najbardziej ubogich. Pozwala zwolnić osoby w trudnej sytuacji finansowej z poniesienia kosztów składania pozwu czy powołania biegłych. Niestety w przypadku orzeczenia o winie partnera, czy podziale majątku lub ewentualnym przegraniu sprawy i tak będzie trzeba uregulować wszystkie związane z tym koszty. Dobrze jest mieć świadomość, że sądy nieczęsto przychylają się do takich wniosków. 

  • Pełnomocnik z urzędu – osoba ta będzie reprezentowała Państwa stanowisko w sądzie i pomoże przebrnąć przez całą rozprawę rozwodową. Sądy oczekują, że w naszym imieniu sprawę będzie prowadził prawnik. Nie tylko ze względu na liczne zawiłości, ale same emocje, jakie bez wątpienia generuje rozstanie z byłym partnerem. Przyznanie prawnika z urzędu pomoże obniżyć koszty rozwodu. 

Warto rozważyć jeszcze jedną możliwość, która pomaga w spokojniejszym przeżyciu rozwodu. Dodatkowo dzięki niej przeprowadzą Państwo rozwód znacznie sprawniej — bez nadmiernego obciążenia finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mediacja – sposób na obniżenie kosztów rozwodu

REKLAMA

Najlepszym sposobem na szybki i budżetowy rozwód jest postępowanie pozasądowe, czyli mediacja. Metoda ta opiera się na wspólnym porozumieniu małżonków w ważnych kwestiach rozwodowych: takich jak podział majątku czy opieka nad dzieckiem. Dzięki mediacji unikniemy licznych komplikacji związanych z przedłużającym się postępowaniem sądowym.  

Jeżeli uda nam się  porozumieć, za rozwód zapłacimy jedynie wysokość wynagrodzenia mediatora. Co więcej, sąd może zwrócić nam nawet 75% opłaty sądowej, jeżeli wcześniej małżonkowie uzgodnią kwestie rozstania między sobą. Dzięki dobrodziejstwom, jakie daje mediacja, zapomnimy o kosztownym rozwodzie i przeznaczymy zaoszczędzone środki na dowolnie wybrany przez siebie cel. Skoro można obniżyć koszty rozwodu – to dlaczego by z tego nie skorzystać?

Porozumienie to klucz do szybkiego i taniego rozwodu

Czy stać mnie na ten rozwód? Takie pytanie, z pewnością padło w wielu domach, jeszcze zanim ostatecznie postanowiliśmy się rozstać. Jest to zupełnie słuszna obawa, ponieważ sprawa rozwodowa ze wszystkimi swoimi niuansami może kosztować małżonków nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie mówimy tutaj jeszcze o kosztach, związanych z psychicznym pogodzeniem się z rozstaniem, lub opłatach pozasądowych. 

Jeśli chcemy w spokoju i z godnością rozstać się z małżonkiem, warto rozważyć mediację. Pomoże ona w porozumieniu podzielić dotychczasowy majątek, a w niektórych przypadkach umożliwi polubowny podział opieki nad dzieckiem. 

Jak znacząco obniżyć koszty rozwodu? Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA