REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto upewnić się, że czy szybki rozwód jest rzeczywiście korzystny [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Karolina Jagiełło-Przychodzka
Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego w tym nieruchomości i spadkowego
adw. Karolina Jagiełło-Przychodzka
adw. Karolina Jagiełło-Przychodzka
Photographer: Lukasz Slusarczyk
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

„Czasami trzeba walczyć o winę, alimenty na siebie, negocjować warunki podziału majątku. Wtedy szybko nie znaczy dobrze” – podkreśla adwokat Karolina Jagiełło-Przychodzka.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Czy do rozwodu warto przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem?

REKLAMA

Karolina Jagiełło-Przychodzka, adwokat: Rozwód jest zdecydowanie jedną z trudniejszych życiowych decyzji. Przed złożeniem pozwu ten z małżonków, który go składa powinien mieć plan, wizję tego, co chciałby osiągnąć w postępowaniu rozwodowym. Jeszcze przed wniesieniem pozwu należy się zastanowić, czy chcemy rozwodu z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie, kto ma sprawować bieżącą opiekę nad dziećmi, a może oboje małżonkowie powinni dzielić te obowiązki. Czy będą potrzebne alimenty, kto komu będzie je płacił i jak wysokie one będą.  Jak będą wyglądały późniejsze kontakty każdego rodzica z dziećmi.  Te kwestie nie są skomplikowane, jeżeli strony rozwodzą się zgodnie i umieją się porozumieć. Problemy natomiast zaczynają się, gdy strony mają odmienne poglądy co do przyczyny rozpadu pożycia małżeńskiego, opieki nad dziećmi czy kontaktów z nimi i alimentów. Dlatego też, aby zakończyć takie postępowanie zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, ważne jest przygotowanie się do rozwodu. Zasadą w postepowaniu cywilnym jest to, że ten kto twierdzi, powinien udowodnić swoje twierdzenie. Przykładowo, jeżeli mamy podejrzenie zdrady należy to udowodnić. Jeżeli mąż jest alkoholikiem trzeba pokazać dowody na ten alkoholizm. Nie wystarczy samo twierdzenie o zaistnieniu jakiejś okoliczności, ale konieczne jest udowodnienie tego faktu. Dowody w postępowaniu rozwodowym muszą być zgromadzone w zakresie każdej istotnej kwestii – winy, przyznania władzy rodzicielskiej jednemu z małżonków, określenia wysokości alimentów, zakresu kontaktów itd.

Kiedy tak naprawdę możliwy jest rozwód bez orzekania o winie?

Sąd może orzec rozwód bez orzekania o winie wyłącznie wtedy, gdy obie strony procesu (małżonkowie) zgodnie o to wnoszą na podstawie art. 57 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W takim przypadku sąd bada wyłącznie, czy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków. Poza sferą zainteresowania sądu pozostaje, który z małżonków doprowadził do tego rozkładu. Jeżeli małżeństwo jest bezdzietne, to w zasadzie jedyna kwestia, którą bada sąd.

A czy szybki rozwód to w praktyce tańszy rozwód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szybko nie oznacza dobrze. Prawie każdemu zależy na szybkim rozwodzie. Często zdarza się jednak, że pozornie szybkie rozpoznanie naszej sprawy rozwodowej niesie za sobą nieprzemyślane, decyzje, które jak się później okazuje wymagają zmiany np. zbyt niskie alimenty, brak uregulowania kontaktów z dzieckiem, zgoda na pozostawienie drugiemu rodzicowi władzy rodzicielskiej. Ważne, aby dokładnie przeanalizować swoją sytuację, upewnić się, że szybki rozwód za porozumieniem stron jest faktycznie korzystny. Czasami trzeba walczyć o winę, alimenty na siebie, negocjować warunki podziału majątku. Wtedy szybko nie znaczy dobrze. Pozornie dłuższy rozwód, który pozwoli na wynegocjowanie spraw majątkowych jest tańszy niż prowadzenie dodatkowych spraw o rozdzielność, podział majątku. Nawet dłuższa sprawa o rozwód jest prawie zawsze szybsza (a na pewno tańsza) niż szybki rozwód i kolejna spawa o podział majątku. Warto też składając pozew o rozwód, w sytuacji posiadania wspólnych małoletnich dzieci, ustalić, jak mają wyglądać kontakty, przetestować je w praktyce, dokładnie zastanowić się jakie są koszty utrzymania małoletnich oraz czy aby na pewno jesteśmy w stanie porozumieć się z drugim rodzicem w sprawach dzieci. To pozwoli na podjęcie racjonalnej decyzji w zakresie alimentów, kontaktów oraz władzy rodzicielskiej. Z mojej praktyki wynika, że osoby, które często nie przetestowały kontaktów, albo w ogóle nie wnosiły o ich uregulowanie lub pochopnie zgodziły się na alimenty proponowane przez drugą stronę bez dokładnego rozważenia kosztów utrzymania dziecka często występują po rozwodzie do sądów rejonowych o zmianę wyroków rozwodowych. 

Z czego jeszcze nie zdają sobie sprawy osoby wnoszące do sądu pozew? Jakie są najczęstsze mity?

Bardzo często spotykam się z oburzeniem moich klientów faktem, że druga strona nie poinformowała ich o tym, że składa pozew rozwodowy. Nie ma takiego obowiązku to mit.

Ten kto składa pozew jako pierwszy startuje z gorszej pozycji. Złożenie pozwu nie oznacza, że ten kto go napisał jest winny. To drugi z najczęściej pojawiających się mitów. 

Gdy małżeństwo się rozpada i wszczęte zostaje postępowanie rozwodowe jednym z licznych mitów jest przypuszczenie, iż jeśli ma miejsce sytuacja niewierności jednej ze stron, druga strona otrzyma większą część podczas podziału majątku. Przyczyna rozwodu nie jest dla Sądu istotna z punktu widzenia podziału majątku i spraw finansowych.

Kiedy (i jak) warto jednak ratować małżeństwo?

Z mojej praktyki wynika, że pary, które decydują się na ratowanie małżeństwa najczęściej robią to z uwagi na wspólne małoletnie dzieci. Pomocna w tym może okazać się terapia rodzinna, którą prowadzą różnego rodzaju fundacje i ośrodki specjalizujące się w pomocy małżonkom w kryzysie. W mojej ocenie warto przed podjęciem decyzji o rozstaniu spróbować podjąć się uczestniczenia w takiej terapii. Jej wynik może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji co do dalszych losów małżeństwa lub utwierdzić w przekonaniu o rozwodzie. 

Bardzo dziękuję za rozmowę. 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Dodatek do renty: Przecież niepełnosprawność to nie wybór. Nikt nie wybiera sobie wieku, w którym zachoruje czy ulegnie wypadkowi

Wciąż wpływają do rządu apele o szybkie wprowadzenie drugiego dodatku dla rencistów. Pierwszy otrzymują beneficjenci renty socjalnej. O podobny dodatek zabiegają renciści z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach nie chodzi o dodatek dla każdego rencisty. Musi on dodatkowo mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten wymóg powoduje, że pokrzywdzeni czują się często renciści nie dysponujący tym orzeczeniem – pokrzywdzenie wynika z tego, że nie mogą liczyć na istotne podwyżki renty zasadniczej (z wyjątkiem podwyżek okołoinflacyjnych).

Pogrzeb papieża Franciszka [Transmisja NA ŻYWO]

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35. Miał 88 lat. Przyczynami śmierci był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Trumna z ciałem papieża Franciszka wystawiona jest w bazylice Św. Piotra. Wierni mogą oddać mu hołd. O godz. 20:00 rozpocznie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnią ceremonią pogrzebową.

Dyskryminacja cudzoziemców w warszawskim urzędzie? RPO żąda wyjaśnień

Cudzoziemiec chciał zarejestrować auto, ale urząd odmówił przyjęcia go poza wyznaczonymi godzinami dla obcokrajowców. Rzecznik Praw Obywatelskich mówi wprost: to może być naruszenie zasad równego traktowania. RPO domaga się pilnych wyjaśnień i zmian w warszawskich urzędach.

REKLAMA

Kamery monitoringu w szpitalu, w gabinecie zabiegowym. Nagrania przechowywane 3 miesiące. Krytyka płynie od RPO, UODO i NIK. MZ: nie wpłynęły żadne skargi i wzrosło bezpieczeństwo pacjentów

Od prawie dwóch lat zmienione przepisy ustawy o działalności leczniczej pozwalają kierownikom podmiotów leczniczych na szersze stosowanie monitoringu wizyjnego (kamery) w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Zdaniem obywateli, a także Rzecznika Praw Obywatelskich te przepisy nadmiernie ingerują w prawo do prywatności i ochronę danych osobowych pacjentów. RPO Marcin Wiącek kieruje w tej sprawie pisma do ministra zdrowia. A ten odpisał, że przepisy są dobre, bo zwiększają bezpieczeństwo pacjentów. W najnowszym piśmie RPO argumentuje, że określenie przesłanek monitoringu w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych powinno znaleźć się w przepisach rangi ustawowej. Rzecznik wskazuje też niepokojącą praktykę stosowania kamer w gabinetach lekarskich i zabiegowych, co zauważyły też inne instytucje państwowe: Najwyższa Izba Kontroli i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Krótszy tydzień pracy: 28 kwietnia 2025 r. MRPiPS przedstawi kolejny etap zmian. Pracodawcy: lepsze stopniowe zmniejszanie czasu pracy o 2-5 godzin w tygodniu

Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w kwietniu 2025 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma zaprezentować założenia programu ograniczającego tydzień pracy z pięciu do czterech dni przy jednoczesnym zachowaniu obecnej wysokości wynagrodzenia. Rozwiązania te są promowane przez Minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, a jednocześnie mocno sceptycznie przyjmowane przez przedsiębiorców. – To na pewno nie jest czas na takie zmiany. Taka dyskusja w tym momencie ma charakter teoretyczny, żeby nie powiedzieć, że nieco wirtualny – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA