REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

Adwokat Alicja Kociemba
Adwokat wpisany na listę Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu oraz mediator sądowy wpisany na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Poznaniu. Prowadzi kancelarię adwokacką w Poznaniu – Kociemba Kancelaria Adwokacka.
Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?
Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

Rozstanie w zgodzie

Długotrwałość postępowania sądowego oraz często kilkumiesięczne oczekiwanie na wyznaczenie rozprawy nie sprzyjają szybkiemu rozstaniu, a niekiedy jeszcze bardziej pogłębiają i tak trwający już konflikt. 

REKLAMA

Jeśli jednak małżonkowie porozumieją się w wielu lub nawet wszystkich kwestiach, to wówczas wizyta w sądzie staje się formalnością. Dodatkowo, rozstanie w zgodzie sprzyja wspólnej opiece nad dziećmi po rozwodzie oraz na utrzymaniu poprawnych relacji.

Poniżej kilka kwestii, które małżonkowie mogą i powinni uzgodnić, żeby z sukcesem i możliwie sprawnie uzyskać orzeczenie rozwodowe. 

 1. Wina

Jeśli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.  

REKLAMA

Co do zasady Sąd orzeka o tym, czy i który z małżonków ponosi winę w rozpadzie pożycia małżeńskiego. Jedynie za zgodnym żądaniem stron, sąd zaniecha orzekania o winie. Wówczas małżonków traktuje się tak, jakby żaden nie ponosił winy w rozpadzie małżeństwa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozstrzyganie kwestii winy może istotnie wpłynąć na długotrwałość postępowania sądowego – w zakresie winy sąd musi przeprowadzić postępowanie dowodowe, przesłuchać świadków, zgromadzić dokumenty. To często zajmuje sporo czasu. 

Jeśli więc małżonkom zależy na sprawniejszym uzyskaniu rozwodu, to warto porozumieć się i uzgodnić, że strony zgodzą się, aby Sąd nie orzekał o winie w rozpadzie małżeństwa. 

2. Alimenty

Kolejną kwestią, jaka może być źródłem poważnego konfliktu, są alimenty. Mogą być one zasądzone zarówno na rzecz drugiego małżonka, jak i na rzecz dzieci pochodzących z małżeństwa. 

REKLAMA

Kwota alimentów zależy od dwóch czynników: usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Nie obowiązują więc żadne „widełki”, czy inne sztywne wytyczne, które np. uzależniałyby wysokość alimentów od wysokości dochodów rodzica zobowiązanego do alimentów. 

W sprawach alimentacyjnych na rzecz dzieci obowiązuje zasada tzw. równej stopy życiowej. Oznacza to, że dziecko musi mieć zagwarantowane życie na tym samym poziomie, jakie miał w czasie, kiedy rodzice żyli wspólnie, w małżeństwie. Mają także prawo do życia na poziomie porównywalnym do poziomu życia obojga rodziców. 

Rozwodzący się rodzice mogą ustalić, w jakiej kwocie i w jaki sposób każdy z nich będzie łożył na utrzymanie dziecka. Mają na to wpływ nie tylko pieniądze, ale także osobiste starania. Inaczej więc będą kształtować się alimenty przy opiece naprzemiennej, a inaczej, jeśli jeden z rodziców w większym zakresie przejmie opiekę nad dzieckiem. 

Porozumienie w tym zakresie wyklucza potrzebę przeprowadzenia długotrwałego postępowania dowodowego w zakresie potrzeb dziecka i zarobków rodziców. 

3. Sprawy rodzicielskie 

Jeśli w małżeństwie są dzieci, to rozwód wiąże się także z koniecznością ułożenia na nowo relacji z nimi. Rodzice żyjący w rozłączeniu muszą ustalić kto będzie sprawował nad dziećmi bieżącą opiekę, czy władza rodzicielska któregoś rodziców pozostanie ograniczona, jak będą wyglądały kontakty z drugim rodzicem. 

Małżonkowie mogą zawrzeć porozumienie rodzicielskie, w którym ustalą sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywanie kontaktów z dzieckiem. 

Jeśli rozwodzący się małżonkowie tego nie uczynią, to sąd będzie badał i rozstrzygał przy kim dziecko powinno pozostać, jak ma wyglądać kontakt dziecka z drugim rodzicem. W większości przypadków sąd korzysta z pomocy biegłych, którzy po badaniu dziecka i rodziców wypowiadają się o tym, jak ma wyglądać opieka nad dzieckiem po rozwodzie. 

4. Sprawy majątkowe 

Co do zasady, jeśli małżonkowie nie postanowili inaczej, w małżeństwie obowiązuje wspólność ustawowa małżeńska i małżonkowie mają wspólny majątek. 

Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej następuje dopiero z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Zatem pomimo faktycznego rozstania, małżonków nadal łączy wspólny majątek. 

Żeby wykluczyć taki „stan zawieszenia”, małżonkowie mogą wraz z zainicjowaniem sprawy o rozwód zawrzeć u notariusza umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową oraz dokonać podziału majątku wspólnego. Również na zasadzie porozumienia mogą ustalić spłatę wspólnych zobowiązań, czy zbycie niektórych składników majątku wspólnego i podzielenie się uzyskanymi funduszami. 

Brak porozumienia w zakresie spraw majątkowych oznaczać będzie odrębną sprawę sądową o podział majątku wspólnego. Sąd zazwyczaj nie orzeka w rozwodzie o podziale majątku. 

Podsumowanie

Podsumowując, receptą na przyspieszenie postępowania rozwodowego jest porozumienie się w jak największej ilości kwestii spornych. Im więcej małżonkowie wypracują zgodnie, czy to samodzielnie, czy z pomocą mediatora lub terapeuty, tym sprawniej przejdą przez wszystkie formalności sądowe, niezbędne do uzyskania rozwodu. 

 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Arletta Bolesta
  2023-09-26 03:21:25
  W pewnym sensie pewnym odpowiednikiem (szybkość procesu) jest tzw. proces skrócony w kościelnym postępowaniu o nieważność małżeństwa, dr Arletta Bolesta adwokat kościelny, zatwierdzony
  0
 • Nina
  2023-11-29 15:25:27
  Dobre pytanie do adwokata, osobiście polecam kancelarię Cejrowski z Gdańska. Ja tam znalazłam prawdziwą pomoc.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

REKLAMA

Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

REKLAMA

Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

REKLAMA