REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo spadkowe w USA

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie spadkowe z pewnością nie należy do łatwych czy też przyjemnych. Nie tylko ze względu na stratę oraz żałobę po bliskiej osobie, ale również z powodu skomplikowania procedury i trudu, jakiego musimy w nią włożyć, by prawidłowo uporządkować wszelkie sprawy związane ze spadkiem.

Jeżeli okaże się, że spadek pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, z pewnością najważniejszym krokiem jest zwrócenie się do kancelarii prawnej, profesjonalnie zajmującej się prowadzeniem tego typu spraw. Jest jednak parę rzeczy, które warto wiedzieć, gdyż pomogą nam zrozumieć całokształt sytuacji związanej z otrzymanym spadkiem.

REKLAMA

Po pierwsze, należy pamiętać, że prawo spadkowe w USA nie jest prawem jednolitym, charakterystycznym dla europejskich porządków prawnych – jak na przykład polskiego. Każdy stan, a jest ich pięćdziesiąt, posiada własne zasady dziedziczenia, choć jego ogólne zasady są do siebie zbliżone, wynikające z tradycji prawa anglosaskiego.

Można jednak wyróżnić cztery główne sposoby dziedziczenia spadku w Stanach Zjednoczonych, a są nimi:

  • dziedziczenie poprzez testament - “Last Will”,
  • w sytuacjach niepozostawienia przez spadkodawcę testamentu – dziedziczenie “ustawowe”,
  • dziedziczenie na podstawie “living trustu” - typowej dla prawa anglosaskiego instytucji,
  • dziedziczenie poprzez plany emerytalne, polisy na życie - będąc beneficjentem wskazanym na wypadek śmierci posiadacza takiego plany czy też polisy,

Dziedziczenie na mocy testamentu

REKLAMA

Dziedziczenie na mocy testamentu jest najpopularniejszym w USA sposobem dziedziczenia. Podobnie jak w polskim porządku prawnym, wymaga najpierw dokładnego jego zbadania. Jest to bardzo ważne, gdyż bezspornie autentyczny testament pozwoli na znaczne uproszczenie całego postępowania.

Testamenty w Stanach Zjednoczonych, co jest ogólną regułą, nie mogą być sporządzone odręcznie, muszą być podpisane przez osobę składającą to oświadczenie woli oraz muszą być podpisane przez dwóch świadków, którzy byli obecni zarówno przy jego sporządzaniu, jak i podpisaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autentyczność testamentu może być potwierdzona poprzez złożone przez świadków oświadczenia, które muszą być znotaryzowane i dołączone do ostatniej woli.  Sąd automatycznie zaakceptuje taki testament, umożliwiając otwarcie testamentu w drodze uproszczonego postępowania przedsądowego. 

Stanowy sąd spadku, czyli tzw. “Surrogate Court” nie stwierdza prawa do spadku, ale stwierdza istnienie uprawnienia do rozporządzenia masą spadkową przez wykonawcę testamentu zwanego „executor”, który zazwyczaj jest ustanowiony w testamencie przez spadkodawcę. Jego zadaniem jest zebranie całości masy spadkowej, spłacenie ewentualnych długów, opłacenie kosztów oraz rozdysponowanie spadku zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie. Kolejnym etapem działań wykonawcy spadku jest obowiązek rozliczenia się przed sądem ze spełnienia swoich obowiązków.

Dziedziczenie ustawowe

REKLAMA

Dziedzicznie “ustawowe”, zwane też “administration proceedings” ma miejsce w sytuacji niepozostawienia przez spadkodawcę testamentu. Istotną rolę będzie odgrywała kolejność dziedziczenia, zachowująca porządek - małżonek i dzieci, w przypadku ich braku – rodzice i rodzeństwo, a następnie dalsza rodzina. W wypadku śmierci jednego z rodzeństwa dziedziczą jego dzieci. 

Jeżeli dojdzie do postępowania spadkowego, toczącego się przed sądem spadku, zwanym “Surrogate Court”, wystawi on na wniosek uprawnionego spadkobiercy „letters of administration” - uprawnienie do rozporządzenia masą spadkową przez administratora spadku.

Funkcja administratora spadku jest analogiczna do zadania wykonawcy spadku występującego w postępowaniu “ustawowym”, z podstawową różnicą wyrażającą się w tym, że rozporządza on spadkiem zgodnie z prawem dziedziczenia ustawowego.

Również administrator spadku rozliczenia się przed sądem ze spełnienia swoich obowiązków. Po opłaceniu przez administratora wszystkich rachunków i podatków, składa on do sądu petycję, w której wnioskuje o zamknięcie postępowania.

Po uzyskaniu decyzji sądu zatwierdzającej zamknięcie postępowania, równocześnie z wypłatą środków, a dokładniej z momentem rozdysponowania spadku pomiędzy spadkobierców oraz złożeniem rozliczenia zarządu majątkiem spadkowym, następuje koniec postępowania spadkowego.

Dziedziczenie na podstawie “living trustu”

Dziedziczenie z wykorzystaniem “living trustu” jest procedurą całkowicie obcą kontynentalnemu porządkowi prawnemu. Upraszczając, można przedstawić instrument “living trustu” jako narzędzia prawa prywatnego, polegającego na przeniesieniu własności określonego majątku pod zarząd powiernika. Dokładne wskazania dotyczące podziału majątku po śmierci założyciela “living trustu” zawarte są w dokumencie “living trustu”, wraz z uregulowaniem kwestii wskazania osoby dziedziczącej, wskazania zarządcy “living trustu” oraz jego obowiązków. Dziedziczenie spadku za pomocą tego instrumentu wyklucza nadzór sądowy nad postępowaniem. Rola zarządcy “living trustu” jest analogiczna do administratora spadku w dziedziczeniu “ustawowym”.

Dziedziczenie poprzez plany emerytalne

Dziedziczenie poprzez plany emerytalne lub też polisy na życie stanowi ostatnią z najpopularniejszych form dziedziczenia w Stanach Zjednoczonych. Ten sposób polega na wskazaniu beneficjenta, czyli osoby uprawnionej do otrzymania całości świadczenia należnego oszczędzającemu środki na emeryturę, czy też posiadaczowi polisy, w razie jego śmierci.

Przenosząc przykład na nasze, polskie podwórko, można to porównać do sytuacji, w której posiadacz ubezpieczenia na życie wskazuje określoną osobę, jako uprawnioną do otrzymania całości świadczenia wypłacanego w razie śmierci ubezpieczonego. Aby uzyskać wypłatę środków, przysługujących beneficjentowi takiego instrumentu, należy skontaktować się z ubezpieczycielem lub zarządcą planu celem przedstawienia odpowiedniej dokumentacji.

Warto wyróżnić również tak zwane “małe postępowanie spadkowe”, to jest dotyczące ustawowo małych spadków, których suma wartości wszystkich składników majątkowych nie przekracza kwoty 150.000,00 dolarów. Można w takim przypadku skorzystać ze zgłoszenia roszczenia do majątku za pomocą prostego oświadczenia złożonego pod przysięgą lub przejścia przez usprawniony proces postępowania spadkowego, co pozwala istotnie przyspieszyć procedury.

Na co więc uważać planując postępowanie spadkowe w Stanach Zjednoczonych. Szczególną ostrożność należy poświęcić osobie “realizującej” spadek. W postępowaniu testamentowym będzie to “executor”, w przypadku dziedziczenia “ustawowego” - administrator. Również w postępowaniu z “trustu” główną rolę gra spec4jalny zarządca.  Pamiętać należy, że do piastowania takiej funkcji nie są wymagane specjalne kwalifikacje. Jeżeli będzie to osoba godna zaufania, niezrównanie ułatwi to przeprowadzenie postępowania spadkowego, uważać natomiast należy na wszelkiego rodzaju próby oszustwa, wyłudzenia czy nawet niezamierzoną nieudolność takiej osoby.

Pamiętać również trzeba, że nabycie spadku “zza granicy” podlega opodatkowaniu, jeżeli w chwili otwarcia spadku spadkobierca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tej sytuacji nabywany przez nas spadek będzie podlegał “podwójnemu opodatkowaniu”. Ze względu na wyjątkową dynamikę zmian regulacji podatkowych oraz skomplikowany ich charakter, ponownie, najlepszą radą w tej materii jest zasięgnięcie pomocy u wyspecjalizowanej kancelarii czy też doradcy podatkowego. Działając zbyt pochopnie, można doprowadzić do sytuacji, w której spadek zostanie podwójnie opodatkowany, tracąc nawet ponad 50% swojej nominalnej wartości.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną Spadek z USA - Kancelaria Baran & Pluta. Kancelaria specjalizuje się w amerykańskim prawie spadkowym i z powodzeniem przeprowadziła ponad 200 postępowań spadkowych z USA na rzecz obywateli polskich. Jeżeli poszukują Państwo pomocy prawnej w opisanym zakresie zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z kancelarią.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek mieszkaniowy 2025: dla kogo, ile, kryteria dochodowe i normatywy

W trakcie pierwszych miesięcy bieżącego roku, koszty mieszkaniowe nie rosły już tak dynamicznie jak wcześniej. Musimy jednak pamiętać o skali wcześniejszych zmian. Przykładowo, w lipcu 2024 r. prąd dla gospodarstw domowych podrożał o około 20%. Główny Urząd Statystyczny podaje, że przez rok (od maja 2024 r.) użytkowanie mieszkania lub domu razem z nośnikami energii zdrożało o około 11%. Trudno się więc dziwić, że użytkownicy mieszkań i domów narzekają na koszty. Mamy jednak dla nich pewną dobrą wiadomość. Mianowicie, niedawno wzrosły kryteria dochodowe dotyczące dodatku mieszkaniowego. Warto przypomnieć na czym polega taka forma pomocy mieszkaniowej.

Rząd ujawnia plan waloryzacji emerytur 2026 – tylko minimum! Co to oznacza dla milionów seniorów?

Rząd przygotował projekt rozporządzenia ws. waloryzacji emerytur i rent w 2026 roku [RD216]. Zgodnie z propozycją, świadczenia wzrosną jedynie o ustawowe minimum – 20% realnego wzrostu płac. Brak porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego sprawił, że decyzję podjęła sama Rada Ministrów.

UE szykuje nowy wspólny dług i nowe podatki. Anna Bryłka alarmuje: to finansowa pułapka dla Polski i krok w stronę federalizacji Unii Europejskiej

Komisja Europejska chce wprowadzić nowe źródła dochodów budżetowych i zaciągnąć kolejny wspólny dług. posłanka do Parlamentu Europejskiego Anna Bryłka przestrzega: to zagrożenie dla suwerenności i budżetu Polski.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Ile ułaskawień w ciągu swoich dwóch kadencji wydał Andrzej Duda? Który prezydent ułaskawił najwięcej osób? Ile było odmów ułaskawienia? Dane z kancelarii prezydenta.

REKLAMA

Równa płaca dla kobiet i mężczyzn – nowe obowiązki, nowe możliwości dla controllingu

Nadchodzące zmiany prawne, wynikające z unijnej Dyrektywy o jawności wynagrodzeń (2023/970), wymuszają na firmach nie tylko zwiększenie przejrzystości w polityce płacowej, ale również wprowadzenie zupełnie nowych standardów raportowania i analizy danych personalnych. Eksperci firmy Controlling Systems wskazują, że to zadanie wymaga ścisłej współpracy działów HR, IT oraz controllingu, który coraz częściej wychodzi poza swoją tradycyjną rolę finansową i staje się strategicznym partnerem w zarządzaniu kapitałem ludzkim.

Czy UE zakaże faktycznie używania kominków na drewno? Eksperci ostrzegają przed skutkami zmian w Ekoprojekcie

W Brukseli odbyło się 25 czerwca 2025 r. forum konsultacyjne Komisji Europejskiej poświęcone rewizji tzw. rozporządzenia ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (MOP), czyli m.in. kominków, pieców i wkładów opalanych drewnem. Nowe propozycje zmian wzbudzają poważne kontrowersje i obawy wśród producentów, przedstawicieli organizacji branżowych oraz ekspertów, a przede wszystkim wśród użytkowników takich urządzeń. W opinii wielu uczestników spotkania, w tym reprezentantów polskiej branży, propozycje Komisji mogą w praktyce doprowadzić do likwidacji legalnego rynku urządzeń grzewczych na drewno w całej Unii Europejskiej.

Podwyżka minimalnej stawki godzinowej tylko o 90 groszy w 2026 roku wywołała burzę. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu

Zaledwie 90 groszy więcej za godzinę pracy – tyle wynosi rządowa propozycja podwyżki stawki minimalnej na 2026 rok. „To wstyd, nie podwyżka” – grzmią związkowcy i ostrzegają: taka decyzja to cios w usługi publiczne i dalsze spłaszczanie płac. Nawet pracodawcy są przeciwko propozycji rządu.

Koniec z przerwą na papierosa (i e-papierosa) w miejscu pracy (nawet na takiego, który nie zawiera w swoim składzie nikotyny). Nowe przepisy, eliminujące nadużywaną przez pracowników lukę prawną, już obowiązują

W dniu 5 lipca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniły definicję papierosów elektronicznych (potocznie zwanych e-papierosami), obejmując nią również wyroby niezawierające w swoim składzie nikotyny. Tym samym – niemożliwym stało się „obchodzenie” przez pracowników zakazu palenia w pomieszczeniach zakładu pracy, zasłaniając się tym, że używane jest urządzenie z płynem beznikotynowym, czego – w praktyce – pracodawca nie mógł w żaden sposób zweryfikować.

REKLAMA

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Nowy rodzaj oszustwa

Uwaga seniorzy: już nie na wnuczka, a na: reklamację w banku. Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia środków od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek reklamacyjny, oparty na nieistniejących podstawach, może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.

Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

REKLAMA