REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób podzielić spadek?

Joanna Szmigiel
W jakiej formie można dokonać podziału spadku?
W jakiej formie można dokonać podziału spadku?

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku spadku będącego współwłasnością pojawia się problem jego podziału. W jaki sposób można dokonać działu spadku?

Czym jest dział spadku?

Dział spadku polega na określeniu wartości całego majątku spadkowego i jego podziale pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Skutkiem działu spadku jest to, że spadek przestaje istnieć, a poszczególni spadkobiercy stają się wyłącznymi właścicielami poszczególnych przedmiotów i praw należących do spadku. Przed działem spadku wszyscy spadkobiercy byli wspólnie właścicielami każdego przedmiotu należącego do spadku (współwłasność w częściach ułamkowych) i nie mogli samodzielnie rozporządzać tymi przedmiotami.

REKLAMA

Podczas postępowania tego nie dzieli się długów spadkowych.

Zobacz: Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Umowa lub sąd

Działu spadku można dokonać w formie umowy lub, jeżeli którykolwiek ze spadkobierców wyrazi taką wolę, w postępowaniu sądowym. Jeżeli zdecydujemy się na umowny dział spadku, stronami umowy muszą być wszyscy spadkobiercy. Jeżeli jeden ze spadkobierców zbył swój udział spadkowy, nabywca tego udziału również musi być stroną umowy działowej.

Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można podzielić tylko część

Z reguły dział spadku dokonywany jest co do całości majątku spadkowego, jednak możliwa jest również sytuacja, w której podziałowi może ulec tylko część majątku spadkowego np. podział nieruchomości. Możliwe jest nawet, iż część majątku spadkowego zostanie podzielona wcześniej, a część po jakimś czasie, jednak musi istnieć jakieś specjalne uzasadnienie tej sytuacji.

Darowizny

REKLAMA

Do schedy spadkowej zaliczyć należy również darowizny i zapisy windykacyjne, które spadkobiercy otrzymali od spadkodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja w której spadkodawca złożył oświadczenie, lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia. Nie bierze się pod uwagę darowizn zwyczajowo przyjętych w danych okolicznościach.

Jeżeli darowizna przekracza wartość całej schedy spadkowej, spadkobierca nie jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki. Jednak podczas dokonania działu spadku nie uwzględnia się ani darowizny, ani spadkobiercy.

Przy zaliczaniu na schedę spadkową nie uwzględnia się pożytków przedmiotu darowizny lub zapisu windykacyjnego.

Jeżeli jeden ze spadkobierców otrzymał od spadkodawcy mieszkanie jako darowiznę, wartość mieszkania zaliczana jest do schedy spadkowej. Jeżeli jednak obdarowany przez kilka lat wynajmował to mieszkanie, dochodu uzyskanego z wynajmu mieszkania, które stanowią pożytki z mieszkania, do schedy spadkowej zaliczyć nie możemy.

Przepisy o zaliczeniu darowizn na schedę spadkową stosuje się odpowiednio do kosztów wychowania oraz wykształcenia, które spadkodawca poniósł na rzecz swojego zstępnego, jeżeli koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.

Co we wniosku o dział spadku?

REKLAMA

We wniosku o sądowy dział spadku należy podać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Podajemy również spis inwentarza, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli nieruchomość wchodzi w skład spadku, należy przedstawić dowody, że nieruchomość należała do spadkodawcy.

Kiedy nie nastąpiło jeszcze stwierdzenie nabycia spadku i nie został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, sąd wtoku postępowania działowego wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Właściwość miejscowa sądu

Na żądanie uczestnika działu sprawa może zostać przekazana sądowi rejonowemu w którego okręgu mieszkają wszyscy współspadkobiercy lub sądowi w którego okręgu znajduje się spadek, lub znaczna jego część.

Zobacz: ACTA zaszkodzi firmom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA