Kategorie

W jaki sposób podzielić spadek?

Joanna Szmigiel
W jakiej formie można dokonać podziału spadku?
W jakiej formie można dokonać podziału spadku?
W przypadku spadku będącego współwłasnością pojawia się problem jego podziału. W jaki sposób można dokonać działu spadku?

Czym jest dział spadku?

Dział spadku polega na określeniu wartości całego majątku spadkowego i jego podziale pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Skutkiem działu spadku jest to, że spadek przestaje istnieć, a poszczególni spadkobiercy stają się wyłącznymi właścicielami poszczególnych przedmiotów i praw należących do spadku. Przed działem spadku wszyscy spadkobiercy byli wspólnie właścicielami każdego przedmiotu należącego do spadku (współwłasność w częściach ułamkowych) i nie mogli samodzielnie rozporządzać tymi przedmiotami.

Podczas postępowania tego nie dzieli się długów spadkowych.

Zobacz: Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Umowa lub sąd

Działu spadku można dokonać w formie umowy lub, jeżeli którykolwiek ze spadkobierców wyrazi taką wolę, w postępowaniu sądowym. Jeżeli zdecydujemy się na umowny dział spadku, stronami umowy muszą być wszyscy spadkobiercy. Jeżeli jeden ze spadkobierców zbył swój udział spadkowy, nabywca tego udziału również musi być stroną umowy działowej.

Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Można podzielić tylko część

Z reguły dział spadku dokonywany jest co do całości majątku spadkowego, jednak możliwa jest również sytuacja, w której podziałowi może ulec tylko część majątku spadkowego np. podział nieruchomości. Możliwe jest nawet, iż część majątku spadkowego zostanie podzielona wcześniej, a część po jakimś czasie, jednak musi istnieć jakieś specjalne uzasadnienie tej sytuacji.

Darowizny

Do schedy spadkowej zaliczyć należy również darowizny i zapisy windykacyjne, które spadkobiercy otrzymali od spadkodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja w której spadkodawca złożył oświadczenie, lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia. Nie bierze się pod uwagę darowizn zwyczajowo przyjętych w danych okolicznościach.

Jeżeli darowizna przekracza wartość całej schedy spadkowej, spadkobierca nie jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki. Jednak podczas dokonania działu spadku nie uwzględnia się ani darowizny, ani spadkobiercy.

Przy zaliczaniu na schedę spadkową nie uwzględnia się pożytków przedmiotu darowizny lub zapisu windykacyjnego.

Jeżeli jeden ze spadkobierców otrzymał od spadkodawcy mieszkanie jako darowiznę, wartość mieszkania zaliczana jest do schedy spadkowej. Jeżeli jednak obdarowany przez kilka lat wynajmował to mieszkanie, dochodu uzyskanego z wynajmu mieszkania, które stanowią pożytki z mieszkania, do schedy spadkowej zaliczyć nie możemy.

Przepisy o zaliczeniu darowizn na schedę spadkową stosuje się odpowiednio do kosztów wychowania oraz wykształcenia, które spadkodawca poniósł na rzecz swojego zstępnego, jeżeli koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.

Co we wniosku o dział spadku?

We wniosku o sądowy dział spadku należy podać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Podajemy również spis inwentarza, jakie spadkodawca sporządził testamenty, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. Jeżeli nieruchomość wchodzi w skład spadku, należy przedstawić dowody, że nieruchomość należała do spadkodawcy.

Kiedy nie nastąpiło jeszcze stwierdzenie nabycia spadku i nie został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, sąd wtoku postępowania działowego wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Właściwość miejscowa sądu

Na żądanie uczestnika działu sprawa może zostać przekazana sądowi rejonowemu w którego okręgu mieszkają wszyscy współspadkobiercy lub sądowi w którego okręgu znajduje się spadek, lub znaczna jego część.

Zobacz: ACTA zaszkodzi firmom

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.