reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > W jaki sposób podzielić spadek?

W jaki sposób podzielić spadek?

W przypadku spadku będącego współwłasnością pojawia się problem jego podziału. W jaki sposób można dokonać działu spadku?

Czym jest dział spadku?

Dział spadku polega na określeniu wartości całego majątku spadkowego i jego podziale pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Skutkiem działu spadku jest to, że spadek przestaje istnieć, a poszczególni spadkobiercy stają się wyłącznymi właścicielami poszczególnych przedmiotów i praw należących do spadku. Przed działem spadku wszyscy spadkobiercy byli wspólnie właścicielami każdego przedmiotu należącego do spadku (współwłasność w częściach ułamkowych) i nie mogli samodzielnie rozporządzać tymi przedmiotami.

Podczas postępowania tego nie dzieli się długów spadkowych.

Zobacz: Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Umowa lub sąd

Działu spadku można dokonać w formie umowy lub, jeżeli którykolwiek ze spadkobierców wyrazi taką wolę, w postępowaniu sądowym. Jeżeli zdecydujemy się na umowny dział spadku, stronami umowy muszą być wszyscy spadkobiercy. Jeżeli jeden ze spadkobierców zbył swój udział spadkowy, nabywca tego udziału również musi być stroną umowy działowej.

Jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Można podzielić tylko część

Z reguły dział spadku dokonywany jest co do całości majątku spadkowego, jednak możliwa jest również sytuacja, w której podziałowi może ulec tylko część majątku spadkowego np. podział nieruchomości. Możliwe jest nawet, iż część majątku spadkowego zostanie podzielona wcześniej, a część po jakimś czasie, jednak musi istnieć jakieś specjalne uzasadnienie tej sytuacji.

Darowizny

Do schedy spadkowej zaliczyć należy również darowizny i zapisy windykacyjne, które spadkobiercy otrzymali od spadkodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja w której spadkodawca złożył oświadczenie, lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia. Nie bierze się pod uwagę darowizn zwyczajowo przyjętych w danych okolicznościach.

Jeżeli darowizna przekracza wartość całej schedy spadkowej, spadkobierca nie jest zobowiązany do zwrotu nadwyżki. Jednak podczas dokonania działu spadku nie uwzględnia się ani darowizny, ani spadkobiercy.

Przy zaliczaniu na schedę spadkową nie uwzględnia się pożytków przedmiotu darowizny lub zapisu windykacyjnego.

Jeżeli jeden ze spadkobierców otrzymał od spadkodawcy mieszkanie jako darowiznę, wartość mieszkania zaliczana jest do schedy spadkowej. Jeżeli jednak obdarowany przez kilka lat wynajmował to mieszkanie, dochodu uzyskanego z wynajmu mieszkania, które stanowią pożytki z mieszkania, do schedy spadkowej zaliczyć nie możemy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama