reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Kiedy spadek odziedziczy wujek, a kiedy kuzyn

Kiedy spadek odziedziczy wujek, a kiedy kuzyn

Rozszerzenie grona spadkobierców ustawowych powoduje, że do dziedziczenia powołani są również stosunkowo dalecy krewni jak wujostwo- czy kuzyni.

Zmiana prawa

Co istotne, opisywana zmiana dotyczy wyłącznie spadków otwartych od 28 czerwca 2009 r. – czyli takich sytuacji, w których spadkodawca zmarł po tej dacie. Nie ma znaczenia, kiedy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe, czy ogłoszony testament - ważna jest data śmierci.

Jeśli więc jesteś wujkiem, czy kuzynem spadkodawcy, przed tobą nie ma innych spadkobierców, a spadkodawca zmarł przed 28 czerwca, mamy złą wiadomość – spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, jak miało to miejsce do tej pory.

Niniejszy tekst nie uwzględnia rozporządzeń testamentowych.

Zobacz również: Nowe zasady dziedziczenia - poradnik

Kiedy dziedziczy wujek (ciotka)

W obecnym stanie prawnym (mając na uwadze poprzedni akapit) wujostwo spadkodawcy stanowi potencjalny krąg jego spadkobierców ustawowych.

Aby jednak mogli dziedziczyć, osoby wyprzedzające je w prawie do dziedziczenia muszą nie dożyć otwarcia spadku lub go odrzucić (czy podpisać ze spadkodawcą umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia). Osobami tymi są:

  • zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki itd.),
  • małżonek spadkodawcy,
  • rodzice spadkodawcy,
  • rodzeństwo spadkodawcy ( ich zstępni),
  • dziadkowie spadkodawcy.

Co istotne, rodzeństwo rodziców spadkodawcy(czyli wujkowie, ciotki, stryjowie i stryjenki) mogą dziedziczyć w zbiegu z dziadkami spadkodawcy.

Otóż jeśli jedno z dziadków nie żyje w momencie otwarci spadku, jego udział przypada jego zstępnym, a nie pozostałym dziadkom (tak dzieje się jedynie jeśli dany dziadek nie miał żyjących zstępnych). Jak widać udział dziedziczony przez zstępnych dziadków jest w takiej sytuacji niewielki (podziałowi podlega 1/4 spadku).

Jeśli żaden z dziadków nie dożył otwarcia spadku po wnuku, całość spadku przypada ich zstępnym w częściach równych.

Warto zauważyć, że dziedziczenie przebiega za równo po stronie rodziny ojca jak i matki spadkodawcy.

Kiedy dziedziczą kuzyni

Wyobraźmy sobie uproszczoną sytuację, w której żadne z dziadków spadkodawcy nie żyje- i powinny dziedziczyć ich dzieci (czyli rodzeństwo danego rodzica spadkodawcy). Jeśli, któreś z nich nie dożyje otwarcia spadku – jego udział spadkowy przypada jego zstępnym – czyli kuzynom, i dzieli się pomiędzy nich po równi.

Jak widać kuzyni mają zazwyczaj niewielką szansę na dziedziczenie ustawowe- z uwagi na to, że wielu innych spadkobierców wyprzedza ich w prawie do spadku. Należy pamiętać jednak, że dziedziczenie nie kończy się na kuzynach – ponieważ jeśli któreś z nich otwarcia spadku nie dożyło – udział spadkowy przypada jego zstępnym (i tak In finitum).

Zobacz również serwis: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama