| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt 2017/2018

Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt 2017/2018

Do pięciu lat więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Sejm pracuje nad zaostrzeniem kar w ustawie o ochronie zwierząt. W kwietniu projekt trafił na biurko marszałka Kuchcińskiego. Obecnie projekt jest na etapie trzeciego czytania.

Trzy lata temu pozarządowa organizacja Czarna Owca przedstawiła raport „Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami” oparty na rocznej obserwacji pracy sądów, prokuratury i policji. Raport zwraca uwagę na pobłażliwość wymiaru sprawiedliwości w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami. W latach 2012-2014 spośród wszystkich zgłoszonych przypadków znęcania się nad zwierzętami, aktem oskarżenia skończyło się zaledwie 19,2% zgłoszeń. W 31,5% przypadków prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, a w 42,6% sąd sprawę umorzył.

Zobacz: Sprawy karne

Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku

Podstawowy akt w polskim systemie prawa ustanawiający zasady humanitarnej ochrony zwierząt. W Ustawie intencją ustawodawcy wyraźnie stało się określenie zasad ochrony zwierząt oraz uregulowanie postępowania ze zwierzętami wykorzystywanymi przez ludzi w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Nie ograniczono się zaledwie do wskazania czynów zabronionych i określenia sankcji karnych za ich popełnienie. Podstawowa zasada humanitarnej ochrony zwierząt została wyrażona w art. 5 Ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z nią każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, a więc uwzględniającego potrzeby zwierzęcia oraz zapewniającego mu opiekę i ochronę. Konieczność humanitarnego traktowania zwierząt jest następstwem art. 1, którego istota polega na tym, że zwierzę jako byt zdolny do odczuwania cierpienia nie może być traktowany jako rzecz.

Zobacz: Prawo

Potrzeba zmian

Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu do projektu o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego opiera się na danych statystycznych. Z badań przeprowadzonych przez resort sprawiedliwości wynika, że w latach 2001-2014 nie spadła liczba zabójstw i znęcania się nad zwierzętami. Z drugiej strony rośnie liczba przypadków dokonywania tych czynów ze szczególnym okrucieństwem. Za potrzebą wprowadzenia zmian w przepisach ustawy o ochronie zwierząt przemawiają również względy systemowe. Obecnie obowiązuje kara do 2 lat pozbawienia wolności za zabicie zwierzęcia. Według MS jest ona rażąca i nie znajduje uzasadnienia na tle powiązanych systemowo regulacji prawnokarnych.

Zobacz: Kodeks karny

Nowelizacja

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego dotyczy zaostrzenia kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności, a jeśli czyny te byłyby dokonywane "ze szczególnym okrucieństwem", górna granica kary zostałaby zwiększona z trzech do pięciu lat. MS wskazało, że podniesienie górnej granicy kary za czyn dokonany ze szczególnym okrucieństwem ujednolica przepisy, gdyż obecnie kara za różne formy kłusownictwa i polowania wynosi do pięciu lat więzienia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »