REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt 2017/2018

Diana Wawrzusiszyn
Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt/ fot. Fotolia
Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do pięciu lat więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Sejm pracuje nad zaostrzeniem kar w ustawie o ochronie zwierząt. W kwietniu projekt trafił na biurko marszałka Kuchcińskiego. Obecnie projekt jest na etapie trzeciego czytania.

Trzy lata temu pozarządowa organizacja Czarna Owca przedstawiła raport „Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami” oparty na rocznej obserwacji pracy sądów, prokuratury i policji. Raport zwraca uwagę na pobłażliwość wymiaru sprawiedliwości w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami. W latach 2012-2014 spośród wszystkich zgłoszonych przypadków znęcania się nad zwierzętami, aktem oskarżenia skończyło się zaledwie 19,2% zgłoszeń. W 31,5% przypadków prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, a w 42,6% sąd sprawę umorzył.

REKLAMA

Zobacz: Sprawy karne

Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku

Podstawowy akt w polskim systemie prawa ustanawiający zasady humanitarnej ochrony zwierząt. W Ustawie intencją ustawodawcy wyraźnie stało się określenie zasad ochrony zwierząt oraz uregulowanie postępowania ze zwierzętami wykorzystywanymi przez ludzi w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Nie ograniczono się zaledwie do wskazania czynów zabronionych i określenia sankcji karnych za ich popełnienie. Podstawowa zasada humanitarnej ochrony zwierząt została wyrażona w art. 5 Ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z nią każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, a więc uwzględniającego potrzeby zwierzęcia oraz zapewniającego mu opiekę i ochronę. Konieczność humanitarnego traktowania zwierząt jest następstwem art. 1, którego istota polega na tym, że zwierzę jako byt zdolny do odczuwania cierpienia nie może być traktowany jako rzecz.

Zobacz: Prawo

Potrzeba zmian

Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu do projektu o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego opiera się na danych statystycznych. Z badań przeprowadzonych przez resort sprawiedliwości wynika, że w latach 2001-2014 nie spadła liczba zabójstw i znęcania się nad zwierzętami. Z drugiej strony rośnie liczba przypadków dokonywania tych czynów ze szczególnym okrucieństwem. Za potrzebą wprowadzenia zmian w przepisach ustawy o ochronie zwierząt przemawiają również względy systemowe. Obecnie obowiązuje kara do 2 lat pozbawienia wolności za zabicie zwierzęcia. Według MS jest ona rażąca i nie znajduje uzasadnienia na tle powiązanych systemowo regulacji prawnokarnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kodeks karny

Nowelizacja

REKLAMA

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz Kodeksu karnego dotyczy zaostrzenia kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności, a jeśli czyny te byłyby dokonywane "ze szczególnym okrucieństwem", górna granica kary zostałaby zwiększona z trzech do pięciu lat. MS wskazało, że podniesienie górnej granicy kary za czyn dokonany ze szczególnym okrucieństwem ujednolica przepisy, gdyż obecnie kara za różne formy kłusownictwa i polowania wynosi do pięciu lat więzienia.

Ponadto resort chce wprowadzenia obligatoryjnego orzekania przez sąd nawiązki w wysokości od 1 tys. zł do nawet 100 tys. zł. na cele ochrony zwierząt w przypadku skazania za przestępstwa przeciwko zwierzętom. Nawiązki mają wpływać na konta organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zwierząt. Wzmocni to pozycję tych organizacji, co będzie dodatkową korzyścią z tego przepisu.

W znowelizowanej ustawie wobec osób, które dopuściły się wobec zwierząt czynów ze szczególnych okrucieństwem sąd może orzec o zakazie posiadania określonej kategorii zwierząt oraz uniemożliwienia wykonywania prac, czynności i działalności związanych z wykorzystywaniem zwierząt.

Uzupełniony miałby też zostać Kodeks karny - jeżeli ktoś nie będzie przestrzegał zakazów orzeczonych na podstawie ustawy o ochronie zwierząt, będzie mógł zostać za to skazany na karę do trzech lat pozbawienia wolności. Jak sygnalizowało Ministerstwo Sprawiedliwości, do tej pory uchylanie się od wykonywania tych zakazów nie było objęte regulacją Kodeksu karnego.

Opracowano na podstawie projektu o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny (Druk nr 1509)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wyciek danych pacjentów wrocławskiej kliniki. Prezes UODO monitoruje sprawę

    Wyciekły dane pacjentów jednej z wrocławskich klinik. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zna sprawę i podejmie odpowiednie działania w ramach przysługujących mu uprawnień i zadań.

    Rada Ministrów: Rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie sygnalistów

    Po świętach rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli tzw. sygnalistów. Projekt przewiduje, że sygnaliści będą mieli prawo do pełnego odszkodowania w razie dopuszczenia się wobec nich działań odwetowych.

    Rodzicom kończy się czas na skorzystanie z ważnego uprawnienia. Pozostał już tylko kilka tygodni. Sprawdź, czy o tym pamiętasz.

    Katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem w ostatnich latach systematycznie się powiększa. Jednak im starsze jest dziecko, tym mniej uprawnień przysługuje rodzicom. Warto więc pamiętać o tych niewielu, z których rodzice mogą skorzystać także na starsze dzieci.

    Rząd: Premie i wszelkie dodatki zostaną wyjęte z pensji minimalnej? Czy to oznacza podwyżki?

    Dajemy pytajniki w tytule bo jest to propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Płaca minimalna nie ma zawierać żadnych dodatków i premii. Musi to zaakceptować premier Donald Tusk.

    REKLAMA

    Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    REKLAMA

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    REKLAMA