REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek mieszkaniowy dla seniora. Jak go otrzymać?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Dodatek mieszkaniowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek mieszkaniowy to dodatkowe świadczenie pieniężne, które ma pomóc pokryć koszty utrzymania zamieszkiwanej nieruchomości. Aby go otrzymać należy jednak spełnić szereg warunków. Jakich? Gdzie złożyć taki wniosek i jakie są potrzebne do niego załączniki?

Jakie należy spełniać warunki, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Jedną z grup uprawnionych do otrzymania dodatku mieszkaniowego, czyli dodatkowego świadczenia pieniężnego na utrzymanie zamieszkiwanego mieszkania, są seniorzy. Jak je mogą otrzymać? 

REKLAMA

 

Ustawodawca przewidział trzy podstawowe kryteria do spełnienia, aby dostać pomoc finansową w postaci dodatku mieszkaniowego. Otóż, po pierwsze należy mieć tytuł prawny do zamieszkiwanego mieszkania bądź domu jednorodzinnego.  Przy czym nie jest konieczna własność. Tytułem do takiej nieruchomości może być także najem. 

 

Po drugie, trzeba spełnić kryterium dochodowe. Świadczenie to przysługuje osobie, której średni miesięczny dochód nie przekracza 40 proc. (w gospodarstwie jednoosobowym), bądź 30 proc. (w domostwie wieloosobowym) przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Zatem obecnie dochód ten nie może przekroczyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 2 538, 46 zł brutto dla osoby mieszkającej w pojedynkę, 

- 1 903,85 zł brutto na osobę w większym domostwie. 

 

REKLAMA

Zgodnie z Komunikatem Prezesa GUS z dnia 9 lutego 2023 r.przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2022 r. wyniosło 6346,15 zł brutto. To jego wysokość jest kluczowa przy wyliczaniu dochodu do dodatku mieszkaniowego. Co istotne, musi ona obowiązywać na dzień złożenia wniosku.  Warto jednak dowiedzieć się w naszej gminie, czyli położnej zgodnie z miejscem położenia nieruchomości, czy rada gminy nie podwyższyła wysokości wskaźnika procentowego obowiązującego dla danej gminy, gdyż ma do tego prawo. Zwiększa to wówczas szanse na otrzymanie takiego dodatku do mieszkania.  

W przypadku posiadania tytułu prawnego do gospodarstwa rolnego dochód z tego gospodarstwa ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego.

 

Trzecim warunkiem do spełnienia jest odpowiednia powierzchnia użytkowa zamieszkiwanego mieszkania bądź domu. Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu
mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni o więcej niż:
1) 30%

lub

2) 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.

 

Maksymalna normatywna powierzchnia: 

- 35 m kw. dla 1 osoby,

- 40 m kw. dla 2 osób, 

- 45 m kw. dla 3 osób, 

- 55 m kw. dla 4 osób, 

- 65 m kw. dla 5 osób,

- 70 m kw. dla 6 osób. 

 

Wraz z każdą kolejną osobą dopuszczalna normatywna powierzchnia zwiększa się o dodatkowe 5 m kw.  Ponadto, gdy w mieszkaniu czy domu mieszka osoba z niepełnosprawnością wymagająca korzystania z wózka inwalidzkiego, bądź mieszkania w odrębnym pokoju, to powierzchnia ta zwiększa się o kolejne 15 m kw. 

Jaki dochód na osobę dla dodatku mieszkaniowego?

REKLAMA

Wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami, przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą wydatków poniesionych przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy w wysokości:
1) 15% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie jednoosobowym;
2) 12% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 2–4-osobowym;
3) 10% dochodów gospodarstwa domowego – w gospodarstwie 5-osobowym
i większym. 

Do wydatków na utrzymanie mieszkania wlicza się: czynsz, koszty eksploatacji, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, opłaty za energię cieplną, wodę, odbiór śmieci, koszt zakupu opału. 

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy?

Wysokość dodatku jest zależna od wszystkich powyższych kryteriów, czyli od:

 • dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym,
 • wysokości wydatków na utrzymanie mieszkania bądź domu,
 • stawek czynszu najmu w mieszkaniowym zasobie gminy.

Dokładną wysokość dodatku obliczy dla ciebie urzędnik w twojej gminie. W 2019 roku wynosił średnio 206,90 zł.

Jak złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy?

Ubiegając się o dodatek mieszkaniowy należy złożyć do urzędy gminy bądź miasta wypełniony wniosek na specjalnie przeznaczonym do tego wzorze. Można go otrzymać w urzędzie do którego zostanie skierowany. 

Do wniosku należy dołączyć  deklarację o dochodach gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz dokumenty potwierdzające wysokość ponoszonych w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego.

Jak nie stracić dodatku mieszkaniowego?

Wypłata dodatku mieszkaniowego może być wstrzymana, gdy zarządca budynku mieszkalnego poinformuje organ wydający decyzję o bieżących zaległościach w ponoszeniu opłat mieszkaniowych w okresie otrzymywania dodatku mieszkaniowego.

Wznowienie wypłaty dodatków mieszkaniowych następuje po uzupełnieniu wyżej wymienionych bieżących zaległości za zajmowany lokal, w ciągu trzech miesięcy od dnia wydania decyzji wstrzymującej wypłatę dodatku.

Reklama

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA