REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestr Należności Publicznoprawnych - 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Rejestr Należności Publicznoprawnych - 2018 r./ fot. Fotolia
Rejestr Należności Publicznoprawnych - 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 1 stycznia 2018 r. Ministerstwo Finansów uruchomi Rejestr Należności Publicznoprawnych (dalej: RNP). W tym rejestrze zostaną zamieszczone informacje zawierające dane osób, które są zadłużone wobec urzędu skarbowego lub jednostki samorządu terytorialnego, na kwotę co najmniej 5 tys. zł.

Wprowadzenie RNP jest możliwe dzięki przyjęciu przez Sejm ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. nowelizującej niektóre ustawy w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Zmiany dotknęły m.in. Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego, ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czy też ustawę o finansach publicznych. Przepisy wprowadzające RNP zostały zamieszczone w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.), w dziale I, rozdziale 1a.

REKLAMA

Dane zamieszczone w RNP

REKLAMA

RNP ma być prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który będzie jednocześnie administratorem danych zamieszczonych w rejestrze. Do RNP mają trafić dane osób, które są dłużne wobec urzędu skarbowego lub jednostki samorządu terytorialnego kwotę, która wynosi co najmniej 5 tys. zł (wraz z odsetkami).

Do rejestru mogą trafić tylko dłużnicy, których zaległość wobec fiskusa została prawomocnie stwierdzona wyrokiem sądowym. W RNP nie znajdzie się więc dłużnik, który toczy ,,batalię’’ z organem administracji publicznej, przed sądem administracyjnym, na skutek wniesienia do niego skargi.

Podstawą zadłużenia może być:

  • dokument, o którym mowa w art. 3a § 1 u.p.e.a.;
  • decyzja, postanowienie lub inne orzeczenie, które jest ostateczne;
  • prawomocny wyrok, postanowienie lub mandat karny wydany na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego lub Kodeksu karnego;
  • mandat karny wydany w postępowaniu w sprawach o wykroczenia;
  • przepis prawa - bezpośrednio.

Do rejestru mogą trafić dane dłużnika, którym może być osoba fizyczna (także osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, a także nierezydent będący osobą fizyczną, osobą fizyczną prowadzącą działalność, nierezydent będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie będącą osobą prawną. W RNP podaje się następujące dane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osoby fizyczne – imię i nazwisko, PESEL lub data urodzenia, jeżeli PESEL nie został nadany;
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą –imię i nazwisko, nazwa działalności (firma), PESEL, NIP lub REGON;
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne nie będące osobą prawną firma lub nazwa, NIP lub REGON;
  • nierezydenci będący osobami fizycznymi – imię i nazwisko, NIP lub kraj wydania i numer paszportu lub numer identyfikacyjny nadany w innym kraju, w szczególności numer podatkowy lub numer ubezpieczeniowy, jeżeli nierezydent nie posiada identyfikatora podatkowego, albo data urodzenia jeżeli nie ma NIP, paszportu lub numeru identyfikacyjnego;
  • nierezydenci będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą - imię i nazwisko, firmę lub nazwę, NIP albo kraj wydania i numer paszportu lub numer identyfikacyjny nadany w innym kraju, datę urodzenia albo adres miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, w tym adres głównego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli nierezydent nie posiada NIP, paszportu lub numeru identyfikacyjnego nadanego w innym kraju;
  • nierezydenci będący osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi niebędącymi osobami prawnymi - firmę lub nazwę, NIP albo numer identyfikacyjny nadany w innym kraju, w szczególności numer podatkowy, jeżeli nierezydent nie posiada numeru identyfikatora podatkowego, adres siedziby, jeżeli nierezydent nie posiada NIP lub numeru identyfikacyjnego nadanego w innym kraju;

W RNP zamieszcza się także, oznaczenia wierzyciela, wysokość długu wraz z odsetkami oraz informacje z art. 18f § 1 i 2 u.p.e.a.

W rejestrze ujęte zostaną także dane dotyczące m.in. odroczenia płatności lub jej rozłożenia na raty, wszczęcia postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego, czy też wstrzymania wykonania decyzji o egzekucji.

Zawiadomienie o zagrożeniu wpisu

Zanim dłużnik zostanie wpisany do RNP, powinien on zostać ostrzeżony przez wierzyciela o takiej możliwości. Wierzyciel powinien wysłać dłużnikowi ostrzeżenie, co może zrobić wraz z upomnieniem. Jeżeli w ciągu 30 dni od dnia doręczenia ostrzeżenia dłużnikowi nie spłaci on długu, wierzyciel może dokonać wpisu do rejestru.

Zgoda zobowiązanego

Do danych zawartych w RNP dostęp mają mieć zarówno zainteresowani, jak i sami dłużnicy. Aby jednak osoba zainteresowana mogła otrzymać dostęp do zawartych w rejestrze danych na temat dłużnika, musi posiadać jego pisemne upoważnienie. Upoważnienie zobowiązanego jest ważne maksymalnie przez 60 dni od dnia jego wystawienia.

Przykładowo, jeżeli kontrahent na prośbę drugiej strony o udzielenie omawianego upoważnienia odpowie odmownie, może to świadczyć o tym, że ma coś do ukrycia. W takim wypadku należy zachować szczególną ostrożność. Rozwiązanie to jednak nie pozwoli na sprawdzenie potencjalnego kontrahenta przed nawiązaniem z nim kontaktu.

Sprzeciw od wpisu do RNP

Dłużnik może bronić się przed wpisem do RNP poprzez wniesienie sprzeciwu do wierzyciela. Sprzeciw może dotyczyć samego zagrożenia wpisania do rejestru lub wprowadzenia do niego danych. Prawo do wniesienia sprzeciwu dłużnik ma od dnia doręczenia ostrzeżenia o wpisie, do momentu wpisu danych do RNP.

Sprzeciw od wpisu do RNP można złożyć tylko gdy kwestionuje się istnienie lub wysokość należności pieniężnej lub odsetek z tytułu niezapłacenia jej w terminie.

Samo wniesienie sprzeciwu nie wstrzymuje wpisu do RNP ani ewentualnej egzekucji należności. Jeżeli wierzyciel uwzględni sprzeciw dłużnika to albo nie dokonuje wpisu, albo dokonuje wykreślenia z rejestru danych. 

Wierzyciel może nie uwzględnić sprzeciwu zobowiązanego. W takim wypadku wydaje postanowienie o odmowie uwzględnienia sprzeciwu. Dłużnikowi przysługuje możliwość złożenia zażalenia na takie postanowienie wierzyciela. Zażalenie wnosi się do organu odwoławczego za pośrednictwem wierzyciela. Z kolei od rozstrzygnięcia organu odwoławczego przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1201)

Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (Dz.U. z 2017 r. poz. 933)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

Od 1 września przedszkola będą otwarte do 20:00. Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

To dobra wiadomość dla rodziców pracujących na zmiany albo wracających późno z pracy. Od 1 września miejskie przedszkola w Sosnowcu będą czynne aż do godziny 20:00 – zapowiada Damian Żurawski, przewodniczący Komisji Oświaty w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu.

REKLAMA

NFZ zmienia zasady w profilaktyce: Nowoczesne badanie dostępne za darmo dla milionów

Od lipca program profilaktyki raka szyjki macicy finansowany przez NFZ rozszerzono o test molekularny HPV HR i cytologię płynną – badania wcześniej dostępne jedynie prywatnie. Eksperci nazywają to przełomem – testy pozwalają nawet dwukrotnie skuteczniej wykrywać zmiany przedrakowe. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zachęca kobiety do korzystania z bezpłatnej diagnostyki w 2,7 tys. poradni w całej Polsce.

System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Karetka dla zwierząt. Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach?

Pytań dotyczących pojazdów uprzywilejowany jest wiele, w szczególności: co to jest pojazd uprzywilejowany? Jak się zachować, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany? Jakie służby są uprzywilejowane i jakie są pojazdy uprzywilejowane? Będzie nowy pojazd uprzywilejowany na polskich drogach? W zakresie tego ostatniego pytania poruszamy ciekawy postulat, który może dotyczyć wielu osób!

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

REKLAMA

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA