| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Egzekucja komornicza > Jak dokonać potrącenia z wynagrodzenia przy zbiegu zajęć komorniczych

Jak dokonać potrącenia z wynagrodzenia przy zbiegu zajęć komorniczych

Pracownik ma zajęcie niealimentacyjne wraz z kosztami ubocznymi na kwotę 8157,25 zł. Wynagrodzenie brutto wynosi 2304,00 zł. Jest zastosowana ulga w kwocie 46,33 zł i koszty uzyskania przychodów 111,25 zł. Na konto tego zajęcia jest przekazywana kwota 212,19 zł. Otrzymaliśmy drugie zajęcie na kwotę 4004,88 zł, również niealimentacyjne. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Pracodawca ma w tej sytuacji obowiązki informacyjne wobec obu komorników. Natomiast nie może nic potrącić pracownikowi ponad to, co do tej pory było przekazywane na poczet pierwszego zajęcia.

Komornicze zajęcie wynagrodzenia

Postępowanie egzekucyjne dotyczące wynagrodzenia za pracę wszczyna komornik przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika.

Dokonując zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz przekazywał zajęte wynagrodzenie:

1) bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo

2) komornikowi w wypadku gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Ponadto komornik wzywa też pracodawcę, aby w ciągu tygodnia:

1) przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia za pracę dłużnika oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów,

2) podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi,

3) w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Pracodawca jest obowiązany do niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela o każdej zmianie wymienionych okoliczności, które mają wpływ na przebieg dalszej egzekucji.

A zatem pracodawca ma wobec komornika określone obowiązki informacyjne.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak dokonać potrącenia z wynagrodzenia przy zbiegu zajęć komorniczych

W artykule przedstawiono również przykład wyliczenia kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracownika.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »