Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ochrona środowiska. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ochrona środowiska.
Ograniczenia w używaniu sprzętu ogrodniczego - co oznaczają w praktyce?
Aktualizacja: 25.09.2020
Czy władze samorządowe mogą wprowadzić każdy rodzaj ograniczenia tłumacząc to względami środowiskowymi? Jak ograniczenia w używaniu sprzętu ogrodniczego mogą wpłynąć na sytuację producentów i posiadaczy? »
Prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt w Sejmie
Aktualizacja: 17.09.2020
W Sejmie trwają prace nad projektami ustaw o ochronie zwierząt. Nowe przepisy zakładają m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra. »
Smog narusza dobra osobiste - RPO
Aktualizacja: 06.08.2019
Każdy powinien mieć możliwość korzystania z nieskażonego środowiska. Tymczasem smog narusza dobra osobiste w postaci: prawa do zdrowia, prawa do ochrony życia prywatnego i mieszkania, prawa do swobodnego przemieszczania się i prawo d życia w czystym środowisku. Zdaniem RPO pozew mieszkańca Rybnika przeciwko państwu powinien zostać uznany. »
Aktualizacja: 09.11.2018
17 wielkopolskich gmin połączyło siły, aby wspólnie rozwiązać problem odpadów. »
Jak przenieść na inny podmiot decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji?
Aktualizacja: 01.10.2018
Prejudycjalny charakter decyzji środowiskowej powoduje, iż z uwagi na zmiany w otoczeniu rynkowym, podmiot który uzyskał tą decyzję nie zawsze jest tym, który inwestycję budowlaną finalnie zrealizuje. Powyższe zatem w przypadku zmian wynikających z przejęć, przekształceń, podziałów, likwidacji, upadłości, czy prostej zmiany planów rynkowych, wymusza konieczność rezygnacji z zamiaru realizacji inwestycji przez jednych, a równoczesne ujawnienia zainteresowania inwestycjami przez inny podmiot. Możliwość przeniesienia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji jest odpowiedzią na wskazane zmiany rynkowe. »
Dostęp do informacji o środowisku – dowiedz się wszystkiego o twoim otoczeniu + wniosek
Aktualizacja: 01.02.2018
Prawo do informacji o środowisku zapewnia Konstytucja i inne ustawy. Możliwość złożenia wniosku o udzielenie informacji o środowisku i jego ochronie ma każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, obywatelstwa czy zdolności do czynności prawnej. Sprawdź jakich informacji o środowisku i jego ochronie możesz zażądać od władz. »
Powstanie Dyrekcja Ochrony Środowiska
Aktualizacja: 05.12.2017
Ministerstwo Środowiska planuje zmiany w zakresie instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska zostaną zastąpione jednym organem - Dyrekcją Ochrony Środowiska. »
Stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu – 2018 r.
Aktualizacja: 02.11.2017
Minister Środowiska ogłosił stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Sprawdź jakie stawki będą obowiązywać w 2018 r. »
Od września 2017 r. w Warszawie rusza dofinansowanie do wymiany pieców
Aktualizacja: 25.08.2017
Od 1 września 2017 r. w Biurze Ochrony Środowiska można składać wnioski o udzielenie dotacji na wymianę starego pieca na piec gazowy lub na podłączenie obiektu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie ze strony miasta wyniesie do 75 % rzeczywistych kosztów inwestycji. »
Aktualizacja: 07.08.2017
1 stycznia 2018 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające nową opłatę recyklingową. Nowelizacja poskutkuje m.in. obowiązkowymi opłatami za torebki foliowe. Oznacza to, że za zwykła foliówkę możemy zapłacić nawet 1 zł. »
Aktualizacja: 31.07.2017
Żeby założyć fundację nie trzeba wiele – ciekawy pomysł i określony zasób środków finansowych może wystarczyć w urzeczywistnieniu szlachetnego celu. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy nie utoniesz w morzu regulacji prawnych, przeczytaj jakie wymogi formalne nakłada na Ciebie ustawa. »
Aktualizacja: 24.04.2017
Zgodnie z założeniami projektu ustawy o GMO utworzenie na terytorium Polski uprawy GMO będzie możliwe po uzyskaniu zezwolenia ministra środowiska oraz pozytywnej opinii związków pszczelarzy, których nieruchomości bądź pasieki są położone w odległości do 3 km od gruntu rolnego, na którym planowano uprawę GMO. »
Aktualizacja: 15.05.2014
Segregacja śmieci to hasło, które budzi wiele emocji, zarówno wśród zarządów spółdzielni mieszkaniowych jak i ich użytkowników. Wskutek wyroku TK z dnia 28 listopada 2013 roku (K 17/12) ustawa śmieciowa, regulująca zasady segregacji śmieci, wymaga zmian, które nastąpią w 2014 i 2015 roku. »
Ograniczenie zużycia jednorazowych toreb foliowych
Aktualizacja: 17.04.2014
Zgodnie z projektem przepisów, który został przyjęty 16 kwietnia 2014 roku (w środę), zużycie jednorazowych toreb foliowych ma zostać ograniczone do 2019 roku o 80%. Jako środki do celu mają posłużyć: podatki, opłaty, zakazy oraz ograniczenia sprzedaży. »
Segregacja śmieci – obowiązek czy możliwość?
Aktualizacja: 18.02.2014
Segregacja śmieci (selekcja, sortowanie) rozumiana jest jako metoda pozwalająca na efektywne odzyskiwanie i utylizację odpadów. Rząd pracuje nad projektem ustawy, która nałoży na właścicieli nieruchomości obowiązek segregacji śmieci. Brak podporządkowania się ustawowemu obowiązkowi segregacji śmieci ma skutkować obarczeniem dotkliwą karą administracyjną. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie