REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Ziemi - jak przyczynić się do ochrony środowiska?

Dzień Ziemi 2023
Co każdy z nas może zrobić z okazji Dnia Ziemi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia każdego roku i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz edukowanie społeczeństwa na temat wpływu działalności człowieka na naszą planetę. Święto po raz pierwszy obchodzono w USA w 1970 roku, a obecnie obchodzone jest na całym świecie. Z okazji Dnia Ziemi w 2023 roku każdy z nas może podjąć działania na rzecz ochrony środowiska, takie jak oszczędzanie energii i wody, sortowanie odpadów, kupowanie lokalnych produktów, ograniczanie zużycia papieru, używanie środków transportu alternatywnego, sadzenie roślin i edukowanie innych.
rozwiń >

O co chodzi w Dniu Ziemi?

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz podkreślenie roli, jaką odgrywa Ziemia w życiu każdego z nas. Obchody Dnia Ziemi skupiają się na edukowaniu społeczeństwa o wpływie działalności człowieka na środowisko i propagowaniu działań na rzecz jego ochrony. W ten dzień organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, w tym m.in. sprzątanie ulic i parków, akcje sadzenia drzew, seminaria i warsztaty poświęcone tematom związanym z ochroną środowiska oraz kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń dla naszej planety i sposobów ich przeciwdziałania.

REKLAMA

Gdzie po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi?

Pierwsze obchody Dnia Ziemi miały miejsce 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Był to pomysł senatora z Wisconsin - Gaylorda Nelsona, który chciał zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną środowiska oraz skłonić rządy i społeczeństwo do podejmowania działań na rzecz ochrony natury. Wkrótce po pierwszych obchodach w USA, Dzień Ziemi zaczął być obchodzony także w innych krajach na całym świecie. Obecnie jest to coroczne wydarzenie, w którym uczestniczą miliony ludzi z różnych zakątków globu.

Polecamy: Quiz z okazji Dnia Ziemi

Co każdy z nas może zrobić z okazji Dnia Ziemi?

Z okazji Dnia Ziemi każdy z nas może podjąć wiele działań, które pomogą w ochronie środowiska naturalnego. Oto kilka sugestii:

Oszczędzać energię - wyłączać światło i urządzenia elektryczne, gdy ich nie używamy, korzystać z energooszczędnych źródeł światła i ograniczyć korzystanie z klimatyzacji.

Oszczędzać wodę - ograniczać ilość wody zużywanej podczas kąpieli, mycia naczyń i prania, zwracać uwagę na to, aby nie marnować wody.

Sortować odpady - dzięki poprawnemu sortowaniu odpadów możemy zminimalizować ilość śmieci, które trafiają na składowiska odpadów i zwiększyć ich recykling.

Kupować lokalne produkty - wybierając produkty lokalne, wspieramy rozwój lokalnej gospodarki i zmniejszamy ilość emisji związków węgla, które powstają podczas transportu towarów.

Ograniczać zużycie papieru - zamiast drukować dokumenty, korzystaj z formy elektronicznej, wybieraj papier z recyklingu, korzystaj z dwustronnego druku.

Używać środków transportu alternatywnego - wybierajmy rower, komunikację miejską, samochody elektryczne lub hybrydowe, dzięki temu zmniejszymy ilość spalin wytwarzanych przez samochody z silnikiem spalinowym.

Sadzić rośliny - sadzenie roślin pomaga w zwiększeniu ilości tlenu w powietrzu i poprawia jakość powietrza, a dodatkowo przyczynia się do ochrony bioróżnorodności.

Edukować innych - podziel się swoją wiedzą na temat ochrony środowiska z innymi, promuj zdrowy styl życia, inspirować innych do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Pamiętajmy, że każda proekologiczna decyzja ma znaczenie, a Dzień Ziemi to dobry moment, aby rozpocząć działania, które pomogą w ochronie naszej planety.

Jak obchodzić Dzień Ziemi w szkole?

Dzień Ziemi jest doskonałą okazją, aby w szkole zwrócić uwagę na ważność ochrony środowiska i przyczynić się do edukacji uczniów na ten temat. Oto kilka sugestii, jak można obchodzić Dzień Ziemi w szkole:

Zorganizuj konkurs plastyczny, podczas którego uczniowie zaprezentują swoje rysunki, obrazki lub prace z recyklingu na temat ochrony środowiska.

Zorganizuj akcję sprzątania terenu wokół szkoły lub w pobliskim parku, aby pokazać, jak ważne jest utrzymanie czystości w naszym otoczeniu.

Zorganizuj prezentację lub wykład na temat ochrony środowiska, aby uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na ten temat.

Zaproponuj, aby na jedną godzinę wyłączyć światło i urządzenia elektryczne w szkole, aby zwrócić uwagę na oszczędzanie energii.

Zorganizuj konkurs lub quiz na temat ochrony środowiska, aby przetestować wiedzę uczniów na ten temat i zachęcić ich do dalszej edukacji.

Zaproponuj, aby uczniowie przygotowali prezentacje lub projekty, które przedstawią, jak można działać na rzecz ochrony środowiska w swojej okolicy.

Zachęć uczniów do uprawiania roślin, sadzenia drzew lub tworzenia szkolnego ogrodu, aby pokazać, jak ważna jest ochrona bioróżnorodności.

Zaproponuj, aby uczniowie przynieśli do szkoły swoje zbiory plastikowych butelek, puszek lub papieru, które będą mogli przetworzyć na przykład w prace plastyczne lub użytkowe przedmioty.

Zorganizuj wycieczkę do pobliskiego parku lub rezerwatu przyrody, aby uczniowie mogli zobaczyć, jak piękna jest nasza planeta i jak ważne jest, aby ją chronić.

Zachęć uczniów do korzystania z ekologicznych form transportu, takich jak rowery, hulajnogi lub samochody elektryczne, aby promować zdrowy i przyjazny dla środowiska styl życia.

Pamiętaj, że Dzień Ziemi to doskonała okazja, aby zainspirować i edukować uczniów na temat ochrony środowiska i przyczynić się do poprawy jakości życia na naszej planecie.

Dzień Ziemi 2023 - Zainwestuj w naszą Planetę

Światowy Dzień Ziemi 2023 odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą Planetę”. Inicjatywa ta - jak podkreśla Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - stanowi świetną okazję, by promować ekologię poprzez organizację różnego rodzaju akcji społecznych, takich jak zbieranie śmieci czy sadzenie drzew. To również szansa, by podnieść świadomość na temat postępującego globalnego ocieplenia, które na skutek działalności człowieka wzrasta w tempie 0,2°C  na dziesięć lat. To pociąga za sobą kolejny problem: kurczenie się zasobów wodnych ­– w ciągu ostatnich 20 lat ilość dostępnej wody słodkiej (pitnej) zmniejszała się o 1 cm rocznie.

Czytaj artykuł na ten temat na stronie PARP: Świętujemy Dzień Ziemi!

Dzień ziemi 2023 Zainwestuj w naszą planetę

Dzień ziemi 2023 Zainwestuj w naszą planetę

Dzień ziemi 2023 Zainwestuj w naszą planetę

Shutterstock

Dzień Ziemi a kryzys klimatyczny

Obecnie jesteśmy świadkami kryzysu klimatycznego - piszą na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe przy okazji Dnia Ziemi - który stanowi ogromny problem dla całego świata. Konsekwencje tego są odczuwalne już dziś, a zdaniem specjalistów sytuacja ta na przestrzeni lat ulegnie znacznemu pogorszeniu. Do najpoważniejszych skutków globalnego ocieplenia należą m.in.:

 • coraz częściej występujące susze oraz powodzie
 • ciągły wzrost poziomu wód w morzach i oceanach
 • coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak długotrwałe upały, gwałtowne opady deszczu
 • topnienie lodowców
 • zwiększona częstotliwość i zasięg pożarów w lasach
 • coraz dłuższy okres wegetacyjny flory

Zmieniający się klimat wpływa na wszystkie komponenty lasu - podkreślają Lasy Państwowe.
Czytaj cały artykuł na stronie Lasy Państwowe: Dzień Ziemi 2023

Podsumowanie

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz podkreślenie roli, jaką odgrywa Ziemia w życiu każdego z nas. Obchody Dnia Ziemi skupiają się na edukowaniu społeczeństwa o wpływie działalności człowieka na środowisko i propagowaniu działań na rzecz jego ochrony. W ten dzień organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, w tym m.in. sprzątanie ulic i parków, akcje sadzenia drzew, seminaria i warsztaty poświęcone tematom związanym z ochroną środowiska oraz kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń dla naszej planety i sposobów ich przeciwdziałania. W tym artykule dowiesz się, o co dokładnie chodzi w Dniu Ziemi, gdzie po raz pierwszy został obchodzony oraz jakie działania możemy podjąć, aby przyczynić się do ochrony naszej planety. Znajdziesz także propozycje, jak obchodzić Dzień Ziemi w szkole, aby wraz z uczniami zwrócić uwagę na ważność ochrony środowiska i przyczynić się do edukacji na ten temat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • milla
  2023-05-03 11:12:01
  Segreguje śmieci, wyłączam światło, mam roombę którą nie pobiera dużo prądu. Także w jakiś sposób staram się by ziemia nie cierpiała.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

REKLAMA

Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

REKLAMA

Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

REKLAMA