Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odpowiedzialność pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odpowiedzialność pracodawcy.
Jakich danych pracodawca nie może żądać na rozmowie o pracę?
Aktualizacja: 24.10.2018
W trakcie rozmowy o pracę warto pamiętać o swoich prawach, a mianowicie o możliwości zachowania w tajemnicy pewnych informacji. Kodeks pracy stanowi, że pracodawca może wymagać podania tylko określonych danych. »
Zatrudnienie cudzoziemca z Ukrainy 2017 r.
Aktualizacja: 15.11.2017
Zasady zatrudnienia cudzoziemca z Ukrainy są odrębnie uregulowane w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Po spełnieniu ustawowych przesłanek obywatel Ukrainy może być zatrudniony bez konieczności uzyskania zezwolenia. »
Zmiany w prawie pracy już w 2017 r.
Aktualizacja: 30.11.2016
Nowelizacja Kodeksu Pracy ma na celu uproszczenie relacji w zakresie stosunku pracy. Uproszczenie ma polegać przede wszystkim na wprowadzeniu formy elektronicznej wielu czynności z prawa pracy. »
Pracownicy ulegają wypadkom przez brak szkoleń bhp
Aktualizacja: 29.11.2016
Pracodawcy zaniedbują przeprowadzanie szkoleń bhp, mimo że należy to do ich podstawowych obowiązków. Przez niewłaściwe szkolenia bhp aż 149 pracowników zmarło. »
Aktualizacja: 10.12.2014
Pracodawca, który stosuje monitoring w miejscu pracy, powinien pamiętać o ochronie dóbr osobistych, nie tylko swoich i swojego zakładu, ale także pracownika. Jak wyznaczyć granice monitorowania w miejscu pracy, jeśli przepisy jasno nie wskazują, jak daleko może pójść pracodawca? »
Czy można dochodzić nienależnie wypłaconych świadczeń urlopowych?
Aktualizacja: 28.11.2013
Pracownik, który nie wykorzystał całego urlopu, a któremu zostało wypłacone świadczenie urlopowe powinien liczyć się z możliwością dochodzenia przez pracodawcę zwrotu wypłaconej kwoty. Nienależnie wypłacone świadczenia pracodawca może uzyskać poprzez potrącenie z wynagrodzenia. »
Dyskryminacja w zatrudnieniu - nierówne traktowanie pracowników
Aktualizacja: 09.10.2013
Dyskryminacja w zatrudnieniu może być wywołana poprzez nierówne traktowanie pracowników. W takiej sytuacji dyskryminowany pracownik może wystąpić na drogę sądową. Jego zadaniem jest uprawdopodobnienie nierównego traktowania. Wówczas pracodawca będzie musiał udowodnić, że kierował się obiektywnymi powodami. »
Naruszenia przepisów prawa pracy – działania inspektora
Aktualizacja: 14.11.2012
W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy inspektor pracy może podjąć wiele działań mających na celu zapobiegnięcie naruszeniom. Jakie działania może podjąć inspektor pracy? »
Jak działa społeczna inspekcja pracy?
Aktualizacja: 29.10.2012
Uprawnienia do kontroli pracodawcy oprócz Państwowej Inspekcji Pracy posiada również społeczna inspekcja pracy. Na jakich zasadach jest tworzona i jak działa społeczna inspekcja pracy? »
Praca przy komputerze a obowiązki pracodawcy
Aktualizacja: 29.10.2012
Wielu pracowników nie wyobraża sobie swojego dnia pracy bez komputera. Praca przy monitorze jest jednak męcząca i może prowadzić m.in. do uszkodzenia wzroku. Jak pracodawca powinien dbać o pracowników pracujących przy komputerach? »