Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu okresy składkowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące okresy składkowe.
Jak ustalana jest wysokość renty?
Aktualizacja: 04.01.2017
Obliczanie wysokości renty często przysparza kłopotów. Zwłaszcza, że to ubezpieczony decyduje o tym, które lata będą podstawą do naliczenia świadczenia. »
Aktualizacja: 04.02.2014
W 2014 r. emerytura mieszana będzie przyznana również osobom, które w 2014 r. osiągną wiek emerytalny. Wysokość emerytury będzie ustalana na wniosek osoby ubezpieczonej, która nie pobiera wcześniejszej emerytury oraz nie przystąpiła do OFE oraz nie będzie pobierać emerytury z OFE za pośrednictwem ZUSu. »
Jaki staż ubezpieczeniowy uprawnia do renty z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 23.11.2011
Jednym z warunków otrzymania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego uzależnione jest wieku, w którym powstała niezdolność do pracy. »
Emerytura powszechna niezależna od długości okresów składkowych i nieskładkowych
Aktualizacja: 31.10.2011
Prawo do emerytury powszechnej bez względu na liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych uzyskają osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku. Prawo przysługuje po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego. »
Dla kogo dodatkowa możliwość przejścia na emeryturę wcześniejszą
Aktualizacja: 31.10.2011
Dodatkowa możliwość przejścia na emeryturę przysługuje osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 roku. Dotyczy to między innymi osób, które pracowały w szczególnych warunkach oraz w szczególnym charakterze, prowadziły działalność twórczą lub artystyczną. »
Kto ma prawo do emerytury w wieku powszechnym
Aktualizacja: 26.10.2011
W Polsce obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Prawo do emerytury w wieku powszechnym przysługuje ubezpieczonym, którzy urodzili się przed dniem 1 stycznia 1949 roku. »
Komu przysługuje emerytura w wieku przy obniżonym stażu
Aktualizacja: 26.10.2011
Prawo do emerytury w wieku powszechnym może przysługiwać również przy obniżonym o 5 lat stażu ubezpieczeniowym. Emerytura ta przysługuje osobom ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku. »
Emerytura powszechna z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 26.10.2011
Przejście z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę powszechną jest obowiązkowo dokonywane przez organ rentowy. Wymagane jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. »
Okres składkowy i nieskładkowy przyznania renty
Aktualizacja: 26.09.2011
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby w jakim powstała niezdolność do pracy. »
Aktualizacja: 26.09.2011
Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty, i obliczaniu ich wysokości, uwzględnia się m.in. okresy składkowe i nieskładkowe, o którym mowa w przepisach Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. »
Aktualizacja: 14.12.2009
Mój tata jest inwalidą wojskowym po wypadku z czynnej służby. Ma przyznaną rentę III grupy. Urodził się w 1944 r. Obecnie pobiera pół emerytury z pracy. Czy po skończeniu 65 lat należy mu się emerytura wojskowa? »
Czy do przyznania renty wymagany jest długi staż ubezpieczeniowy
Aktualizacja: 22.03.2011
Uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy zależy od udowodnienia stażu ubezpieczeniowego. Na szczęście jest on krótszy niż w przypadku nabycia prawa do emerytury. »
Renta inwalidzka a okres składkowy
Aktualizacja: 14.12.2009
Czy pobyt na rencie inwalidzkiej w latach 1996-2004 zaliczany jest jako okres nieskładkowy - do stażu emerytalnego? »
Czy można doliczyć do renty lata pracy w gospodarstwie
Aktualizacja: 22.03.2011
Pracowałem w gospodarstwie ok. 5 lat, w latach 70-dziesiątych. Ponadto mam 32 lata pracy w zakładzie pracy. Teraz mam przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. ZUS policzył mi tylko te 32 lata pracy, a nie ujął pracy na roli. Czy prawidłowo? »
Od jakich okresów składkowych zależy wysokość emerytury
Aktualizacja: 28.03.2011
Okresy składkowe to takie okresy aktywności zawodowej, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne albo ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także niektóre okresy, za które składka nie została opłacona, gdyż nie było takiego obowiązku. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie