reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Komu przysługuje emerytura w wieku przy obniżonym stażu

Komu przysługuje emerytura w wieku przy obniżonym stażu

Prawo do emerytury w wieku powszechnym może przysługiwać również przy obniżonym o 5 lat stażu ubezpieczeniowym. Emerytura ta przysługuje osobom ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Prawo do emerytury przy obniżonym stażu ubezpieczeniowym

Zasadą jest, że emerytura w wieku powszechnym przysługuje mężczyznom, którzy osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 65 lat i mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat. Kobiety, aby otrzymać emeryturę w wieku powszechnym muszą spełniać łącznie następujące: osiągnąć wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat i posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat. Pod pewnymi warunkami emerytura w wieku powszechnym może również przysługiwać osobom, które osiągnęły co prawda powszechny okres emerytalny, ale nie posiadają odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Zobacz także dział: Emerytury powszechne

Ubezpieczeniu mogą przejść na emeryturę, jeśli posiadają krótszy o 5 lat staż ubezpieczeniowy, wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet lub 20 lat dla mężczyzn.

Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku, którzy nie osiągnęli okresu składkowego i nieskładkowego 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, przysługuje emerytura, jeżeli osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Ponadto muszą osiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn.

Aby udowodnić wystarczająco długi okres składkowy i nieskładkowy można doliczyć  tak zwane okresy rolne oraz okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku, gdy okresy składkowe i nieskładkowe nie są wystarczające do wykazania stażu ubezpieczeniowego, a okresy rolne oraz okresy pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy są zbyt krótkie, aby uzupełnić staż ubezpieczeniowy do 20 lub 25 lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może uzupełnić staż tymi okresami do wymiaru 15 lub 20 lat.

Przy emeryturze w wieku powszechnym przy obniżonym stażu ubezpieczeniowym brak jest możliwości podwyższenia takiej emerytury do kwoty emerytury minimalnej. W przypadku, gdy po dokonaniu wyliczeń jest emerytura jest niższa od tej gwarantowanej kwoty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie w wysokości faktycznie obliczonej.

Zobacz także: Emerytura powszechna z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy

Podstawa prawna: Art. 28 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama