| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Emerytura powszechna z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy

Emerytura powszechna z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy

Przejście z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę powszechną jest obowiązkowo dokonywane przez organ rentowy. Wymagane jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Kiedy możliwe jest przejście z renty na emeryturę

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje z urzędu emeryturę osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Oprócz osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego wymagane jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Przy czym długość okresu ubezpieczenia może być dowolna. Co oznacza, że do przyznania z urzędu emerytury wystarczy nawet jeden dzień podlegania tym ubezpieczeniom.

Emerytury z urzędy w zamian za rentę z tytułu niezdolności do pracy nie przyznaje się:

  • pomimo ukończenia powszechnego wieku emerytalnego osobom pobierającym rentę wypadkową z tytułu niezdolności do pracy przysługującą na podstawie ustawy z dnia o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych;
  • pomimo ukończenia powszechnego wieku emerytalnego osobom pobierającym  rentę wypadkową z tytułu niezdolności do pracy przyznaną na podstawie ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków przy pracy powstałych w szczególnych okolicznościach;
  • osobie, która najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym ukończyła powszechny wiek emerytalny zgłosiła wniosek o przyznanie emerytury. Osobie tej nie ustaje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, ale będzie ona musiała wybrać, które z tych dwóch świadczeń ma być wypłacane.

Zobacz także dział: Emerytury powszechne

Jak przebiega proces przejście rencisty na emeryturę powszechną

Emeryturę przyznaje się od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. W przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana od dnia, od którego podjęto jej wypłatę.

W wyniku przyznania emerytury zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje dotychczasowe prawo do renty.

Wysokość takiej emerytury powszechnej nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty, ale może być niższa od najniższej emerytury. Podwyższenie takiej emerytury do kwoty najniższego świadczenia emerytalnego odbywa się w taki sposób, aby emerytura nie była niższa od najniższej kwoty, o ile ubezpieczony mężczyzna ukończył 65 lat życia i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat, a kobieta ukończyła 60 lat życia i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat.

Zobacz także: Z renty na emeryturę

Podstawa prawna: Art. 27a Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »