REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Emerytura powszechna z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy

Ewa Ryś
W wyniku przyznania emerytury zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje dotychczasowe prawo do renty. Fot. Fotolia
W wyniku przyznania emerytury zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje dotychczasowe prawo do renty. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przejście z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę powszechną jest obowiązkowo dokonywane przez organ rentowy. Wymagane jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Kiedy możliwe jest przejście z renty na emeryturę

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

REKLAMA

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy w momencie osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje z urzędu emeryturę osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Oprócz osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego wymagane jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Przy czym długość okresu ubezpieczenia może być dowolna. Co oznacza, że do przyznania z urzędu emerytury wystarczy nawet jeden dzień podlegania tym ubezpieczeniom.

Emerytury z urzędy w zamian za rentę z tytułu niezdolności do pracy nie przyznaje się:

  • pomimo ukończenia powszechnego wieku emerytalnego osobom pobierającym rentę wypadkową z tytułu niezdolności do pracy przysługującą na podstawie ustawy z dnia o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych;
  • pomimo ukończenia powszechnego wieku emerytalnego osobom pobierającym  rentę wypadkową z tytułu niezdolności do pracy przyznaną na podstawie ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków przy pracy powstałych w szczególnych okolicznościach;
  • osobie, która najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym ukończyła powszechny wiek emerytalny zgłosiła wniosek o przyznanie emerytury. Osobie tej nie ustaje prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, ale będzie ona musiała wybrać, które z tych dwóch świadczeń ma być wypłacane.

Zobacz także dział: Emerytury powszechne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przebiega proces przejście rencisty na emeryturę powszechną

Emeryturę przyznaje się od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. W przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana od dnia, od którego podjęto jej wypłatę.

W wyniku przyznania emerytury zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje dotychczasowe prawo do renty.

Wysokość takiej emerytury powszechnej nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty, ale może być niższa od najniższej emerytury. Podwyższenie takiej emerytury do kwoty najniższego świadczenia emerytalnego odbywa się w taki sposób, aby emerytura nie była niższa od najniższej kwoty, o ile ubezpieczony mężczyzna ukończył 65 lat życia i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat, a kobieta ukończyła 60 lat życia i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat.

Zobacz także: Z renty na emeryturę

Podstawa prawna: Art. 27a Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

REKLAMA

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

REKLAMA