reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Emerytura powszechna niezależna od długości okresów składkowych i nieskładkowych

Emerytura powszechna niezależna od długości okresów składkowych i nieskładkowych

Prawo do emerytury powszechnej bez względu na liczbę lat okresów składkowych i nieskładkowych uzyskają osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku. Prawo przysługuje po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego.

Kto ma prawo do emerytury powszechnej

Emerytura w powszechnym wieku emerytalnym przysługuje kobietom, które ukończyły 60 lat oraz mężczyznom, którzy ukończyli lat 65. Od wielu lat toczą się dyskusję o wydłużeniu powszechnego wieku emerytalnego lub o zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Zobacz także dział: Emerytury powszechne

Emerytura powszechna bez względu na liczbę okresów składkowych i nieskładkowych

Jak wspomniano wyżej powszechny wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku mogą nabyć prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym, bez względu na liczbę udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych. W tym celu muszą spełniać warunek, w dniu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego muszą pobierać rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz podlegać ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przez jakikolwiek okres czasu. W takim przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy emeryturę. Co ważne ZUS uczyni to z urzędu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje emeryturę od dnia osiągnięcia przez rencistę powszechnego wieku uprawniającego do emerytury. W przypadku, gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana ZUS przyznaje emeryturę od dnia, od którego podjętoby wypłatę renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyzna z urzędu emerytury osobie, która w miesiącu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego zgłosiła wniosek o emeryturę. Osoba taka nabywa prawo do emerytury i zachowuje uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy. Może ona jednak pobierać jedno z tych świadczeń, świadczenie wybrane lub dla niej korzystniejsze.

Kto ma prawo do emerytury bez względu na staż ubezpieczeniowy

Emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym bez względu na liczbę udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych w latach 2009-2013 uzyskają tylko kobiety urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku. Natomiast mężczyźni urodzeni w 1949 roku i później będą mogli skorzystać z tego uprawnienia najwcześniej w dnia 1 stycznia 2014 roku. Dzieje się tako ponieważ powszechny wiek emerytalny 65 lat najwcześniej 1 stycznia 2014 roku. Dopiero wtedy będą mogli się ubiegać o emeryturę powszechną.

Zobacz także: Emerytura za wiele lat pracy w szczególnych warunkach

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym bez względu na liczbę udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych w latach 2009-2013 uzyskają tylko kobiety urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku. Fot. Fotolia
Emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym bez względu na liczbę udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych w latach 2009-2013 uzyskają tylko kobiety urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama