reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Jaki staż ubezpieczeniowy uprawnia do renty z tytułu niezdolności do pracy

Jaki staż ubezpieczeniowy uprawnia do renty z tytułu niezdolności do pracy

Jednym z warunków otrzymania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy jest warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego uzależnione jest wieku, w którym powstała niezdolność do pracy.

Staż ubezpieczeniowy a renta z tytułu niezdolności do pracy

Warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnoł okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej:

  • 1 rok – jeśli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
  • 2 lata – jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
  • 3 lata – jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
  • 4 lata – jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
  • 5 lat – jeśli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wskazanego wyżej okresu składkowego i nieskładkowego, to warunek posiadania wymaganego stażu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.

Poprzez okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa powyżej należy rozumieć okres minimalny, czyli taką liczbę okresów składkowych i nieskładkowych, której wykonanie umożliwia spełnienie wymogów formalnych  do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy. Ten wymagany okres minimalny wynosi co do zasady 5 lat, ale jest on stopniowy obniżany w stosunku do osób, u których niezdolność do pracy powstała przed 30 rokiem życia.

Z obowiązku posiadania określonego okresu składkowego i nieskładkowego zwolnione są osoby, u których niezdolność do pracy powstała przez wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

Zobacz także: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy

Przepisy emerytalno-rentowe wskazują warunek dodatkowy, który został wprowadzony w celu zachowania czasowego związku niezdolności do pracy z tytułem ubezpieczenia rentowego. Polega on na tym, że wymagany okres składkowy i nieskładkowych musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Ten warunek dotyczy jednak tylko okresu pięcioletniego, wymaganego od osób, u których niezdolność do pracy powstała po wyżej 30 roku życia. W przypadku pozostałych osób wymagany okres składkowy i nieskładkowy oblicza się z całego okresu aktywności zawodowej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama