REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Emerytury stażowe w sejmie - ocena BCC
Emerytury stażowe w sejmie - ocena BCC
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Emerytury stażowe - Sejm zaczyna prace nad zgłoszonym przez "Solidarność" obywatelskim projektem. Jak emerytury stażowe ocenia BCC?

Emerytury stażowe - sejm

Sejm właśnie zaczyna prace nad zgłoszonym przez „Solidarność” obywatelskim projektem emerytur stażowych. Prezydent Andrzej Duda złożył również własny projekt ustawy. Celem obu projektów jest wprowadzenie emerytury stażowej, która umożliwi wcześniejsze przechodzenie na emeryturę osób zarówno objętych ZUS i KRUS.

REKLAMA

Obecnie wielkość wypłat emerytur i rent dochodzi do 12 proc. PKB. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych staje się zasadniczo konkurentem wszystkich programów o charakterze rozwojowym i infrastrukturalnym, które poza dopłatami z UE wymagają donacji budżetu państwa. Wraz ze wzrostem wydatków na emerytury ta konkurencja będzie wzrastać, choćby z tego powodu, że w przypadku emerytury stażowej dla kobiet, będą mogły odchodzić na emeryturę kobiety mające mniej niż 55 lat.

Emerytura stażowe niezależna od okresów składkowych

Emerytura stażowa niezależna od okresów składkowych wprowadza potencjalnego emeryta w sferę minimalnych świadczeń. Podstawą reformy z 1999 roku był system zdefiniowanej składki: tyle ile odłożyłeś, podzielone przez długość życia, trafi w twoje ręce na emeryturze. W obywatelskiej koncepcji emerytury stażowej jest zastrzeżenie, że nie może wynosić ona mniej niż 120 proc. minimalnego świadczenia. Jednak nadal mówimy o minimalnym świadczeniu. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy powstanie „nowy stary portfel” świadczeń emeryckich, które będą najniższe. Może warto byłoby zastanowić się nad uwzględnieniem wyłącznie lat składkowych.

Emerytura stażowa poszerzy strefę ubóstwa?

Emerytura stażowa w proponowanym kształcie jest rozwiązaniem wypychającym ludzi z rynku pracy i jednocześnie nie zapewniającym im odpowiednich warunków życia przez co de facto poszerza strefę ubóstwa.

Zasady uzyskania emerytury

Obecnie warunkiem przejścia na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym jest osiągnięcie wieku 60/65 lat kobiet i mężczyzn. Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku przysługuje emerytura w tym wieku, jeśli posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Zniesmaczony
    2021-12-15 23:17:02
    Popieram komentarz Leszka. Dodam, że zamierzonych przekłamań jest nieco więcej: 1) wysokość emerytury stażowej jest jak najbardziej uzależniona od długości okresów składkowych (a nie jak podano w podtytule); 2) im dłuższy okres składkowy, tym wyższa emerytura, okres min.35-K/40-M w oczywisty sposób zapewnią więc wyższą emeryturę, twierdzenie zatem, że emerytury stażowe poszerzą strefę ubóstwa jest zwyczajnym kłamstwem; 3) odniesienie do kwoty minimalnej dotyczy 100%, a nie 120% najniższego świadczenia; 4) sugestia o uwzględnianiu jedynie okresów składkowych prowadzi do wniosku, że uprawnionym do emerytury mogłaby być osoba o stażu znacznie przekraczającym 35/40 lat; oznacza to, że w większości przypadków należałoby wyraźnie przekroczyć powszechny wiek emerytalny (60-K/65-M); a co ze schorowanymi, którzy utracili zdrowie i nie są zdolni kontynuować pracy zawodowej, w sytuacji, kiedy ZUS w zasadzie zawiesił przyznawanie rent; 5) w artykule mówi się o wypłatach świadczeń emerytalnych sięgających 12% PKB, dając do zrozumienia, że emeryci stażowi generowaliby olbrzymie dodatkowe koszty; zapomina się jednak, że oni - póki żyją - upominają się jedynie o oddanie tylko części gromadzonych przez nich składek w ZUS. Proszę pamiętać, że to nie oni odpowiadają za niekorzystne trendy demograficzne i to nie oni odpowiadają za niefrasobliwość ekip rządzących, uprawiających od lat demoralizujące rozdawnictwo. Smutne, że obserwuje się nachalną ofensywę medialną wymierzoną przeciwko emeryturom stażowym i tworzoną na wyraźne zamówienie polityczne.
    1
  • Leszek
    2021-12-15 10:43:13
    Jakie wypychające z rynku pracy co wy piszecie kto chce to pójdzie kto chce nie.
    1
    pokażodpowiedzi (1)
  • JANNN
    2021-12-16 14:55:53
    Emerytura stażowa poszerzy strefę ubóstwa ten co to pisze jest IDIOTĄ on mnie obraża to ja jego też. Jak po 46 latach pracy płacąc ZUS ma mi nie wystarczyć na emeryturę. NIE będę tyrać do 50 lat pracy na tego NIEROBA.
    1
    pokażodpowiedzi (1)
  • artur
    2021-12-16 14:22:15
    nikt nas nie puści na stażówki bo kto będzie tyrał na tych nierobów, rozdawnictwo w toku ale nie dla tych co pracują od dawna
    1
  • artur
    2021-12-16 14:18:44
    q........wa to są moje pieniądze i żaden zus krus czy inne pajace nic mi nie dają z własnej kieszeni a wszyscy ci mądrale co powiadają że należy pracować do zdechu niech pracują nikt im nie broni, wszystkim tym mądrym mogę pospawać gaz do domu w wieku 70 lat ciekawe czy chcieli by takiego majstra? domu
    0
  • Olek
    2021-12-18 07:59:50
    Niech dadzą wyższe wynagrodzenia to kto zdrowy będzie nadal pracował. Minimalne wynagrodzenie jest na takim poziomie, że nie wiele mniejsza będzie emerytura. Po 40 latach ciężkiej pracy, nie biurowej, powinna być wysoka emerytura. Ale nie w Polsce, ponieważ każdy kto ciężko pracował fizycznie przeważnie mało zarabiał. Na zachodzie jest inaczej. Ciężka praca jest dobrze wynagradzana i emerytura wcześniejsza. Masz szkołę, masz lżejszą pracę ale musisz dłużej pracować. To ma sens.
    0
  • sort65
    2021-12-28 21:52:24
    Najpierw to trzeba zrobić porządek ze starymi ustawami ( pomostówka , kapitał początkowy gdzie wcale nie chodzi o pieniądze , staż do 1999 r. gdzie nigdy lat nie przybędzie , szkodliwe z lat prl . lata i ograniczenia takie jak : urodzeni w latach 1948 do 1969 jak ukończą do 2008 60 lat - takie bzdury istnieją w ustawach i przyznać się że roczniki od połowy 1958 r. i dalej zostały oszukane odnośnie wcześniejszych emerytur.
    0
  • sort65
    2021-12-28 21:36:20
    Rozumiem że mnie spłacą ( 48 lat pracy) a do innych będą chodzić po cmentarzach i pukać w trumny : puk puk chcesz stażowe ?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

“Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

REKLAMA

Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

REKLAMA