REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pacjent, Zdrowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nefrologia

Nefrologia to gałąź medycyny zajmująca się rozpoznawaniem, terapią i zapobieganiem schorzeniom nerek oraz układu moczowego, która nie obejmuje procedur chirurgicznych. 

Endokrynologia

Endokrynologia to gałąź nauki i medycyny poświęcona badaniu procesów wydzielania wewnętrznego, działaniu gruczołów oraz hormonów.

Niewyspani pracownicy kosztują gospodarkę minimum 8 mld złotych rocznie

Prawie połowa Polaków nie jest zadowolona ze swojego snu. Najczęściej wskazywaną przyczyną trudności ze spaniem są problemy finansowe. Eksperci zwracają uwagę, że niewyspani pracownicy stanowią nie tylko potencjalne zagrożenie dla siebie i innych, ale też generują spore koszty. 

Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne to procedura diagnostyczna wykorzystywana w medycynie do oceny tkanek i komórek pod mikroskopem w celu zrozumienia zmian chorobowych, diagnozowania chorób oraz monitorowania leczenia. Proces ten polega na pobraniu próbki tkanki lub komórek z organizmu pacjenta i ich dokładnym badaniu w laboratorium histopatologicznym. Wynik badania histopatologicznego jest często niezbędny do potwierdzenia diagnozy wielu chorób, w tym nowotworów.

REKLAMA

Endoskopia

Endoskopia to technika diagnostyczna wykorzystywana w medycynie i weterynarii, która polega na wprowadzeniu cienkiego i giętkiego instrumentu medycznego zwanego endoskopem do wnętrza ciała pacjenta w celu oglądania i oceny narządów, a także przeprowadzania różnych procedur medycznych. Endoskop jest wyposażony w oświetlenie i kamerę, co pozwala lekarzowi na oglądanie obrazów w czasie rzeczywistym na monitorze.

Ultrasonografia (USG)

Ultrasonografia (USG) to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, wykorzystująca ultradźwięki do badania i obrazowania tkanek w medycynie i weterynarii. 

NFZ: rezerwacja terminu porady lekarskiej już przy pierwszym kontakcie pacjenta

Pacjent powinien mieć możliwość zarezerwowania terminu porady już przy pierwszym kontakcie. Sytuacje, w których pacjent jest odsyłany do podjęcia próby rejestracji w kolejnych dniach, nie powinny mieć miejsca - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zaznacza też, że placówki podstawowej opieki mają obowiązek umożliwić rejestrację pacjentów osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym przy wykorzystaniu telefonu lub innych środków komunikacji elektronicznej.

65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody! Dlaczego?

65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody od Prokuratora Generalnego! Czy wystarczające dla dalszej pracy prokuratora były dobre zdrowie, doświadczenie i sumienna służba? Nie. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie.

REKLAMA

Czy palacze powinni płacić wyższą składkę zdrowotną?

Niezdrowy tryb życia – alkohol, zła dieta, stres czy palenie papierosów – jest jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych i wywołanych nimi przedwczesnych zgonów. Dziś papierosy pali prawie 29 proc. Polaków. Czy substytuty nikotyny mogą rozwiązać problem?

Nowa strategia UE w zakresie leków. Dostęp do tańszych leków

Nowa strategia UE ma wzmocnić bezpieczeństwo lekowe w Europie. Zakłada między innymi dostęp do tańszych leków.

Od kiedy program „Dobry posiłek”? MZ o możliwym terminie

Ministerstwo Zdrowia podjęło już odpowiednie działania odnośnie programu "Dobry posiłek"; myślę, że na początku 2024 r. może on zacząć funkcjonować w całym kraju - przekazała we wtorek w Studiu PAP minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Pandemia COVID-19: Kalendarium

Pandemia COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Rozpoczęła się w grudniu 2019 roku i trwała przez kolejne lata, wpływając na życie ludzi, gospodarkę, systemy opieki zdrowotnej i wiele innych aspektów naszego codziennego życia. 

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne

Nowe przepisy ułatwią i przyspieszą uzyskiwanie odszkodowań za błędy medyczne. Decyzję o rekompensacie w ciągu trzech miesięcy podejmie Rzecznik Praw Pacjenta.

Nieplanowane urlopy, L4 i prezenteizm – często stoją za tym schorzenia jamy ustnej

Nieleczone schorzenia jamy ustnej wpływają na częstotliwość nieplanowanych urlopów i zwolnień lekarskich pracownika. Co więcej: znacząco obniżają wydajność w pracy. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze, którzy na łamach magazynu „PLOS ONE” przeanalizowali dane z ankiet National Health and Nutrition Examination Survey, przeprowadzanych w USA przez Centrum Chorób Zakaźnych (CDC).

Jak złożyć wniosek o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych?

Wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych można składać od 6 września 2023 roku. Komu przysługuje rekompensata?

Rehabilitacja lecznicza 2023 – zmiany w dostępie do świadczeń (zabiegów) gwarantowanych. Nowe zasady oceny stanu pacjenta

Ministerstwo Zdrowia przygotowało 3 września 2023 r. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (m.in. fizykoterapii). Zmiany mają przeciwdziałać wystawianiu skierowań dla osób, które nie mają rzeczywistych potrzeb w zakresie rehabilitacji. Zmiany są dość liczne - najistotniejszą zmianę stanowi rozszerzenie wykazu skal i klasyfikacji medycznych służących do oceny stanu klinicznego lub funkcjonalnego pacjenta (świadczeniobiorcy) w kontekście zabiegów rehabilitacji leczniczej.

Jak leczyć migrenę na NFZ? Wyjaśnia neurolog. Botox i leki biologiczne

W Polsce funkcjonuje specjalny program lekowy dla pacjentów cierpiących na migrenę przewlekłą, który daje możliwość refundowanego leczenia przy użyciu nowoczesnych leków. Do tego programu dołączają sukcesywnie kolejne szpitale. O tym jak leczyć migrenę przewlekłą opowiada dr Kamila Bojakowska z Kliniki Neurologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.

Nowa praca. Od kiedy przysługuje prawo do opieki zdrowotnej z NFZ?

Nowa praca – co z korzystaniem ze świadczeń? Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje osobom ubezpieczonym m.in. obowiązkowo – zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jak to wygląda w sytuacji, gdy pracownik rozpoczyna nową pracę? W jakim czasie od zawarcia umowy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa? 

Orzech włoski – uprawa w ogrodzie, najlepsze polskie odmiany, przycinanie, wartości odżywcze, nalewka i konfitura z zielonych orzechów

Jeżeli chcemy pozyskiwać ze swojego ogrodu bardzo zdrowe orzechy, to dobrym wyborem jest orzech włoski. To drzewo bardzo dobrze rośnie w polskich warunkach – choć w zimniejszych rejonach może czasem trochę przemarzać. Co trzeba wiedzieć o uprawie orzecha włoskiego? Jakie odmiany wybrać? Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

Metformina wydłuża życie. Zaskakujące wyniki badań zespołu z Massachusetts General Hospital w Bostonie

Metformina sprzyja długowieczności, ponieważ pobudza wytwarzania w organizmie cząsteczek zwanych lipidami eterowymi, głównego składnika strukturalnego błon komórkowych.

W aptece będzie można się zaszczepić już nie tylko na COVID czy grypę!

Szczepienia w aptekach nie tylko na COVID-19 czy grypę? Przegłosowana ostatecznie przez Sejm w ubiegłym tygodniu duża nowelizacja ustawy refundacyjnej przewiduje również rozszerzenie koszyka szczepień dostępnych w aptekach o inne zalecane szczepienia ochronne. Czy farmaceuci zdążą się przeszkolić przed sezonem infekcyjnym? 

Robisz tatuaż albo makijaż permanentny? Sprawdź, co warto wiedzieć o znieczuleniu!

Tatuaż czy makijaż permanentny mogą wiązać się z bólem. Potrzebne jest znieczulenie miejscowe? Warto pamiętać, że produkt przeznaczony do znieczulania skóry nie jest kosmetykiem! 

Zagrożenia w branży telekomunikacyjnej. Jakie ryzyko zdrowotne ponoszą pracownicy?

Zagrożenia w branży telekomunikacyjnej – co warto wiedzieć o pracy w tym sektorze gospodarki? Pracownik w branży telekomunikacyjnej spotyka się z wieloma czynnikami potencjalnie narażającymi jego zdrowie. Mowa tutaj m.in. o hałasie, prądzie elektrycznym, promieniowaniu elektromagnetycznym czy gazie. Jak to wygląda w praktyce? 

Kleszcze. Jak zapobiegać ukąszeniom? Kiedy iść do lekarza?

Kleszcze mogą wywoływać groźne choroby, a liczba zakażonych wzrasta z roku na rok. Kiedy aktywne są kleszcze? Co trzeba wiedzieć o ukąszeniach?

W Sosnowcu będzie operował robot

Szpital Specjalistyczny nr 5  im. św. Barbary w Sosnowcu kontynuuje modernizację bloku operacyjnego, w tym celu planuje zakup robota. 

Sauna

Sauna to specjalnie skonstruowane pomieszczenie, w którym utrzymywana jest wysoka temperatura i niska lub wysoka wilgotność, co pozwala na doświadczenie korzystnych efektów zdrowotnych i relaksacyjnych. W saunie temperatura powietrza może wynosić od 45 do 110 stopni Celsiusza. 

Ergoterapia

Ergoterapia to forma terapii zajęciowej, której celem jest pomaganie osobom z różnymi problemami zdrowotnymi w osiąganiu jak największej niezależności i funkcjonalności w codziennym życiu. Poprzez zastosowanie różnorodnych aktywności i zajęć, ergoterapia wspiera pacjentów w rozwijaniu umiejętności potrzebnych do wykonywania codziennych czynności, takich jak ubieranie się, karmienie, utrzymanie higieny osobistej czy pracę zawodową.

Arteterapia

Arteterapia to forma terapii, w której proces twórczy wykorzystywany jest jako narzędzie do poprawy zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. 

Hortiterapia

Hortiterapia, znana także jako ogrodoterapia, to forma terapii oparta na interakcji człowieka z otaczającą go roślinnością i ogrodem. Jest to terapeutyczny proces, w którym praca w ogrodzie lub praca z roślinami jest wykorzystywana do poprawy zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego pacjentów. 

Hipoterapia

Hipoterapia to terapeutyczna metoda wykorzystująca interakcję między człowiekiem a koniem w celu poprawy zdrowia fizycznego, emocjonalnego lub psychologicznego pacjenta. 

Krioterapia

Krioterapia to rodzaj terapii wykorzystującej niskie temperatury w celach leczniczych lub zdrowotnych. Istnieją różne formy krioterapii, ale głównym celem jest obniżenie temperatury tkanek ciała, co może przynosić różne korzyści zdrowotne.

Pirola - nowy wariant koronawirusa szybko się rozprzestrzenia. WHO: trudno jeszcze ocenić zagrożenie

Nowy wariant koronawirusa o symbolu BA.2.86 i nazwie Pirola wykryto w ostatnich dniach w czterech różnych krajach u sześciu pacjentów. Naukowcy wskazują, że Pirola jest już obecny w wielu krajach, a zakażenie nim wykrywa się u osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że jest jeszcze jest za mało badań i obserwacji, by jednoznacznie ocenić jak groźny jest ten wariant koronawirusa.

Polacy nie potrafią opatrywać oparzeń? W gojeniu ran kluczowa jest pierwsza pomoc!

Co to są oparzenia termiczne? Jak zastosować pierwszą pomoc w przypadku takiego oparzenia? Kiedy działać samodzielnie, a kiedy zgłosić się po interwencję medyczną? 

Porównanie odpowiedzi Google i ChatGPT na pytania dotyczące zdrowia

Według opublikowanego badania w „Journal of Medical Internet Research”, porównującego odpowiedzi Google i ChatGPT na temat choroby Alzheimera i innych form demencji, wyniki wskazują, że Google dostarcza bardziej aktualnych informacji, podczas gdy ChatGPT prezentuje odpowiedzi bardziej obiektywne

Cytryniec chiński – oryginalne pnącze z dekoracyjnymi owocami o 5 smakach. Jak uprawiać w ogrodzie? Jak jeść?

Nadal mało znanym w Polsce pnączem a zdecydowanie wartym posadzenia w ogrodzie jest cytryniec chiński. Jeżeli znajdziemy mu słoneczne miejsce, podporę co najmniej 3-4 metrową i zapewnimy wilgotną, żyzną glebę, to odwdzięczy się drobnymi czerwonymi, jadalnymi i korzystnie wpływającymi na zdrowie owocami. Owoce te mają 5 smaków. Naprawdę, sprawdziliśmy! Oprócz tego roślina ta jest od tysięcy lat wykorzystywana w medycynie chińskiej, a jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka potwierdzają współcześni naukowcy.

Dlaczego w stresujących sytuacjach chętnie sięgamy po słodkie jedzenie?

Przewlekły stres może zaburzać działanie układu nagrody w mózgu i powodować błędną reakcję na sytość oraz wzmagać apetyt na słodkie jedzenie. Australijscy naukowcy przetestowali to na myszach, ale taki sam mechanizm może zachodzić u ludzi.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, to plan żywieniowy charakteryzujący się bardzo niskim spożyciem węglowodanów i wysokim spożyciem tłuszczów.

Zamiana kotleta na sałatkę zmniejszy ryzyko zawału. Jak?

Zwiększony poziom cholesterolu jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, ale dieta roślinna może go obniżyć. Badania potwierdzają dobre skutki stosowania diety bezmięsnej. Dlaczego warto przejść na zdrowszą dietę w każdym wieku? 

Wakacje w tropikach. Jak uchronić się przed chorobami?

Wakacje w tropikach – jak należy przygotować się do takiego wyjazdu? Urlop w tropikach, a także w krajach subtropikalnych staje się coraz popularniejszy. Niestety taki wyjazd to ryzyko groźnych chorób. Jak się przed nimi chronić? Do jakiego powinniśmy udać się lekarza przed wyjazdem? 

Dlaczego kefir na oparzenie słoneczne to zły pomysł?

Kto jest najbardziej narażony na parzenie słoneczne? Gdzie najczęściej powstają oparzenia? Ile minuty wystarczy, aby skóra była zaczerwieniona? Jak ochronić skórę przed poparzeniem? 

Jak Rozpoznać Przegrzanie i Udar Słoneczny: Proste Wskazówki dla Każdego

W gorące dni, nasze ciała mogą mieć trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. To może prowadzić do dwóch poważnych problemów: przegrzania i udaru słonecznego. Warto znać różnice między nimi oraz objawy, które mogą pomóc nam w rozpoznaniu tych stanów.

Zdrowie w Czasie Upałów: Jak Zadbać o Siebie i Swoją Rodzinę

Okresy upałów mogą być wyzwaniem dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla osób wrażliwych, takich jak dzieci i osoby starsze. Warto jednak zastosować odpowiednie środki ostrożności, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie komfort i bezpieczeństwo podczas ekstremalnych temperatur. Poniżej znajdziesz porady dotyczące tego, jak zadbać o zdrowie w czasie upałów.

Dieta wegańska

Dieta wegańska polega na eliminacji z jadłospisu produktów wszelkich pochodzenia zwierzęcego.

Rewolucja dla pacjentów. Od 1 sierpnia NFZ finansuje nowe zabiegi w chirurgii onkologicznej

Rewolucja dla pacjentów – co się zmieniło w leczeniu onkologicznym? Od 1 sierpnia Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje leczenie chirurgiczne m.in. nowotworu błony śluzowej macicy z wykorzystaniem robota. Jak to wygląda w praktyce? 

Zaburzenia odżywania

Zaburzenia odżywiania to poważne choroby, które charakteryzują się zaburzeniem łaknienia i relacji z jedzeniem, mają podłoże psychiczne.

Minister zdrowia czy kryzysu zaufania do tajemnicy dokumentacji medycznej? (WYWIAD)

Obecnie już były minister zdrowia Adam Niedzielski, ujawniając dane o przepisanych lekach jednego z pacjentów (lekarza), przekroczył granicę ochrony tajemnicy lekarskiej. Minister odpowiedzialny za polski system ochrony zdrowia, który powinien dbać o dobro pacjentów oraz o ochronę ich danych podkopał społeczne zaufanie do systemu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa naszych danych. Czy my wciąż żyjemy w państwie prawa? Na to i inne pytania odpowiada adw. Karolina Podsiadły-Gęsikowska Kancelaria Prawnik Lekarza.  

Praca przy komputerze? Ćwiczenia, które ochronią zdrowie

Praca przy komputerze może powodować różne dolegliwości. Pozostawanie w wymuszonej pozycji ciała przez cały dzień pracy może wywołać bóle, a nawet zmiany zwyrodnieniowe. Odpowiednie ćwiczenia to środek, po który mogą sięgnąć pracownicy, by chronić swoje zdrowie. Wyjaśniamy, jakie.

Nocebo

Nocebo to zjawisko, które jest przeciwieństwem efektu placebo. Oznacza to, że oczekiwanie negatywnego skutku lub zażycie nieszkodliwej czy obojętnej substancji może wywoływać rzeczywiste negatywne objawy zdrowotne u pacjenta. 

Placebo

Placebo to substancja lub procedura medyczna, która nie ma rzeczywistego działania terapeutycznego, obojętna dla pacjenta, ale przedstawiana mu jako terapia. 

Homeopatia

Homeopatia to forma medycyny alternatywnej, która została stworzona w XVIII wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Podstawową zasadą homeopatii jest zasada "podobne leczyć podobnym" - czyli substancje, które u zdrowej osoby wywołują podobne objawy jak choroba, mogą być stosowane do leczenia tej choroby u chorej osoby.

REKLAMA