REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc materialna, Uczeń

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podstawa programowa do historii w roku szkolnym 2017/2018

Nowy rok szkolny to zmiany w programach nauczania wszystkich przedmiotów, związane z koniecznością dostosowania treści zajęć do nowego systemu szkół. O czym dowiedzą się na lekcjach historii uczniowie ośmioletnich szkół podstawowych?

Bezpłatny transport do szkół w roku szkolnym 2017/2018

Niepełnosprawny uczeń przedszkola lub szkoły ma prawo do bezpłatnego transportu do najbliższej placówki. Komu i gdzie przysługuje bezpłatny dojazd? Na to pytanie odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zmiany w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych już w 2018 r.

Współpraca mow-ów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, spotkania z osobami, które nie są najbliższą rodziną wychowanków mow-ów to tylko niektóre zmiany proponowane przez MEN. Co jeszcze się zmieni?

Jak będzie wyglądało świadectwo szóstoklasisty w roku szkolnym 2016/2017?

Uczeń kończący klasę VI w roku szkolnym 2016/2017 otrzyma takie świadectwo jak uczeń, który kończy klasę IV i V.

REKLAMA

Przedszkolaki i uczniowie w trudnej sytuacji – reforma oświaty 2017 r.

Skłaniam się ku temu, że jest to powrót do szkoły lat 70, czyli szkoły, w której wszystko było odgórnie ustalone, w której nauczyciel miał robić to, co zostało określone przez Ministra – rozmowa z Burmistrzem Krzysztofem Skolimowskim

Podstawa programowa 2017/2018

Podstawa programowa została podpisana. Do końca czerwca 2017 r. należy przeszkolić nauczycieli z nowej podstawy. Podpisana podstawa programowa nie dotyczy kształcenia ogólnego w liceach ogólnokształcących i technikach.

Zmiany w liście lektur - co będą czytać uczniowie w szkole podstawowej?

Podstawa programowa uległa modyfikacjom. Do listy lektur szkoły podstawowej dodano kilka pozycji. W nauczaniu początkowym pojawiła się "Zaczarowana zagroda" Czesława Centkiewicza, w klasach IV-VI pieśni i piosenki patriotyczne. Najwięcej zmian w liście lektur jest dla klas VII i VIII. Uczniowie pod koniec szkoły podstawowej przeczytają "Przekroczyć próg nadziei" Jana Pawła II, fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca.

Reforma edukacji 2017 – podstawa programowa

Znane są podstawy programowe, które będą obowiązywały od roku szkolnego 2017/2018. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już część opinii do projektu rozporządzenia w sprawie podstawy programowej. Oceniany jest on jako obszerny treściowo, wręcz nie dający się zrealizować. Nowej podstawie programowej zarzuca się także brak właściwej korelacji międzyprzedmiotowej.

REKLAMA

Zasady żywienia w szkołach w roku szkolnym 2016/2017

Od 1 września 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, dotyczące żywienia w szkołach. Do końca 2016 r. szkoły mogą jednak stosować "stare" przepisy.

Rok szkolny 2016/2017 - co się zmieni?

Od roku szkolnego 2016/2017 zmienią się zasady, dotyczące obowiązku szkolnego. Likwidacji ulegną tzw. godziny karciane. Co jeszcze zmieni się w roku szkolnym 2016/2017?

Oceny z religii i etyki na świadectwie - nowe przepisy

Oceny z religii i etyki znajdą się na świadectwie szkolnym ucznia, który uczęszcza na oba przedmioty. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

Szkoły zawodowe coraz popularniejsze

Rosnie popularność szkół zawodowych. W ubiegłym roku na edukację w szkołach technicznych i zawodowych zdecydowało się 49 procent gimnazjalistów.

Stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego

Stypendium to przyznawane jest uczniowi szkoły artystycznej prowadzącej kształcenie w zawodzie artystycznym. Chodzi o szkoły muzyczne (I stopnia i II stopnia), baletowe, sztuki cyrkowej, policealne: muzyczne oraz plastyczne, pomaturalne bibliotekarskie i animatorów kultury (§ 2 rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 6 sierpnia 2015 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych). Stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może być przyznane uczniowi, który uzyskał w okresie (semestrze) bardzo dobrą średnią ocen z przedmiotów artystyczno-zawodowych oraz uczniowi – laureatowi międzynarodowego lub krajowego konkursu artystycznego (art. 90j ust. 2 ustawy o systemie oświaty).

Edukacja domowa 2016 - nowe zasady finansowania

Od 2016 roku zmieniają się zasady finansowania uczniów objętych edukacją domową. Do 2015 roku uczniowie w tzw. edukacji domowej byli finansowani na zasadach przewidzianych dla wszystkich uczniów w systemie edukacji.

Bezpłatny dowóz do szkoły nie tylko obowiązkowo

Gmina może zapewnić bezpłatny transport dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli, gwarantując opiekę w trakcie jego trwania. Nie ma przeszkód, by taki transport został zorganizowany również w innych przypadkach niż wymienione w ustawie o systemie oświaty jako obowiązkowe.

Zdrowe jedzenie w szkołach od 1 września 2015 r.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od września z półek sklepików szkolnych ma zniknąć niezdrowe jedzenie. Nie będą więc w nich dostępne chipsy, batony, napoje gazowane i słodzone.

Szkoły obowiązkowo z nauczycielem wspomagającym od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. w placówkach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną, będą obowiązkowo zatrudniani asystenci nauczyciela lub nauczyciele wspomagający - zdecydowało MEN.

Koszty wychowania przedszkolnego dziecka z innej gminy

Jednostka samorządu terytorialnego może w przepisach wewnętrznych uregulować kwestie związane z rozliczaniem kosztów wychowania przedszkolnego ucznia uczęszczającego do przedszkola w gminie, której nie jest mieszkańcem – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. RIO podkreśla, iż regulacja prawna nie wprowadza obligatoryjnej formy dotyczącej procedury rozliczania przedmiotowych kosztów.

Wypoczynek dzieci i młodzieży - zmiany od 1 kwietnia 2016 r.

W projekcie noweli ustawy określono m.in. tryb zgłaszania wypoczynku przez jego organizatorów oraz elementy, jakie musi zawierać zgłoszenie wypoczynku. Zamiar zorganizowania wypoczynku nadal trzeba będzie zgłaszać kuratorowi oświaty, który nie będzie jednak już wydawał organizatorowi zaświadczenia o zaakceptowaniu zgłoszenia wypoczynku. Potwierdzeniem akceptacji będzie umieszczenie zgłoszenia w bazie wypoczynku.

Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi

Kluby sejmowe zapowiedziały poparcie dla noweli ustawy dotyczącej usuwania skutków powodzi, która zakłada m.in., że przedsiębiorca, który poniósł szkody w wyniku powodzi będzie mógł umownie kształtować harmonogram spłat pożyczki udzielonej na naprawę szkód.

Mobbing i molestowanie - warto przerwać milczenie

Jak podkreślają eksperci, udowodnienie mobbingu jest bardzo trudne, a zbieranie dowodów może trwać bardzo długo. Według nich warto jednak znaleźć w sobie siłę, by przerwać ten wyniszczający psychicznie i fizycznie proceder.

Nowelizacja dotycząca egzaminów pozytywnie oceniona przez komisję samorządu

Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji zawiera dwa nowe obszerne rozdziały. Jeden z nich zawiera propozycję przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, drugi - przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, czyli m.in. sprawdzianu dla szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego i matury.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych uczniów

Obowiązkowe odblaski dla pieszych zostały wprowadzone z dniem 31 sierpnia 2014 wskutek nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Do noszenia obowiązkowych elementów odblaskowych Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zachęca pieszych uczniów.

Ubezpieczenie ucznia w szkole – nieobowiązkowe

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że ubezpieczenia uczniów w szkołach nie są obowiązkowe. Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej ma charakter dobrowolny.

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015

Wysokość wyprawki szkolnej 2014/2015 określona została przez Radę Ministrów w uchwale z dnia 29 lipca 2014 r. W roku szkolnym 2014/2015 wysokość dofinansowania w postaci wyprawki szkolnej może wynosić od 175 do 770 zł.

Jak kupić podręczniki szkolne przez Internet?

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2014/ 2015 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominają o podstawowych zasadach, które mogą ułatwić dokonanie zakupu podręczników. Jak zatem tanio kupić podręczniki szkolne? Czy warto zamówić je przez Internet? Rząd proponuje inne rozwiązania – „Darmowy podręcznik” oraz „Wyprawkę szkolną”.

Darmowy podręcznik 2014/2015

Darmowy podręcznik dla wszystkich pierwszoklasistów w roku szkolnym 2014/2015 to główne założenie przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Projekt zmian, zakładający wprowadzenie darmowych podręczników dla wszystkich uczniów podstawówek i gimnazjów, przygotowało Ministerstwo Edukacji.

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

Dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego to specjalne wsparcie finansowe dla osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Podstawą dodatku jest rządowy program wspierania osób otrzymujących to świadczenie. Zaległym dodatkiem zajmie się w lipcu 2014 roku Trybunał Konstytucyjny.

Nauczyciel na wycieczce szkolnej

Zdaniem ministra edukacji narodowej, wszelkie inne niż realizowane w szkole formy organizacyjne wykonywania zadań szkolnych (np. formy krajoznawstwa i turystyki) są integralnym elementem systemu kształcenia.

Mieszkanie dla młodych - limity na II kwartał 2014 r.

1 kwietnia oraz 1 października publikowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego warunki programu „Mieszkanie dla młodych” (Mdm), mianowicie limity cenowe. Limit Mdm to warunek cenowy - maksymalna, akceptowana cena m² mieszkania, które można nabyć korzystając z finansowego wsparcia ze strony państwa. Jakie warunki obowiązują w programie Mdm w 2014 roku?

Program dożywiania w latach 2014-2020

Program dożywiania w latach 2014-2020 to rządowa inicjatywa pomocy, dzięki której gminy mają możliwość zapewnienia określonym kategoriom osób dożywiania, w formie bezpłatnych posiłków. Kto i na jakich zasadach może domagać się objęcia programem dożywiania w latach 2014-2020?

Lista podręczników bez terminu

Lista podręczników nie będzie ogłaszana w określonym terminie. Sejmowa komisja edukacji zniosła poprawkę nakładającą taki obowiązek. Dotychczas szkoły musiały podawać listę podręczników do 15 czerwca.

Nie wszystkie sześciolatki od razu do szkoły

Rozpoczęcie edukacji szkolnej przez najmłodszych uczniów będzie następowało stopniowo. W klasach I–III docelowo ma być nie więcej niż 25 uczniów.

Kalendarz roku szkolnego 2013/2014

Kalendarz roku szkolnego 2013/2014 został opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Kontrole w zakresie wyboru podręczników - informacja MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło w kwietniu br. kuratorom oświaty przeprowadzenie kontroli doraźnych w związku otrzymanymi sygnałami, z których wynikało, że dyrektorzy niektórych szkół podejmują zobowiązania do korzystania z publikacji danego wydawnictwa w zamian za przekazanie szkole różnego rodzaju sprzętu dydaktycznego. Kontrole doraźne zostały przeprowadzone przez większość kuratorów oświaty w okresie maj-czerwiec br., w dwóch kuratoriach (podlaskie i śląskie) kontrole były prowadzone w marcu br.

Przedszkole za złotówkę

Przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować już od 1 września 2013 roku. Jest to jedna ze zmian, wprowadzonych uchwaloną przez Sejm 13 czerwca, a podpisaną przez Prezydenta 26 czerwca tego roku, ustawą o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w systemie oceniania, klasyfikowania i promocji uczniów od 2014 r.

1 września 2014r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Jest to kolejny etap wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Nowelizacja zakłada kluczową zmianę w sposobie i warunkach przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r. - tak stanowi projekt ustawy o systemie oświaty. Ustawa została przyjęta przez rząd.

Wyprawka szkolna 2013

W 2013 roku na "Wyprawkę szkolną" rząd chce przeznaczyć prawie 180 milionów złotych. To o 52 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym.

Kary jakie może nakładać statut szkoły na uczniów

Statut szkoły jest dokumentem uchwalanym przed radę szkoły, na podstawie projektu przygotowanego przez radę pedagogiczną. Określa on nie tylko sposób organizacji szkoły, ale także prawa i obowiązki uczniów.

Prawa konsumenta podczas szkolnych zakupów

Konsumentom przysługuje prawo do reklamacji szkolnych artykułów także wtedy, gdy są one zakupione podczas obniżek czy wyprzedaży. Decydując się na zakup szkolnej wyprawki w Internecie, pamiętajmy o przysługującym nam prawie do odstąpienia od umowy.

Rok szkolny 2012/2013 - poradnik dla rodziców

Wszystko co w roku szkolnym 2012/2013 powinni wiedzieć rodzice na temat pomocy materialnej, praw ucznia i obowiązków szkoły.

Zasiłek losowy na cele edukacyjne

Rada Ministrów przyjęła program pomocy dzieciom i uczniom w postaci zasiłku losowego na cele edukacyjne w 2012 r.

Pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach

Trwa wypłacanie zasiłków doraźnych dla poszkodowanych przez nawałnice, trąby powietrzne i gradobicia.

Wyprawka szkolna 2012

W 2012 r. na program "Wyprawka szkolna" rząd przeznaczył o 13 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym. Pomoc materialna na zakup podręczników skierowana jest do najuboższych uczniów.

Ferie zimowe 2013

Ferie zimowe w 2013 r. rozpoczynają się 14 stycznia, a kończą 24 lutego. Poniżej terminy ferii w poszczególnych województwach.

Co grozi nauczycielowi za pobicie ucznia?

Przemoc w szkole spotykana jest coraz rzadziej, jednak nadal przytrafiają się przypadki pobicia ucznia przez nauczyciela. Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec takiego nauczyciela?

Podlaskie: 20 mln zł z UE na lepsze kształcenie w szkołach zawodowych

20 mln zł z UE mogą zdobyć szkoły zawodowe w Podlaskiem na wyposażenie pracowni i warsztatów, zajęcia pozalekcyjne oraz staże i praktyki u pracodawców. Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs na najlepsze pomysły, które poprawią jakość kształcenia zawodowego.

Liceum ogólnokształcące po nowemu

Od września 2012 r. licealiści będą wybierać specjalistyczne bloki przedmiotów, których chcą się uczyć. Reforma przewiduje mniej nauki na poziomie podstawowym, a więcej na poziomie rozszerzonym.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r.

Sejm przesunął na 2014 r. wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Nowelizacją ustawy o systemie oświaty zajmie się teraz Senat.

REKLAMA