reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Co grozi nauczycielowi za pobicie ucznia?

Co grozi nauczycielowi za pobicie ucznia?

Przemoc w szkole spotykana jest coraz rzadziej, jednak nadal przytrafiają się przypadki pobicia ucznia przez nauczyciela. Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec takiego nauczyciela?

Skarga do rzecznika dyscyplinarnego

Na nauczyciela stosującego przemoc fizyczną wobec uczniów można złożyć skargę do wojewódzkiego rzecznika dyscyplinarnego. Skargę może złożyć dyrektor szkoły, rodzice uczniów, pełnoletni uczniowie, jak również inni nauczyciele. Po wpłynięciu skargi, rzecznik bada sprawę i przekazuje ją do komisji dyscyplinarnej lub umarza sprawę - w przypadku, gdy uzna ją za bezzasadną.

Od decyzji o umorzeniu sprawy nie przysługuje żadne odwołanie.

Po przekazaniu sprawy do komisji, przesłuchuje ona świadków oraz oskarżonego nauczyciela i orzeka o ukaraniu lub uniewinnieniu nauczyciela.

Od decyzji komisji można się odwołać do II instancji, którą jest komisja działająca przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Jakie kary dla nauczycieli?

Komisja dyscyplinarna może orzec wobec nauczyciela naganę z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania. Najsurowszą karą, jaka może zapaść w tego typu sprawie jest wydalenie z zawodu nauczycielskiego.

Zobacz: Jakie kary za palenie papierosów w miejscach publicznych?

Kiedy postępowanie dyscyplinarne?

Obowiązki nauczyciela wyrażone są w Karcie nauczyciela. Mówi ona, że nauczyciel powinien dbać o rzetelne realizowanie zadań oraz wspierać każdego ucznia w jego rozwoju. Postępowanie nauczyciela nie może uchybiać godności zawodu, a od samych nauczycieli wymaga się nienagannej postawy i dawania przykładu innym. W przypadku, gdy pedagog nie wywiązuje się ze wskazanych obowiązków możliwe jest wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Najczęstsze powody skarg to używanie wulgarnych słów, niesprawiedliwe ocenianie i naruszanie nietykalności fizycznej. Zdarzają się również oskarżenia o molestowanie uczniów.

Mankamentem komisji dyscyplinarnych jest fakt, że decyzje są podejmowane przez innych nauczycieli z tego samego województwa, z którego pochodzi oskarżony nauczyciel. Powoduje to stosowanie przeważnie najniższych możliwych kar, o ile już wcześniej postępowanie nie zostanie umorzone.

Zobacz serwis: Edukacja

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przemoc w szkole, skarga na nauczyciela.
Przemoc w szkole, skarga na nauczyciela.

Prawa i obowiązki dyrektora szkoły. Kompetencje. Zadania. Odwołanie53.40 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama