REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odszkodowanie z tytułu utraty pracy a zwolnienie z PIT

W przypadku gdy wypłacone świadczenie wynika z zawartego porozumienia zbiorowego, to nie można przyjąć, że miało ono charakter odszkodowania, korzystającego ze zwolnienia przedmiotowego z PIT. Otrzymanie takiego świadczenia, zdanie sądu, stanowiącego rekompensatę z tytułu utraty źródła zarobkowania i w konsekwencji utraty spodziewanych zysków, celu odszkodowawczego nie realizuje, a zatem jego nieopodatkowanie stanowiłoby dodatkową korzyść dla podatnika.

Obowiązek założenia nowych akt osobowych dla pracownika, z którym zawarto kolejną umowę bezpośrednio po poprzedniej, trwającej w dniu 1 stycznia 2019 r.

Od 1 sierpnia 2019 r. pracodawca zamierza po raz drugi podpisać z pracownikiem umowę o pracę na okres jednego roku. Dla tej samej osoby w dniu 31 lipca 2019 r. upłynęła terminowa umowa o pracę, zawarta 31 sierpnia 2018 r. Czy dla tego pracownika można kontynuować prowadzenie dokumentacji pracowniczej, jeżeli zawarto z nim nową umowę o pracę bezpośrednio (bez dnia przerwy) po poprzedniej umowie, trwającej 1 stycznia 2019 r.?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 września do 30 listopada 2019 r.

Od 1 września 2019 roku obowiązywać będą niższe limity dorabiania do emerytury niż w poprzednim kwartale. Ile zatem może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 września do 30 listopada 2019 r.?

Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Okres wypowiedzenia to czas, w którym obie strony stosunku pracy przygotowują się na rozwiązanie stosunku pracy. Długość okresu wypowiedzenia została uregulowana w odpowiednich przepisach kodeksu pracy i jest zależna od stażu pracy u konkretnego pracodawcy i typu umowy. Strony stosunku pracy, a więc pracodawca i pracownik mogą w sposób swobodny kształtować treść umowy o pracę i innych postanowień związanych ze świadczeniem pracy. Jednak czy mogą skrócić lub wydłużyć okres wypowiedzenia, pomimo jasnych przepisów w tym zakresie?

REKLAMA

Różnice między umową cywilnoprawną a umową o pracę

Same zapisy w umowie cywilnoprawnej nie uchronią stron umowy przed uznaniem danej umowy za umowę o pracę, jeśli okaże się, że faktycznie między stronami był zawarty stosunek pracy, a nie umowa zlecenia czy umowa o dzieło .

Umowa o pracę z członkiem zarządu

Przed zawarciem umowy o pracę z członkiem zarządu spółki należy dokonać dokładnej analizy zakresu obowiązków członka zarządu. Może okazać się bowiem, że w przypadku nawiązania stosunku prawnego na podstawie takiej umowy, nie będzie on mógł być uznany za stosunek pracy.

Ochrona stosunku pracy społecznego inspektora pracy

Społeczna inspekcja pracy to specyficzna instytucja, której celem jest zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Powinna ona stać na staży ochrony praw przysługujących pracownikom. Zadania te wykonują społeczni inspektorzy pracy, którzy podlegają szczególnej ochronie, wynikającej z pełnionej funkcji.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta do 26 roku życia a umowa zlecenia i umowa o pracę

Ubezpieczenie zdrowotne osoby, która uczy się do 26 roku życia wynika z ubezpieczenia "przy rodzicu" bądź w uczelni. Podjęcie w tym czasie pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę skutkuje wypisaniem studenta z ubezpieczenia "przy rodzicu".

REKLAMA

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy - jak obliczyć?

Pracownik, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje mu wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.

Najwięcej umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę w budownictwie, handlu i naprawach

Najwięcej przypadków podpisywania umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę odnotowano w budownictwie oraz w usługach z zakresu handlu i napraw.

Zwolnienie z PIT dla młodych – kto i ile skorzysta?

Podstawowym założeniem zmiany ustaw o podatku dochodowym, świadczeniach rodzinnych i świadczeniach zdrowotnych jest wprowadzenie nowego zwolnienia podatkowego. Jest ono dedykowane dla osób młodych, a dotyczy zwolnienia z pobierania i opłacania zaliczek PIT od wynagrodzenia, dzięki czemu zatrudnieni dostaną większe wypłaty.

Czy można uchylić się od oświadczenia woli złożonego pod wpływem groźby w myśl Kodeksu cywilnego?

Oświadczenie woli jest jednym z podstawowych pojęć prawa cywilnego. Jego celem jest wywołanie skutków prawnych w oparciu o swobodne i zrozumiałe dla wszystkich wyrażenie własnej woli przez stronę. Co w przypadku gdy wyrażenie woli wynika z groźby, czy można się uchylić od takiego oświadczenia?

Pracownicze koszty uzyskania przychodów - zmiany od 1 października 2019 r.

Koszty uzyskania przychodów dotyczące pracowników od 1 października 2019 r. ulegną zmianie. Ile wyniosą?

Miarkowanie kary umownej

Nawet w przypadku zastrzeżenia wysokiej kary umownej, sąd może zmniejszyć jej wysokość. Nazywa się to miarkowaniem kary umownej. Sąd miarkuje karę umowną, jeśli okaże się, że jest ona rażąco wygórowana, ma niewielki związek z faktyczną realizacją zlecenia, wierzyciel nie poniósł szkody.

Bezpieczna praca w wakacje - sprawdź firmę

Ogłoszeń o pracę w wakacje zawsze przybywa. Wzrasta również liczba potencjalnych pracowników. Zwykle dotyczy to młodych ludzi, studentów szukających możliwości zarobku. Jak nie dać się oszukać? Zawsze sprawdzaj firmę!

Umowa o świadczenie usług a umowa o pracę

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby na podstawie umowy o świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej chcą, by praca była świadczona na podobnych warunkach do umowy o pracę. Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z art. 281 pkt 1. Kodeksu pracy, każdy kto będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, zawiera umowę cywilnoprawną na warunkach, na których powinna być zawarta umowa o pracę, podlega karze grzywny od 1 000 do 30 000 złotych. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawarta umowa nie posiadała cech umowy o pracę.

Umowa o udział w imprezie turystycznej - co powinna zawierać?

Umowa o udział w imprezie turystycznej powinna zawierać pełną treść uzgodnień co do transportu, hotelu, wyżywienia, atrakcji oraz inne informacje wymagane ustawą. Warto wiedzieć co powinno być zapisane w umowie, aby później móc dochodzić swoich praw.

Prawa autorskie nie zawsze należą do twórcy

Do kogo należą prawa autorskie majątkowe, a do kogo osobiste? Czego może się spodziewać twórca – pracownik?

Umowa o dzieło - interpretacja umowy przez ZUS

Od wielu lat kontrowersje wywołuje kwalifikacja danych umów jako tytułu do świadczeń społecznych. Kontrowersja wzbudza umowa o dzieło, która kojarzy się z takim typem zobowiązania, które nie powoduje powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym a postępowanie o zatwierdzenie układu

Zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przez dłużnika inicjuje postępowanie o zatwierdzenie układu. O ile wybór nadzorcy układu nie jest skrępowany, o tyle konieczne jest, aby posiadał on licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Za zmarnowany urlop należy się odszkodowanie

Nie zawsze wymarzony urlop przebiega zgodnie z planem. Co możemy zrobić, jeśli usługa turystyczna jest wykonywana niezgodnie z umową? Kiedy za zmarnowany urlop należy się odszkodowanie, a kiedy zadośćuczynienie?

Praca dla studenta w wakacje

Studenci często przeznaczają wakacje na pracę. Podpisują umowy zlecenia, o pracę, pracują bez umowy lub wyjeżdżają za granicę. Co powinni wiedzieć? Kiedy pracodawca będzie opłacał za nich składki ubezpieczeniowe? Czym jest formularz A1?

Umowa o pracę w formie telepracy – wzór

Telepraca może zostać wprowadzona już na etapie nawiązywania stosunku pracy. Wówczas umowa o pracę powinna zawierać szczególne postanowienia. Jak wygląda wzór umowy o pracę w formie telepracy?

Umowa o pracę po 4 maja 2019 r. - aktualny wzór

Przepisy Kodeksu pracy wskazują na kategorie danych osobowych, które są niezbędne do pozyskania przez pracodawcę, w związku z podejmowaniem przez niego działań przed zawarciem umowy o pracę oraz po jej zawarciu. Przedstawiamy aktualny wzór umowy o pracę zgodny z przepisami, które weszły w życie 4 maja 2019 r.

Kiedy członek zarządu spółki nie może być pracownikiem

Członek zarządu związany jest ze spółką tzw. stosunkiem korporacyjnym. Na jego podstawie, w konsekwencji powołania do organu zarządzającego, członek zarządu może wykonywać swoją funkcję. Jednak to nie stosunek korporacyjny jest tym, na podstawie którego najczęściej swoją funkcję pełnią członkowie zarządu. Zdarza się też, że obok stosunku korporacyjnego występuje stosunek pracy lub stosunek cywilnoprawny oparty o umowę zlecenia lub tzw. umowę menadżerską.

Kiedy pracodawca musi podpisać umowę na czas nieokreślony

Zgodnie z przepisami, pracodawca może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy na czas określony. Kolejna, czwarta umowa będzie umową na czas nieokreślony.

List intencyjny – zastosowanie i konstrukcja

Instytucja listu intencyjnego wykształciła się w amerykańskim obrocie handlowym, a następnie znalazła miejsce w praktyce państw zachodnioeuropejskich. Z powodzeniem utorowała sobie drogę również w Polsce, a wieloletnia praktyka pokazuje, że narzędzie to stało się trwałym elementem obrotu gospodarczego. Z perspektywy praktyka zastanawia jednak, czy zawsze jest ono wykorzystywane przez biznes z pełną świadomością jego możliwych konsekwencji prawnych.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.

Od 1 czerwca 2019 r. obowiązują nowe limity dorabiania do emerytury i renty. Sprawdź, ile może dorobić emeryt i rencista w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2019 r.

Umowa o pracę na okres próbny - na czym polega i kiedy może być zawarta?

Pojęcie umowy o pracę jest jednym z podstawowych pojęć prawa pracy. Co do zasady pracownicy znają określenia "umowa na czas nieokreślony" czy "umowa na czas określony", ale niekoniecznie znany jest zwrot "okres próbny". W rezultacie pracownicy nie do końca wiedzą na czym polega zawarta przez nich umowa.

Mama w pracy - prawa i przywileje

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracujących matek, m.in. urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy. Mamom przysługują również inne programy wsparcia, jak np. becikowe, ulgi podatkowe, świadczenie rodzicielskie, czy 500plus.

Jak można skrócić długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Istnieje możliwość zawarcia porozumienia, na podstawie którego strony wcześniej zakończą współpracę skracając ustawowy okres wypowiedzenia. Przedstawiamy wzór porozumienia w sprawie skrócenia okresu wypowiedzenia.

Zmiany w umowach o pracę na czas określony

Konieczność uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony - zakłada propozycja zmian w prawie pracy. Projekt trafił do senackiej komisji.

Mity samozatrudnienia - badanie "Indeks Przedsiębiorczości" Tax Care

Jak przedstawia się zadowolenie z pracy osób samozatrudnionych oraz pracujących na etacie? Którą formę chętniej wybierają Polacy? Przedstawiamy wyniki drugiej edycji badania „Indeks Przedsiębiorczości Tax Care”.

Umowa o pracę i wysokość składek w 2019 r. - podstawowe informacje

Umowa o pracę powinna być zawarta w formie przewidzianej przepisami Kodeksu pracy. Zatrudnienie na podstawie tego rodzaju umowy gwarantuje minimalne wynagrodzenie za pracę, liczne uprawnienia pracownicze oraz odprowadzenie składek emerytalnych, rentowych, chorobowych, zdrowotnych, wypadkowych, na FP i FGŚP. Jaka jest wysokość płacy minimalnej i składek w 2019 r.?

Czy pracownik musi wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych?

Kwestia czy pracownik musi wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez pracodawcę stała się kanwą rozstrzygnięcia jednego z sądów pracy. Pracownik odmówił podpisania kilku oświadczeń związanych z ochroną danych osobowych, a pracodawca z tego powodu rozwiązał z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Sprzedaż gruntu w trakcie trwania dzierżawy

Umowa dzierżawy jest powszechna i często zawierana przez rolników. Czy właściciel gruntu ma prawo rozwiązania przedmiotowej umowy, gdy trafia się okazja sprzedania nieruchomości rolnej w dobrej cenie?

Umowa zlecenia - jakie składki są odprowadzane

Od umowy zlecenia istnieje obowiązek naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS-u. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zwolnienia z odprowadzania składek.

TSUE o skutkach zamieszczenia klauzul abuzywnych w umowach kredytów frankowych

W dniu 14 marca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał kolejny wyrok (sprawa C‑118/17) na skutek pytania prejudycjalnego dotyczącego skutków zamieszczenia klauzul abuzywnych (niedozwolonych) w umowach kredytu hipotecznego powiązanego z walutą szwajcarską. W uzasadnieniu czytamy, że sądy krajowe mogą skorzystać z kilku możliwości i wybrać wariant najbardziej korzystny dla kredytobiorcy, tj. albo umowę unieważnić albo utrzymać w mocy, ale bez zapisów niedozwolonych (abuzywnych), albo utrzymać umowę w mocy zastępując klauzule abuzywne obowiązującymi przepisami, jeżeli takie występują w przepisach krajowych.

Wydawanie informacji do świadectwa pracy od 2019 r.

Od początku 2019 r. obowiązują nowe zasady przechowywania dokumentacji pracowniczej. Okres przechowywania dokumentacji znacznie się skróci. W związku z tymi zmianami, powstał nowy obowiązek – pracodawca wraz ze świadectwem pracy, musi przekazać pracownikowi dodatkowe informacje. Jednak należy pamiętać, że informacje do świadectwa pracy nie wydaje się każdemu pracownikowi, z którym zakończono współpracę.

Jazda bez biletu w komunikacji miejskiej - opłaty, uprawnienia kontrolerów

W przypadku stwierdzenia braku ważnego biletu kontroler może pobrać od pasażera na miejscu właściwą należność za przewóz wraz z opłatą dodatkową albo wystawić wezwanie do zapłaty.

Zachowek 2019 – planowane zmiany

1 czerwca 2019 r. mają wejść w życie istotne zmiany, dotyczące zachowku. Projektowane przepisy przewidują możliwość zawarcia umowy o zrzeczenie się zachowku. Nowe rozwiązania przewidziano również dla osób zobowiązanych do zapłaty zachowku, gdy w skład spadku wchodzi przedsiębiorstwo.

Zmniejszenie kary umownej z powodu rażącego wygórowania

W wielu umowach wysokość kar umownych jest ustalana w oderwaniu od wartości całej umowy oraz zobowiązania. Zastrzeżenie określonej wysokości kary umownej nie ma jednak charakteru bezwzględnego i kara umowna rażąco wygórowana podlega zmniejszeniu.

Kiedy członek rodziny staje się współpracownikiem

Przepisy prawa przedsiębiorców określają kryteria, kiedy członka rodziny uznaje się za osobę współpracującą. Zawarcie przez przedsiębiorcę współpracy z taką osobą może przybrać formę umowy o pracę, umowy zlecenia, ale może też być bezumowne. Co istotne, od 1 stycznia 2019 r. wynagrodzenie osoby współpracującej stanowi koszt podatkowy.

Zmiany w kontrolach prowadzonych przez NFZ

Już niedługo zmiany w kontrolach prowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Senat za skuteczniejszym kontrolowaniem przez NFZ realizacji umów.

Czy samozatrudnienie i umowę zlecenia mozna uznać za "schemat podatkowy"?

Zdaniem Ministerstwa Finansów przejście na samozatrudnienie (lub umowę zlecenia), jeżeli faktycznie ma miejsce wykonywanie pracy "w stosunku podporządkowania” jest przykładem schematu podatkowego, który powinien zostać zgłoszony do Szefa KAS.

MRPiPS: Przed podpisaniem umowy sprawdź jakie usługi oferuje DPS

Do domu pomocy społecznej kierowane są najczęściej osoby starsze, które nie mają osób bliskich, mogących się nimi zaopiekować. Przed podpisaniem umowy z DPS-em warto zapoznać się z warunkami pobytu i usługami, jakie oferuje placówka.

Podział majątku przed rozwodem

Czy podział majątku przed rozwodem jest możliwy? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak go dokonać oraz ile to kosztuje.

Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna

Niezależnie od tego czy nabycie nieruchomości następuje na rynku pierwotnym czy wtórnym obowiązują pewne wspólne zasady i elementy na które należy zwrócić uwagę, gdyż w obrocie gospodarczym występują wstępne umowy związane z zakupem nieruchomości tj. umowa rezerwacyjna i umowa przedwstępna. Na co warto zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj i formę zawieranej umowy.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą w ciąży

Zgodnie z przepisami prawa pracy kobieta w ciąży podlega ochronie zatrudnienia. Jednakże w niektórych przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży.

Informowanie pracownika o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej

OD 1 stycznia 2019 r. skrócono okres przechowywania dokumentacji pracowniczej z 50 do 10 lat. Na pracodawców nałożono nowy obowiązek informowania pracowników o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej.

REKLAMA