reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Podział majątku przed rozwodem

Podział majątku przed rozwodem

Czy podział majątku przed rozwodem jest możliwy? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak go dokonać oraz ile to kosztuje.

Podział majątku przed rozwodem - od czego zacząć?

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa.

Do podziału majątku może dojść dopiero po jej ustaniu. W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może bowiem żądać podziału majątku wspólnego. Stanowi o tym art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Małżonkowie, którzy chcą podzielić majątek jeszcze przed rozwodem, powinni zatem w pierwszej kolejności wprowadzić rozdzielność majątkową. Można to zrobić u notariusza bądź w określonych przypadkach także w sądzie.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie umownego podziału majątku.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

Umowa majątkowa małżeńska

Umowa majątkowa małżeńska zwana też intercyzą pozwala na uregulowanie sytuacji majątkowej, gdy pomiędzy małżonkami panuje zgoda w tym zakresie.

Istnieje duża dowolność w zakresie kształtowania stosunków majątkowych na podstawie intercyzy. Zgodnie z art. 47 k.r.o. małżonkowie mogą na podstawie umowy majątkowej rozszerzyć ustawową wspólność lub ją ograniczyć, ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

W przypadku umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. Każdy z małżonków samodzielnie zarządza swoim majątkiem.

Umowa majątkowa małżeńska może być zawarta przed ślubem lub w trakcie trwania małżeństwa. Jeżeli przyszli małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkową jeszcze przed zawarciem małżeństwa, to posiadają jedynie majątki osobiste.

W innej sytuacji są zaś małżonkowie decydujący się na wprowadzenie rozdzielności majątkowej w trakcie trwania małżeństwa. Po podpisaniu umowy majątkowej o rozdzielności będą posiadali majątki osobiste oraz udziały w dotychczasowym majątku wspólnym.

Rozdzielność majątkowa w sądzie

Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd. W praktyce najczęściej chodzi tu o sytuacje trwonienia wspólnego majątku przez jednego z małżonków.

Rozdzielność co do zasady powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych przypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną.

Warto nadmienić, iż rozdzielność majątkowa powstaje również z chwilą orzeczenia przez sąd separacji. Na zgodny wniosek małżonków rozdzielność majątkowa może być utrzymana również po zniesieniu separacji.

Podział majątku u notariusza

Gdy małżonkowie zniosą ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, mogą zawrzeć umowę o podział majątku wspólnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama