REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykroczenia drogowe, Przepisy drogowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kara za wadliwe oznaczenie drogi wewnętrznej

21 sierpnia 2012 r. wszedł w życie art. 85a kodeksu wykroczeń, który wprowadza odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych.

Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

Czy rejestracja samochodów z kierownicą po prawej stronie stanie się możliwa? Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierowało do konsultacji społecznych założenia projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym umożliwiającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rejestrację pojazdów z kierownicą po prawej stronie.

Podczas Euro 2012 obowiązują ograniczenia ruchu

W terminie od 8 czerwca od godziny 12:00 do 29 czerwca 2012 r. do godziny 2:00 obowiązują okresowe ograniczenia oraz zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Nowy taryfikator punktów karnych 2012

Od 9 czerwca obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Zobacz jakie zmiany w aktualnym taryfikatorze punktów karnych czekają kierowców.

REKLAMA

Radio CB – czy jego używanie jest legalne?

Korzystanie z radia CB w trakcie podróży samochodowej jest nadal jednym z najłatwiejszych sposobów na określenie sytuacji na drodze planowanego przejazdu – kwestię korków czy wypadków dostaniemy w zasadzie z pierwszej ręki. Jednak czy za korzystanie z CB radia w trakcie jazdy możemy zostać ukarani?

Projekt Unii Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach

W Europie Środkowej odnotowuje się zdecydowanie wyższą liczbę wypadków śmiertelnych przypadających na milion mieszkańców niż w Europie Zachodniej. Unia Europejska postanowiła to zmienić. Jak? Tego dowiecie się poniżej.

Odmowa przyjęcia mandatu w praktyce

Czy warto odmówić przyjęcia mandatu? Kiedy sprawa zostaje skierowana do sądu? Kto ponosi koszty postępowania?

Zmiany w homologacji od 2013 roku

Rada Ministrów przyjęła nowy projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zmianie od 2013 roku podlegać będą szczegółowe wymagania homologacyjne.

REKLAMA

Kiedy policjant odstąpi od wymierzenia mandatu?

Policjant nie zawsze jest zmuszony do ukarania kierowcy mandatem karnym. Może poprzestać jedynie na pouczeniu.

Mandat za parkowanie pod blokiem

Czy parkując pod swoim blokiem mogę zostać ukarany przez policję lub straż miejską? Samochód został pozostawiony tylko na chwilę, na osiedlowym chodniku obok mojego miejsca zamieszkania.

Nowy wzór prawa jazdy w 2013 roku

Od stycznia 2013 roku obowiązuje nowy wzór prawa jazdy. Kierowcy będą mogli wymieniać swoje dokumenty składając wniosek do starosty.

Nowy taryfikator punktów karnych

Od 9 czerwca 2012 r. obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Zmianami zostało objętych wiele czynów, za które dotychczas kierowca nie otrzymywał punktów karnych. Sprawdź aktualny taryfikator punktów karnych.

Zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Od 9 czerwca 2012 r obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Sprawdź jakie zmiany w aktualnym taryfikatorze punktów karnych zaczęły obowiązywać kierowców.

Karta parkingowa – komu przysługuje, jakie są ułatwienia?

Osoba niepełnosprawna, a także kierowca przewożący taką osobę, mogą uzyskać kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopercie, oraz m.in. zezwalającą na niestosowanie się do niektórych znaków drogowych.

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole?

Czy motocykliści mogą przejeżdżać pomiędzy samochodami stojącymi w korku lub jeździć na jednym kole? Motocykl jak żaden inny pojazd daje poczucie wolności i swobody – niewielki, bardzo szybki i zwrotny. Łatwiej poruszać się po zakorkowanym mieście i łatwiej zaparkować. Co jednak z tej swobody jest regulowane przepisami ruchu drogowego? Więcej niż można się spodziewać.

Gdzie można zaparkować jednoślad?

Jednoślady – motocykle, motorowery, skutery – z uwagi na małe gabaryty generalnie łatwiej zaparkować niż samochód. Nie oznacza to jednak, że można je pozostawiać w miejscach niedozwolonych (mimo, że łatwo dostępnych).

Dziecko na rowerze – przepisy i zasady

Dzieci rozpoczynają naukę jazdy na rowerze z reguły bardzo wcześnie. Kiedy jednak mogą zostać uczestnikami ruchu? Kiedy muszą być pod opieką dorosłych, a kiedy mogą jeździć samodzielnie?

Skutki odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karnoskarbowym

Przyczyna odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karno-skarbowym nie posiada żadnego znaczenia prawnego i nie jest nieistotna z punktu widzenia dalszego biegu procesu. Brak zgody na przyjęcie mandatu powoduje, że sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Co wolno rowerzyście na ulicy?

Rowerzysta w Polsce nie jest mile widziany ani na ulicy ani tym bardziej na chodniku. Mimo, iż ma on prawo poruszać się po drogach publicznych tak jak motocykle czy samochody, to często jest obiektem wyzwisk ze strony kierowców. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko jest określone kodeksem o ruchu drogowym.

Co musi wiedzieć osoba ubiegająca się o kartę rowerową?

Może się wydawać, że jazda na rowerze to nic trudnego. Utrzymać równowagę potrafi większość z nas, ponieważ uczyliśmy się tego w dzieciństwie. Ale jeśli mamy zamiar poruszać się po ulicach, gdzie obok nas jeździć będą samochody to znajomość przepisów jest bardzo ważna.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Wybór kasku na motocykl to decyzja równie ważna, jak kupno samego jednośladu. Jak dobrać kask tak, by leżał idealnie? Jak znaleźć kompromis pomiędzy oszczędnością a bezpieczeństwem?

Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Motocykle w Wielkiej Brytanii możemy kupić po bardzo okazyjnych cenach. Pamiętajmy jednak, że po powrocie do kraju czekają nas nieuniknione formalności. Jak szybko i bezboleśnie zarejestrować „anglika”?

Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

Karta motorowerowa dotychczas traktowana była przez władze nieco po macoszemu – nikt nie zadał sobie trudu by uregulować zasady jej wydawania. Już wkrótce to się zmieni.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. A i A1? Jakie zmiany nastąpią?

Wraz z początkiem sezonu kolejne osoby zdecydują się zdobyć prawo jazdy na motocykl. Warto wcześniej zorientować się w obowiązujących obecnie zasadach przeprowadzania egzaminów.

Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A i A1?

Najważniejszą częścią egzaminu na prawo jazdy są zawsze zadania praktyczne. Warto znać je wcześniej i mieć je na uwadze, gdy uczymy się jeździć.

Nowe kategorie prawa jazdy na motocykl – kiedy wchodzą w życie? Co się zmieni?

Zamieszanie wokół nowej Ustawy o Kierujących Pojazdami trwa już kilka lat. Zaplanowane zmiany są rewolucyjne – ustawodawcy przewidzieli aż cztery różne kategorie prawa jazdy na jednoślady i rygorystyczne ograniczenia wiekowe.

Jak przeszkolić pasażera przed jazdą we dwoje?

Nawet wolni duchem jeźdźcy czasami zabierają ze sobą „Plecaczek”. By jazda była dla obydwu dosiadających motocykla osób przyjemna i bezpieczna, warto ustalić wcześniej kilka zasad.

Kiedy obowiązuje zakaz ruchu dla ciężarówek?

Ograniczenia w ruchu dla pojazdów o masie przekraczającej 12 ton ustanowione są w celu poprawy przepustowości dróg w dniach, w których wzmożony jest ruch samochodów osobowych. W jakie dni ciężarówki nie mogą poruszać się po drogach?

Limuzyną do ślubu? To już nie takie proste

Od kwietnia wchodzi nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Z naszych dróg znikną firmy świadczące przewozy osób samochodami osobowymi, jak również osoby oferujące transport młodym parom z i do kościoła.

Kolce w oponach – kiedy dozwolone u rowerzysty?

Rowerzyści mogą w czasie zimy jeździć na oponach wyposażonych w małe kolce. Jakie jeszcze uprawnienia ma rowerzysta podczas trudnych warunków pogodowych?

Jaki jest minimalny wiek aby zostać kierowcą? Nowe kategorie prawa jazdy 2013.

Wiele młodych ludzi marzy o zdaniu egzaminu na prawo jazdy i posiadaniu własnego samochodu. Prawo jazdy na samochód można uzyskać po ukończeniu 18 roku życia. Jest jednak wiele pojazdów, którymi kierować będą mogły legalnie osoby młodsze. W jakim wieku można będzie kierować różnymi pojazdami?

Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Po ukończonym kursie przychodzi wreszcie czas na egzamin. Niestety często trudno jest go zdać za pierwszym razem. Za jakie błędy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Kto może zostać egzaminatorem?

Żeby zostać egzaminatorem trzeba spełniać surowsze kryteria od tych przeznaczonych dla instruktora prawa jazdy. Jakie to warunki i co należy zrobić, aby zostać egzaminatorem prawa jazdy?

Większe uprawnienia Straży Miejskiej

MSW przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia o kontroli ruchu drogowego, dający strażnikom miejskim nowe uprawnienia.

Co oznacza rok 2012 dla kierowców?

Dwa dni temu pożegnaliśmy stary rok. Dla kierowców oznaczał on przede wszystkim drożejącą benzynę, zaś dla rządu gorączkowe przygotowania dróg i infrastruktury do Euro 2012. Co czeka nas w 2012 roku?

Nowe przepisy w lutym 2012 roku

Od lutego 2012 w życie wchodzą nowe przepisy określające wysokość przyznawanych punktów karnych. MSW już kończy prace nad nowym taryfikatorem punktów i czeka na ostatnie poprawki.

Czy opony mają okres ważności?

Wielu zmotoryzowanych zdaje sobie sprawę, że zbyt mała głębokość bieżnika opony kwalifikuje ją do zutylizowania. Ale czy można używać opon, które np. używane nigdy nie były, ale ich data produkcji świadczy o tym, że mają więcej niż 10 lat?

Aktualny taryfikator punktów karnych 2012

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2012 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za określone wykroczenia drogowe oraz jak można redukować punkty karne.

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Za większość wykroczeń drogowych ustawodawca przewidział mandat i punkty karne. Podczas, gdy kolejne mandaty uszczuplają nasz budżet, to przekroczenie limitu punktów karnych wiązać się będzie z utratą prawa jazdy. Kiedy tak się stanie?

Samochodem do Chorwacji

Podróż samochodem do Chorwacji może odbywać się przez Czechy, Austrię i Słowenię lub Słowację i Węgry. Przed przystąpieniem do podróży warto jednak poznać przepisy drogowe obowiązujące w Chorwacji, ile wynoszą opłaty za autostrady i jakiego wyposażenia potrzebuje nasz samochód.

Brak uprawnień do prowadzenia pojazdu

Kodeks wykroczeń wskazuje sytuacje, kiedy właściciel lub posiadacz pojazdu poniesie odpowiedzialność za wykroczenie, dopuszczając do prowadzenia pojazdu osobę nietrzeźwą czy nieposiadającą wymaganych uprawnień. Wysokość grzywny może sięgnąć nawet 300 zł.

Utrudnianie ruchu drogowego

Osoba, która utrudnia bądź tamuje ruch na drodze, bez względu na to czy kieruje pojazdem czy jest pieszym, popełnia wykroczenie. Wysokość mandatu zależy od rodzaju niezgodnego z przepisami zachowania, i waha się od 50 do 500 zł.

Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy

Osoba, która prowadzi pojazd bez wymaganych dokumentów popełnia wykroczenie, zagrożone karą grzywny do 250 zł lub karą nagany. Jeżeli zgubimy nasze prawo jazdy, warto jak najszybciej złożyć wniosek o jego wtórnik, by uniknąć mandatu w razie kontroli drogowej.

Konsekwencje ucieczki przed Policją

Ucieczka przed Policją jest wykroczeniem. Jeżeli funkcjonariusz Policji nakazuje zatrzymanie pojazdu czy to do rutynowej kontroli czy też w związku z naruszeniem przepisów ruchu drogowego, mamy obowiązek do tego polecenia się zastosować.

Fotoradary będą lepiej widoczne

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, fotoradary będą lepiej widoczne i umieszczane nie bliżej niż 1 km od siebie w obszarze zabudowanym. Jakie inne zmiany znajdziemy w projekcie?

Jak uzyskać prawo jazdy?

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych określonej kategorii. Aby je uzyskać, należy odbyć odpowiedni kurs i zdać egzamin teoretyczny (test komputerowy) oraz praktyczny. Należy również spełnić warunki dotyczące wieku, stanu zdrowia oraz karalności.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów?

Ustawodawca nałożył na posiadaczy określonych typów pojazdów różne obowiązki w zakresie posiadania środków bezpieczeństwa. Podpowiadamy jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów.

Mandat zapłacimy kartą płatniczą

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dąży do uproszczenia i przyśpieszenia postępowania mandatowego. W tym celu przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający wprowadzenie możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą. Oznacza to, że otrzymawszy mandat za naruszenie przepisów drogowych, należność będziemy mogli uiścić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył.

Przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały na drogach wewnętrznych

Kodeks drogowy, a właściwie ustawa Prawo o ruchu drogowym, reguluje zasady poruszania się kierowców jedynie na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania. Na drogach wewnętrznych stosuje się je tylko w ramach wyjątku, jeżeli są niezbędne do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu, jednak już od 22 lipca 2010 r. przepisy ruchu drogowego będą obowiązywały także na drogach niepublicznych.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Każdy kto posiada prawo jazdy i korzysta z samochodu musi znać znaki drogowe. Co w sytuacji kiedy nasza podróż nie odbywa się wyłącznie po terytorium Polski a również do innych krajów? Szczególnie gdzie ruch odbywa się po lewej stronie tak jak w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA