| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kolce w oponach – kiedy dozwolone u rowerzysty?

Kolce w oponach – kiedy dozwolone u rowerzysty?

Rowerzyści mogą w czasie zimy jeździć na oponach wyposażonych w małe kolce. Jakie jeszcze uprawnienia ma rowerzysta podczas trudnych warunków pogodowych?

Opona z kolcami

Rowerzyści podczas jazdy w warunkach zimowych mogą wyposażyć swoje rowery w opony z kolcami. Kolce są elementami antypoślizgowymi. Dzięki nim rowerzysta poruszający się po oblodzonej i zaśnieżonej drodze ma dużo lepszą przyczepność, przez co poprawia się jego bezpieczeństwo i komfort jazdy. Używanie opon z kolcami jest uzależnione od warunków pogodowych. Jazda z kolcami po suchej jezdni nie jest dopuszczalna, jak również zmniejsza się komfort jazdy.

Jazda po chodniku

Jazda rowerzysty po chodniku zasadniczo jest zabroniona przez prawo, jednak w wyjątkowych sytuacjach rowerzysta może jechać po chodniku. Jazda rowerzysty po chodniku jest możliwa, w przypadku, gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty. Oznacza to, że z chodnika można skorzystać, gdy pada śnieg, ulewny deszcz lub na jezdni jest gołoledź. Również wiejący silny wiatr upoważnia rowerzystę do jazdy chodnikiem.

Możliwość wjechania na chodnik w takich warunkach pogodowych jest możliwy ze względu na zwiększone niebezpieczeństwo potrącenia rowerzysty przez samochody. Śliska jezdnia, oblodzenie czy wiatry stanowią zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Rowerzyści niemający ochrony w postaci karoserii są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

Zobacz: Mandat za jazdę lewym pasem

Rowerzysta będący na chodniku musi pamiętać, że znajduje się tam tylko wyjątkowo. Wiąże się z tym fakt każdorazowego pierwszeństwa pieszego przed rowerzystą.

Rowerzysta, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na chodniku, może zostać ukarany mandatem w wysokości 50 zł.

W normalnych warunkach pogodowych rowerzysta nie może poruszać się po chodniku. Możliwa jest jednak jazda po chodniku w przypadku osób, które wybrały się na przejażdżkę z dzieckiem poniżej 10 roku życia. Rodzic lub opiekun takiego dziecka porusza się wraz z nim chodnikiem i oboje są traktowani jako piesi.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »