REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mandat zapłacimy kartą płatniczą

Marta Piórkowska
Mandat będziemy mogli zapłacić także w formie bezgotówkowej.
Mandat będziemy mogli zapłacić także w formie bezgotówkowej.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dąży do uproszczenia i przyśpieszenia postępowania mandatowego. W tym celu przygotowało projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający wprowadzenie możliwości zapłaty za mandat kartą płatniczą. Oznacza to, że otrzymawszy mandat za naruszenie przepisów drogowych, należność będziemy mogli uiścić bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył.

Obecnie przepisy przewidują trzy rodzaje mandatów: gotówkowy, kredytowany i zaoczny. Na osoby stale zamieszkujące w Polsce nakładane są mandaty kredytowane lub zaoczne, co skutkuje tym, że za każdym razem muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, co często wiąże się z koniecznością opłaty na poczcie. Mandat gotówkowy, uiszczany bezpośrednio funkcjonariuszowi, który go nałożył ma zastosowanie jedynie do cudzoziemców. Warunkiem jaki musi być spełniony, aby możliwe było uregulowanie mandatu gotówkowego, jest posiadanie przez osobę ukaraną polskiej waluty.

REKLAMA

Mandat zapłacimy od razu po jego nałożeniu

Zgodnie z założeniami ministerstwa zarówno obywatele polscy jak i cudzoziemcy będą mogli uiścić wszelkie należności za pomocą karty płatniczej, które przyjmą zaopatrzeni w czytniki kart policjanci. Dopuszczenie takiej formy płatności będzie dogodne szczególnie dla cudzoziemców, którzy nie posiadają polskiej waluty. Obowiązujące przepisy prowadzą do sytuacji, w której policja nakładając mandat na taką osobę, musi dowieźć ją do najbliższego bankomatu. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku kierowców samochodów ciężarowych ze względu na niewystarczającą liczbę miejsc, w których pojazdy te można bezpiecznie pozostawić.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Ministerstwo zauważa, że obywatele niejednokrotnie wyrażają chęć opłacenia grzywny bezpośrednio po ukaraniu za naruszenie przepisów, dlatego powinni mieć możliwość wyboru, czy przyjąć mandat kredytowany i opłacić go na dotychczasowych zasadach, czy też opłacić go na miejscu za pomocą karty płatniczej. Proponowane zmiany zakładają, że koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy poniesie ukarany, o czym funkcjonariusz będzie zobowiązany go poinformować. Przyjęcie proponowanej regulacji ma nie tylko zaoszczędzić czas kierowców, ale również w istotny sposób wpłynąć na zwiększenie ściągalności mandatów karnych.

Wydłużenie terminów na przeprowadzenie postępowania mandatowego

Projekt założeń ministerstwa przewiduje także wydłużenie terminów, w których dopuszczalne jest przeprowadzenie postępowania mandatowego. Obowiązujące terminy uzależnione są od sposobu ujawnienia wykroczenia. Termin dla sprawcy schwytanego na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia wynosi 14 dni, natomiast dla osób których naruszenia zarejestrowały urządzenia pomiarowe lub kontrolne 30 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Prawo jazdy

W praktyce termin na przeprowadzenie postępowania mandatowego w przypadku wykroczeń ujawnionych przez fotoradary okazuje się zbyt krótki, w efekcie czego policja zmuszona jest kierować sprawy do sądów. Wiąże się to przede wszystkim z potrzebą przeprowadzenia przez funkcjonariuszy czynności zmierzających np. do ustalenia właściciela bądź użytkownika pojazdu. Ministerstwo proponuje zatem, aby dla naruszeń ujawnionych pod nieobecność sprawcy lub zarejestrowanych przez urządzenia pomiarowe termin do nałożenia mandatu został wydłużony z 30 do 60 dni. Takie rozwiązanie ma być wygodne zarówno dla policji jak i sprawców wykroczeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

REKLAMA

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA