reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Skutki odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karnoskarbowym

Skutki odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karnoskarbowym

Przyczyna odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karno-skarbowym nie posiada żadnego znaczenia prawnego i nie jest nieistotna z punktu widzenia dalszego biegu procesu. Brak zgody na przyjęcie mandatu powoduje, że sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Organem prowadzącym czynności mandatowe może być w szczególności urząd skarbowy, inspektor kontroli skarbowej, urząd celny, upoważnieni przez urząd celny funkcjonariusze celni pełniący służbę w izbie celnej, Straż Graniczna, Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, żandarmeria Wojskowa, Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa szczegółowe zasady i sposób wydawania funkcjonariuszom finansowych organów postępowania przygotowawczego i niefinansowych organów postępowania przygotowawczego upoważnienia do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe, także szczegółowe zasady jej nakładania i sposób uiszczania oraz wzory formularzy mandatu karnego.

Postępowaniu mandatowemu nie stoi na przeszkodzie uprzednie wszczęcie postępowania przygotowawczego. Tak więc w toku prowadzonego już, zaawansowanego nawet etapu postępowania przygotowawczego, organ procesowy uznając, że istnieją przesłanki nałożenia mandatu może przeprowadzić i zakończyć sprawę w ramach postępowania mandatowego a więc bez wnoszenia aktu oskarżenia do sądu.

Zobacz również: Kiedy nie przyjąć mandatu?

W postępowaniu mandatowym karę grzywny w drodze mandatu karnego nałożyć można jedynie, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości, a nie zachodzi potrzeba wymierzenia kary surowszej niż podwójna wysokości minimalnego wynagrodzenia zaś sprawca wykroczenia skarbowego wyraził zgodę na przyjęcie mandatu, a jeżeli za wykroczenie skarbowe przewidziane jest obowiązkowe orzeczenie przepadku przedmiotów - także zgodę na ich przepadek. Zgodę tę obligatoryjnie odnotowuje się na dokumencie mandatu karnego.

Upoważniony organ postępowania przygotowawczego lub jego przedstawiciel, wymierzając karę grzywny w drodze mandatu karnego, obowiązany jest określić wykroczenie skarbowe zarzucane sprawcy oraz pouczyć go o warunkach dopuszczalności postępowania mandatowego, a zwłaszcza o skutkach prawnych braku takiej zgody. Funkcjonariusz nakładający mandat musi posiadać stosowny formularz.

Osoba ukarana mandatem, składa na formularzu swój podpis a następnie wręczane jej jest poświadczenie dokonania wpłaty kwoty stanowiącej grzywnę. W przypadku zaś mandatów kredytowanych sprawcy zostaje wydane potwierdzenie odbioru mandatu (odcinek formularza). Mandat karny, staje się prawomocny z chwilą uiszczenia kary grzywny upoważnionemu podmiotowi, który ją nałożył, zaś mandat karny kredytowany - z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego.

Zobacz również: Mandat za zdjęcie z fotoradaru

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama