reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat za parkowanie pod blokiem

Mandat za parkowanie pod blokiem

Czy parkując pod swoim blokiem mogę zostać ukarany przez policję lub straż miejską? Samochód został pozostawiony tylko na chwilę, na osiedlowym chodniku obok mojego miejsca zamieszkania.

Mandat na drodze osiedlowej

Warto wiedzieć gdzie parkujemy swój pojazd. Jeżeli jest to wewnętrzna droga osiedlowa, wówczas straż miejska lub policja nie może nałożyć na nas kary np. za parkowanie na chodniku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ policja i straż miejska mogą nakładać mandaty karne w strefach zamieszkania oraz na drogach publicznych. Większość małych osiedlowych dróg nie należy do dróg publicznych, więc policja i straż miejska nie może nałożyć na kierowcę mandatu. Wyjątkiem jest np.  okoliczność w której pojazd blokuje osiedlową drogę pożarową.

Strefa zamieszkania

Zgodnie z kodeksem wykroczeń, strefą zamieszkania jest obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Strefa ruchu oznaczona jest znakami D-52 oraz D-53.

Zobacz: Nowe zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Odholowanie pojazdu

Jeżeli samochód został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione lub utrudnia ruch, bądź też zagraża w inny sposób bezpieczeństwu, wówczas straż miejska może pojazd odholować na parking depozytowy. Straż miejska może również zablokować tylne koło pojazdu, jeżeli uzna, iż samochód stoi w miejscu gdzie parkowanie jest zabronione, lecz nie utrudnia ruchu bądź nie zagraża w inny sposób bezpieczeństwu w miejscu w którym się znajduje.

Miejsce gdzie pojazdom nie wolno parkować i istnieje możliwość odholowania pojazdu oznaczone jest znakiem T-24. Ilustruje on odholowywany samochód. Warto zwrócić uwagę, czy nie stawiamy samochodu w miejscu niedozwolonym. Procedura odbioru samochodu po pierwsze jest nieco skomplikowana a po drugie kosztowna dla kierowcy.

Należy pamiętać, że pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama