reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kara za wadliwe oznaczenie drogi wewnętrznej

Kara za wadliwe oznaczenie drogi wewnętrznej

21 sierpnia 2012 r. wszedł w życie art. 85a kodeksu wykroczeń, który wprowadza odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych.

W dniu 21 sierpnia 2012 r. wszedł w życie nowy art. 85a  ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r., Nr 46, poz. 275 ze zm., dalej „Kodeks wykroczeń”) dotyczący kar grożących za wadliwe oznakowanie dróg wewnętrznych. Przepis ten został dodany ustawą z dnia 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r., Nr 152, poz. 1018 ze zm., dalej „Nowelizacja”).

Wejście w życie Nowelizacji wiązało się ze znaczną zmianą zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 ze zm., dalej „ustawa Prawo o ruchu drogowym”). Od 2010 roku zastosowanie tych przepisów zostało bowiem rozszerzone w istotnym stopniu także na drogi wewnętrzne.

Obowiązek oznakowania dróg wewnętrznych

Nowelizacja wprowadziła przepisy, zgodnie z którymi za ruch na drogach wewnętrznych odpowiedzialne są podmioty zarządzające tymi drogami. Do zadań podmiotów zarządzających drogami wewnętrznymi należy m. in. ustalanie, na własny koszt, organizacji ruchu na drogach wewnętrznych, co wiąże się przede wszystkim z odpowiednim oznakowaniem tych dróg. Obowiązki te dotyczą zatem w praktyce zarządców i właścicieli dużych nieruchomości, przez które przebiegają drogi wewnętrzne. 

Zobacz serwis: Sprawy karne

Odpowiedzialność za wykroczenie

Obok samego obowiązku oznakowania dróg wewnętrznych, ustawodawca przewidział także sankcję karną za jego nieprzestrzeganie. Wejście w życie przepisu przewidującego tę sankcję (tzn. nowego art. 85a Kodeksu wykroczeń) zostało odsunięte w czasie o dwa lata od momentu ogłoszenia Nowelizacji. Obecnie okres ten dobiega końca, błędy w oznakowaniu dróg wewnętrznych będą zatem od dnia 21 sierpnia 2012 r. zagrożone odpowiedzialnością za wykroczenie.

Omawiany, nowy przepis art. 85a §1 Kodeksu wykroczeń przewiduje karę grzywny dla osoby, która naruszy przepisy dotyczące sposobu znakowania dróg wewnętrznych. Zgodnie z art. 85a §2 Kodeksu wykroczeń, tej samej karze ma podlegać osoba, która zleci wadliwe wykonanie takiej czynności.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Zakres odpowiedzialności za wykroczenie

Należy zatem zwrócić uwagę, że spektrum osób ponoszących odpowiedzialność za wykroczenie w związku z wadliwym oznakowaniem dróg wewnętrznych może być bardzo szerokie. Będą to zarówno osoby fizyczne, do których obowiązków należy wykonanie znakowania i które naruszyły przy tym przepisy, jak i osoby fizyczne które zleciły wadliwe wykonanie takich czynności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych. /Fot. Fotolia
Odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych. /Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama