reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia finansowe > Czy ubezpieczenie kredytu się opłaca?

Czy ubezpieczenie kredytu się opłaca?

W obecnych czasach banki próbują nas każdorazowo namówić do ubezpieczenia naszego kredytu. Czy jest to nam niezbędne ? Czy jest to dla nas korzystne?

Po co nam ubezpieczenie kredytu?

Z reguły decydując się na zaciągnięcie kredytu wiążemy się z określona instytucją finansową na dość długi czas, a w przypadku kredytów hipotecznych na bardzo długi okres naszego życia.

W ostatnim czasie bardzo dużo osób przekonało się o potrzebie zabezpieczenia siebie i swoich najbliższych przed skutkami następstw nieprzewidzianych zdarzeń losowych – lecz czy zawierzenie informacjom udzielanym przez doradcę finansowego jest wskazane?

Przeważnie składka ubezpieczeniowa jest dopisywana do wartości kredytu ( podnosi nam wartość kredytu ) i zazwyczaj otrzymujemy od Banku bonifikaty za wykupienie tego typu zabezpieczenia.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe

Najczęściej ubezpieczenia chronią nas w zakresie:

  • na życie;
  • od utraty pracy;
  • od następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa;
  • niskiego wkładu własnego;
  • tzw. pomostowe – do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, w większości przypadków, można się domagać zwrotu części niewykorzystanej składki ubezpieczenia kredytu.

Zwrot niewykorzystanej składki ma podstawy w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie bowiem z przepisami kodeksu cywilnego (art. 813 k.c.) składkę oblicza się za czas trwania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, a za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej przysługuje zwrot składki.

Należy jednak podkreślić, że w wielu przypadkach zwrot składki nastąpi na konto banku, a klient powinien wymagać przekazania tej kwoty od banku, a nie od zakładu ubezpieczeń.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Co daje ubezpieczenie?

Ubezpieczenie kredytu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych ma dać klientowi banku poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że firma ubezpieczeniowa spłaci kredyt w sytuacji, gdy kredytobiorca z powodu nieszczęścia (poważnej choroby, śmierci, utraty pracy) nie będzie mógł tego uczynić.

Praktyka pokazuje jednak, że często taka ochrona bywa złudna, a ogólne warunki ubezpieczenia są sformułowane w sposób taki, by ubezpieczyciel mógł je dowolnie
interpretować (oczywiście na swoją korzyść).

Zakres ochrony jest minimalny lub czasami warunki jakie trzeba spełnić aby ochrona ubezpieczeniowa nas objęła są niemożliwe do spełnienia, jak np. ubezpieczenie od "czasowej niezdolności do pracy spowodowanej leczeniem szpitalnym następstw nieszczęśliwych wypadków". Z takiego zapisu wynika, iż wyłączone spod ochrony ubezpieczeniowej są wszelkie naturalne choroby, a także ( sic! ) nieszczęśliwe wypadki związane z sytuacjami dnia codziennego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, można domagać się zwrotu części niewykorzystanej składki ubezpieczenia kredytu.
W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, można domagać się zwrotu części niewykorzystanej składki ubezpieczenia kredytu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama