REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dla kogo gwarancje kontraktowe?

Krzysztof Konopka
KM-LEX
Gwarancje kontraktowe to najdogodniejsza forma zabezpieczenia finansowego, zwłaszcza w realizacji kontraktów w trybie zamówienia publicznego.
Gwarancje kontraktowe to najdogodniejsza forma zabezpieczenia finansowego, zwłaszcza w realizacji kontraktów w trybie zamówienia publicznego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Gwarancje kontraktowe najdogodniejszą formą zabezpieczenia finansowego, zwłaszcza przy kontraktach w trybie zamówienia publicznego. Zobowiązują do wypłaty określonej kwoty na rzecz beneficjenta w przypadku nie wywiązania się z zobowiązania.

Gwarancje kontraktowe są pisemnym zobowiązaniem zakładu ubezpieczeń do zapłaty na rzecz beneficjenta określonej kwoty (do wysokości sumy gwarancyjnej) w przypadku nie wywiązania się wnioskodawcy z zobowiązania objętego gwarancją, wynikającego z odpowiednich przepisów prawa - zawartej umowy (gwarancje kontraktowe) i są adresowane do wykonawców i podwykonawców biorących udział w przetargach i realizujących kontrakty i w związku z tym zobligowanych do złożenia zabezpieczenia na rzecz swoich kontrahentów (inwestorów, generalnych wykonawców).

REKLAMA

To najdogodniejsza forma zabezpieczenia finansowego, zwłaszcza w realizacji kontraktów w trybie zamówienia publicznego (zgodnie z Ustawą z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych).

Są one udzielane:

 • na pisemny wniosek wnioskodawcy (strony zobowiązanej);
 • po dokonaniu oceny jego wiarygodności;
 • po zawarciu z nim umowy o udzielenie gwarancji;
 • po ustanowieniu zabezpieczeń ewentualnych roszczeń zakładu ubezpieczeń i opłaceniu składki.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia finansowe

Zalety gwarancji

Główne zalety korzystania z gwarancji kontraktowych to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • unikanie angażowania własnych środków finansowych w celu złożenia zabezpieczeń wymaganych przez kontrahentów,
 • możliwość odblokowania zabezpieczeń finansowych złożonych do wcześniej zawartych kontraktów,
 • potwierdzenie wiarygodności wobec kontrahentów.

W przypadku podmiotów zawierających wiele kontraktów i często uczestniczących w przetargach uzasadnione jest zawarcie z ubezpieczycielem umowy generalnej, zapewniającej sprawne uzyskiwanie kolejnych dokumentów gwarancji na podstawie uproszczonych procedur.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Rodzaje gwarancji kontraktowych

Najczęstsze rodzaje udzielanych gwarancji kontraktowych :

 • przetargowa (zapłata wadium) - jest jedną z przewidzianych przez prawo form wniesienia wadium przez przedmioty przystępujące do przetargów na zasadach zamówień publicznych i zwalnia oferenta z obowiązku wniesienia wadium w formie pieniężnej;
 • należytego wykonania kontraktu - stanowiącej zabezpieczenie właściwego i terminowego wykonania kontraktu przez Klienta (wykonawcę), zwalnia go ona z obowiązku wnoszenia zabezpieczenia w formie gotówkowej;
 • zwrotu zaliczki - wymaganej jest przez inwestora, który finansuje wykonanie kontraktu wypłacając wykonawcy zaliczkę;
 • właściwego usunięcia wad i usterek - która, stanowi zabezpieczenie dla inwestora, że ewentualne wady i usterki zrealizowanego kontraktu (ujawnione już po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego) zostaną właściwe i terminowo usunięte.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

REKLAMA

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA